“שביתה איטלקית”: המשטרה מונעת פתיחת עסקים חדשים בענף הקנאביס

המשטרה הכריזה כנראה על מעין "שביתה איטלקית" במסגרתה קצינים מסרבים לערוך ביקורות למועמדים לעיסוק בענף הקנאביס הרפואי, ומונעים למעשה ניפוק רישיונות עיסוק חדשים בתחום. הרקע הוא ככל הנראה ריב על תקני כח-אדם מול הממשלה, בדיוק כפי שקרה גם בשנה שעברה. במשטרה לא מכחישים

גורמים במשטרה ו/או במשרד לביטחון לאומי החליטו לעצור את ביצוע הביקורות הנדרשות לצורך אישור עוסקים חדשים בתחום הקנאביס הרפואי, מה שמוביל לטענת המועמדים לעיסוק להפסדים של עשרות אלפי שקלים בחודש. המשטרה לא מכחישה את הטענות ומסבירה כי ישנו עומס בעקבות גל של בקשות עיסוק חדשות.

“אני ממתין כבר יותר מ-4 חודשים לביקורת של המשטרה לצורך פתיחת בית המרקחת לפעילות בתחום הקנאביס, אך קצין הקנאביס האזורי של המשטרה ביטל את מועד ההגעה שנקבע ואומר שאין צפי למועד חדש” – כך מעיד בעלים של בית מרקחת שאמור להתחיל פעילות בתחום.

לדבריו, הוא השלים את כל ההליכים הנדרשים לצורך קבלת רישיון עיסוק בתחום וממתין רק לביקורת המשטרתית הנדרשת. לטענתו, במשטרה הכריזו על מעין “שביתה איטלקית”, כלומר הפסקת ביצוע הביקורות המשטרתיות בבתי עסק – הליך שמחויב לצורך קבלת הרישיון הסופי מהיק”ר.

“אנחנו מפסידים עשרות אלפי שקלים בחודש בגלל סכסוכים כלשהם בתוך המשטרה,” הוא אומר. “לא הייתי מתרגש אם היו אומרים לי שתהיה ביקורת בעוד כך וכך ימים, אבל הם פשוט לא נותנים צפי כלשהו וגם לא ידוע מי הגורם שהנחה על עצירת הפעילות”.

גורם אחר בענף, שלא בתחום בתי המרקחת, מעיד גם הוא על בעיה דומה, אך לדבריו, “שורש הבעיה הוא בהעברת תפקיד של אחד מקציני המשטרה האמונים על התחום, ואין מי שמחליף אותו בתפקיד”.

גורם שלישי טוען שההנחיה מגיעה בכלל מטעמו של ניצב בדימ’ משה (צ’יקו) אדרי, מי שהיה עד לאחרונה מנכ”ל משרד בטחון פנים (ששינה את שמו למשרד לבטחון לאומי) והתמנה השבוע על ידי יו”ר הכנסת ח”כ אמיר אוחנה לתפקיד מנכ”ל כנסת ישראל, שלא ברור כיצד הוא קשור לעניין.

קובי שבתאי איתמר בן גביר (צילום: פלאש90)
לא מכחישים. המפכ”ל קובי שבתאי והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר (צילום: פלאש90)

בשורה התחתונה, בעקבות עצירת ביצוע הביקורות המשטרתיות, לא יכולים בתי מרקחת חדשים ועסקים אחרים להיכנס לפעילות בתחום הקנאביס.

“שביתה איטלקית” זו באה כשנה לאחר מהלך דומה של המשטרה, כאשר גם אז הרקע לעצירת הפעילות היה ויכוח על תקני כח-אדם. בפעם הקודמת אף הגיע הנושא לדיון בועדה בכנסת, בה נטען כי הדבר גורם לנזק לפעילות השוטפת של ענף הקנאביס ולזמינות של קנאביס למטופלים.

“זו הוראה מהמטה הארצי, הם רוצים עוד תקנים,” אמר אז גורם בענף. “בדיונים בכנסת בהכנה לרפורמה, שר הבט”פ דאז אמר שהוא יצטרך 35 תקנים לשוטרים עבור הבדיקות הללו. מנכ”ל משרד האוצר דאז הסתכל עליו בזלזול ואמר לו ‘אם תקבל 5 זה יהיה טוב’. עכשיו זה התוצאות.”

בתגובתה לפניית מגזין קנאביס המשטרה והמשרד לביטחון לאומי מאשרים למעשה כי אכן נעצרו הביקורות של המשטרה לצורך ניפוק רישיונות עיסוק בתחום הקנאביס, והם גם לא מכחישים את הטענות ל”שביתה איטלקית” או לוויכוח על תקני כח אדם, כמו גם לא את הקשר שלכאורה קיים למעורבות של משה צ’יקו אדרי בעניין.

גם משטרת ישראל וגם המשרד לביטחון לאומי מסרו את אותה התגובה: “בעת האחרונה חלה תנופה בגידול אתרי קנאביס רפואי המקבלים רישיון על-ידי היק”ר, תנופה זו יצרה עומס על מערך הקנאביס הרפואי המשטרתי אשר לא גדל בהלימה לגידול בענף זה. משטרת ישראל מבצעת עשרות בקרות על ידי קציני הקנאביס בפריסה ארצית לפי תיעדוף משימות.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר