רשימת מטופלי הקנאביס לא תועבר לידי המשטרה עד הודעה חדשה

לפני כ-4 חודשים דווח כי משרד הבריאות נעתר לדרישת המשטרה לקבל לידיה את רשימת כל מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל, זאת לכאורה כדי שניתן יהיה לבדוק אם מי שנתפס עם קנאביס הוא מטופל ברישיון. עתירה שהוגשה לבג"ץ נדחתה השבוע לאחר שהובטח שהנתונים לא יועברו עד הודעה חדשה

בית המשפט העליון שלח אתמול מסר שעשוי להיות מעודד למטופלי הקנאביס הרפואי בישראל. בהרכב של שלושה שופטים, בראשות השופט עוזי פוגלמן ובהשתתפות השופטים מני מזוז וג’ורג’ קרא, דן בית המשפט בעתירה לבג”ץ נגד שר הבריאות, משרד הבריאות ומשטרת ישראל, שדרשה כי משרד הבריאות לא יעביר את פרטי המטופלים בקנאביס רפואי לידי המשטרה, כפי שזו דרשה ונענתה בהסכמה עקרונית.

השופטים אמנם דחו את העתירה לאחר שהמדינה טענה כי ההחלטה להעביר את פרטי המטופלים טרם אושרה סופית, אך גם קבעו כי לעותרים תישמר הזכות להעביר ביקורת שיפוטית על כל החלטה מנהלית שתתקבל בנושא בין משרד הבריאות למשטרה, לאחר שזו תתקבל. 

על פי ההחלטה, במשרד הבריאות לא יוכלו להעביר את פרטי המטופלים לידי המשטרה בטרם תינתן על כך הודעה מראש לעותרים, כדי שיוכלו להעביר עליה ביקורת ולפעול נגדה בכלים המשפטיים העומדים לרשותם.

שופטי בג”ץ דנו בעתירה (שהוגשה לפני כחודש), לאחר שביום חמישי האחרון הגישה הפרקליטות את תשובתה לעותרים, בהם עמותת “מהל”ב – המטה הארגוני לחיים ברווחה ובכבוד”. על פי תשובת הפרקליטות, שהוגשה גם בשם המשטרה, משרד הבריאות ושר הבריאות, הם מסכימים כי העותרים יעודכנו לפני כל החלטה בעניין העברת המידע המדובר, שטרם התקבלה. לכן, טענה הפרקליטות, העתירה נחשבת לעתירה מקדמית ויש לדחותה. 

בית המשפט העליון (בשבתו כבג”ץ) החליט לקבל את טענות הפרקליטות ולדחות את העתירה, אולם בעצם הסכמת הפרקליטות ליידע את העותרים מבעוד מועד על החלטה להעביר את פרטי המטופלים לידי המשטרה יש כמובן הישג לעותרים ובכל מקרה הבטחה למטופלים שהמידע לא יועבר למשטרה ללא ידיעתם המוקדמת.

בעמותת “מהל”ב” אמרו בסיפוק כי למרות הדחייה מצד בג”ץ, ייתכן שבעקבות העתירה כל ההליך שיאפשר גישה של משטרת ישראל למשתמשי הקנאביס הרפואי יימנע מלכתחילה, גם במקרה שההליך כן יקודם על ידי משרד הבריאות.

“כעת נדע על כל פעולה כזו בזמן אמת”, אמרו בעמותה בשיחה עם מגזין קנאביס. “כפי שהוסכם על ידי הפרקליטות וצוין בפסיקת בג”ץ, נוכל לשוב לעתור מחדש לבג”ץ, מה שלא היה צפוי לקרות לולא העתירה”. 

בא כוחם של העותרים, יו”ר ארגון “מאזני צדק” עו”ד וטו”ר ישראל ענדען, אמר כי הוא “מברך את החלטת בית המשפט, שנתן לגיטימציה לעתירה”. 

לדבריו, “החלטת השופטים על כך שאם משטרת ישראל תקבל ממשרד הבריאות גישה למאגר המידע של המטופלים בקנאביס רפואי תימסר על כך הודעה לעותרים היא הוכחה לצדקת דרכנו ולנכונות העתירה גם בעיני בג”ץ”.

כעת, כך נראה, נותר למטופלים בקנאביס רפואי להמתין ולראות מה יוחלט בין המשטרה למשרד הבריאות, והאם יהיה צורך לגשת פעם נוספת לערכאות משפטיות כדי להגן על פרטיהם של המטופלים.  

תגובת משרד הבריאות לדיווח המקורי היתה כזכור שהמהלך נעשה “כדי למנוע עיכוב מיותר של מי שמשתמשים כדין בקנאביס רפואי”. דוברות המשרד מסרה עוד כי “משטרת ישראל ביקשה ממשרד הבריאות לקבל מידע על רישיונות קנאביס למטרות רפואיות. עקב כך, בימים אלה עורך משרד הבריאות עבודת מטה להגדרת היקף הגישה המצומצמת שתינתן למשטרת ישראל למידע על רישיונות לשימוש רפואי בקנביס. המשרד יקבע הרשאות לגישה המצומצמת למידע תוך שמירה על כך שהגישה לכל תפקיד תהיה במידה הנדרשת לביצוע התפקיד בלבד. בכל מקרה לא יימסר מידע רפואי חסוי שלא לצורך”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר