מגלגל...

הורחבה רשימת חומרי הדברה מותרים בגידול קנאביס רפואי

רשימת חומרי ההדברה המותרים לשימוש בגידול קנאביס רפואי הורחבה הבוקר (ג') באופן רשמי. על פי משרד החקלאות "מהלך רגולטורי זה יאפשר מהיום לטפל בנגעים ומחלות קשות, לשפר את איכות הצמח ולשמור על תוצר סופי בטוח לשימוש בעל 'ניקיון' מתאים לתרופה"

במהלך השבוע שעבר אושר כזכור תיקון לתקנות להסדרת תוצרת אורגנית המאפשר לראשונה לגדל קנאביס רפואי אורגני וכעת מגיע השלב השני – הרחבת רשימת חומרי ההדברה המותרים לשימוש בקנאביס רפואי כך שתכלול גם חומרי הדברה כולל כאלה הנחשבים אורגניים – שלוש שנים לאחר הפרסום הקודם אודות רשימה זמנית של חומרים.

“לאחר כשנתיים של עבודה אינטנסיבית, נכנס היום לתוקף מהלך רחב היקף של משרד החקלאות ופיתוח הכפר בתיאום עם היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר), להסדרת השימוש בחומרי הדברה לגידול קנאביס רפואי,” מסר משרד החקלאות. “במסגרת זו, הורחבה הרשימה הסגורה של תכשירי ההדברה המותרים, ובמקביל הוסדר השימוש הבטוח בהם. כך, יתאפשר למגדלים לשפר את איכות התוצרת, למגר נגעים ומחלות קשים המאפיינים את גידול הקנאביס בארץ, וליצור תוצר סופי ברמת ניקיון המתאימה לצריכה כתרופה.”

רשימת חומרי ההדברה הנוכחית כוללת כאמור, בין היתר, תכשירים ביולוגיים שנותנים מענה לגידול קנאביס אורגני.

“בשנים האחרונות נדרש אגף כימיה ותכשירי הדברה בשירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות, להסדיר את השימוש בחומרי הדברה בגידול קנביס רפואי, שכן נתגלה כי המגדלים משתמשים בחומרים אלה לפי שיקול דעתם הבלעדי באופן שנוגד את החקיקה הקיימת ומסכן את בריאות הציבור,” נמסר עוד. “תקנות הגנת הצומח (קיום הוראות תווית אריזה), תשל”ז-1977, קובעות שאין ליישם תכשיר הדברה רשום אלא לגבי נגעים וגידולים ספציפיים התואמים את הוראות השימוש המפורטות בתווית האריזה, אך מאחר ורישום תווית הוא תהליך ארוך, ומדובר בענף צעיר יחסית, אין כרגע בשוק תכשירים מורשים לשימוש בקנאביס רפואי. כדי למנוע ‘מערב פרוע’ שיסכן את הצרכנים ואת איכות התוצרת, נמצא פתרון זמני שמחד מחריג את הקנאביס הרפואי מהוראות אלה, אך מאידך גם מגביל את המגדלים לשימוש בחומרי הדברה לפי הרשימה הסגורה שגובשה בדקדקנות על ידי אגף כימיה ותכשירי הדברה ושירות ההדרכה והמקצוע (שה”מ) במשרד החקלאות.”

“כעת,” הוסיפו, “לאחר שיח מקצועי עם היק”ר, לצד עבודת שטח מתמשכת הכוללת השוואה בינלאומית, הוארכה הוראת השעה המחריגה את הקנאביס הרפואי מהוראות התווית לשלוש שנים נוספות, ובמקביל הורחבה גם רשימת תכשירי ההדברה המותרים לגידול ונוספו אליה תכשירים נוספים שידועים כיעילים למניעת נגעים אופייניים לקנאביס. מטרת העדכון היא לאפשר למגדלי הקנאביס המורשים על ידי היק”ר לעשות שימוש חוקי ומוסדר בתכשירים נוספים שיכולים לטפל בנגעים ומחלות שפוגעות באיכות ובריאות הצמח. זאת, בהתאם לתקנים המחמירים שקבעה היק”ר לשאריות חומרי הדברה בקנאביס רפואי, ולרווחת הצרכנים שייהנו מתוצרת איכותית יותר.”

ד”ר לילא שיני חג’-יחיא, מנהלת אגף כימיה ותכשירי הדברה בשירותים להגנת הצומח ולביקורת, מסרה: “בשנים האחרונות, אנו פועלים כדי לתת מענה לחקלאים העוסקים בגידול קנאביס רפואי, תחום חדש יחסית שמצריך חשיבה מחוץ לקופסה. נוכח העובדה כי מדובר במוצר לשימוש רפואי, ישנה חשיבות מכרעת לשיתוף פעולה בין משרדי, כפי שהובלנו יחד עם היחידה לקנאביס רפואי. רשימת חומרי הדברה המורחבת, תאפשר למקסם את נפח היבול, לצד הבטחת בריאות הציבור ואיכות התוצרת”. 

הרשימה המלאה:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר