בג”ץ קבע: רשיונות מטופלי האסדרה הישנה יוארכו עד 1.3.2022

רשיונות מטופלי האסדרה הישנה יהיו בתוקף עד 1.3.2022 ולא יפוגו בשבוע הבא כפי שנקבע בפסק הדין. ההחלטה - בעקבות פניית עמותת הקנאביס הרפואי. גם המדינה וגם אחת מחברות הקנאביס השיבו כי הן אינן מתנגדות להארכה. העמותה שוקל הגשת בקשה לדיון חוזר בפסק הדין

חברות הקנאביס הותיקות כבר חשבו שהצליחו להיפטר מהעול של מימון עלויות הייצור של כמויות די גדולות של קנאביס שניתנות עדיין במחיר זול במיוחד במשך השנתיים האחרונות לכמה אלפי מטופלי האסדרה הישנה, אך בית המשפט מאשר לפני שעה קלה (ה’) את בקשת עמותת הקנאביס הרפואי להאריך ב-3 חודשים נוספים את תוקף רשיונות אלו.

כזכור, בשבוע שעבר פסקו שופטי בג”ץ ענת ברון, ג’ורג’ קרא ודוד מינץ, כי בתוך 10 ימים (כלומר בתחילת השבוע הבא) יבוטל צו הביניים שנתן בית המשפט בשנת 2019 והותיר את חלק ממטופלי האסדרה הישנה במתכונת תשלום של 370 ש”ח בחודש לכל כמות, במקום תשלום ממוצע של 250 ש”ח ל-10 גרם במודל החדש בבתי מרקחת.

חברות הקנאביס שמחו למשמע הבשורה שהקלה עליהן מבחינה כלכלית, אך המטופלים הזדעקו וחלקם אף חשפו בתקשורת כי יאלצו לשלם עד יותר מ-3,000 ש”ח בחודש בעקבות החלטת השופטים – מה שהוביל את העמותה לפנות השבוע אל ביהמ”ש באמצעות עו”ד יסמין מזרחי, ד”ר עו”ד אלי דואר ועו”ד פנינה צוקר, ולבקש דחייה של רוע הגזרה ב-3 חודשים כאמור.

בית המשפט ביקש את תגובת המדינה לבקשה ולהפתעת רבים המדינה לא התנגדה. עקב כך קבעו השופטים כי אכן רשיונות האסדרה הישנה יוותרו בתוקף למשך תקופה נוספת, עד 1.3.2022, כשבינתיים, כך נודע למגזין קנאביס, עו”ד מזרחי מתכוונת להגיש לבג”ץ בקשה לדיון חוזר בפסק הדין הגורלי עבור חולים רבים.

יש לציין שמנהל היק”ר יובל לנדשפט לא המתין להחלטת השופטים והזדרז להוציא הנחיה לחברות ולמטופלים כי עליהם להשלים את העברת מטופלי האסדרה הישנה לחדשה בתוך זמן קצר. סביר להניח שכעת בעקבות ההחלטה הוא יפרסם הודעת עדכון אך בשלב זה טרם עשה זאת.

שופטת בית המשפט העליון ענת ברון (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
שופטת בית המשפט העליון ענת ברון (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

כזכור, בפסק הדין קבעו השופטים כי הם מכירים בכך שפסק הדין פוגע במטופלים, אך לטענתם אין ברירה אחרת. “למרות שהפגיעה מתמקדת בפן הכלכלי ולא בטיב הטיפול, איננו מקילים בה ראש,” כתבו. “עם זאת, מדובר בפגיעה שהיא בבחינת פועל יוצא של הנעת הרפורמה שנועדה להיטיב עם שוק הקנאביס ומוצריו.”

עו”ד מזרחי טענה בתשובה כי הפגיעה היא לא רק כלכלית אלא גם בריאותית. לדבריה, “ההחלטה מהווה מכה קשה כלפי חולים שעלולים להיפגע ממנה לא רק מבחינה כלכלית כפי שהודו השופטים בעצמם במסגרת פסק הדין, אלא גם מבחינה בריאותית, אף עד סכנת חיים”.

על פי הערכות העמותה מדובר בעד כ-25,000 מטופלים שנותרו באסדרה הישנה, אך בענף יש רבים שמעריכים שמדובר במספרים נמוכים בהרבה, חלק טוענים עד כ-15,000 לכל היותר ואחרים מתעקשים כי ישנם כ-6,000 מטופלי אסדרה ישנה שנותרו לכל היותר, אפילו הרבה פחות.

עו"ד יסמין מזרחי
עו”ד יסמין מזרחי, המייצגת בעתירה

בין אם מדובר ב-6,000 או ב-25,000, חברות הקנאביס נאלצות לסבסד בפועל את העלויות הללו וחלקן, כמו חברת בטר למשל, אך הודיעה למטופלי האסדרה הישנה כי מלאי הקנאביס שלה אזל וכי אין באפשרותה לספק זאת.

גורם באחת החברות הסביר מדוע מדובר בקושי: “אף חברה לא התנדבה להאריך את זמן האסדרה הישנה מעבר לפסיקת בג”ץ אז אפשר להבין שלאף חברה לא קל לסבסד את דבר הזה… אזכיר שב-6,000 האלו יש עשרות רבות לפחות עם מעל 100 גרם בחודש שמקבלים ב-370 ש”ח, אפילו כולל 150 ו-180 גרם לחודש”. גורם בחברה אחרת אמר כי “זו בעיה כי אנחנו מפסידים כסף, אבל נחיה עם זה”.

גורמים בחברת BOL מסרו מנגד כי מבחינתם אין בעיה עם הארכה של האסדרה הישנה. “אנחנו תומכים בהארכה מסויימת כדי לסייע למטופלים להתארגן עם רשיונות חדשים. להעבירם מהיום למחר זה מאוד לא פשוט עבורם”. גם בתשובה לבקשת העמותה BOL מסרה לביהמ”ש כי היא אינה מתנגדת לארכה.

גם מחברת שיח נמסר כי “נשמח לעזור למטופלים לעוד 3 חודשים, ‘אדם שלא יודע את עברו, ההווה שלו דל, ועתידו לוט בערפל'”. מחברת תיקון עולם קנביט נמסר: “אנחנו מברכים על החלטת הבג”ץ שתאפשר למטופלים להתכונן ליום שאחרי בפרק זמן סביר ולא עשרה ימים כפי שנקבע, וקוראים למשרד הבריאות לקדם בזמן הזה תכנית סבסוד ממשלתית כלשהי למטופלים”.

“לאחר עיון בבקשה, בהודעת המשיבה 6 (חברת BOL, מ”ק) ולנוכח עמדת משיבי המדינה, על מנת ליתן למטופלים המחזיקים ברישיון שימוש לקנאביס רפואי לפי האסדרה הישנה וליתר הנוגעים בדבר זמן התארגנות – ‘צו הביניים’ הנזכר בסעיף 21 לפסק הדין יוותר בתוקפו פרק זמן נוסף של כשלושה חודשים, עד ליום 1.3.2022,” נכתב בהחלטת השופטים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר