"לקחו לי את הקנאביס כי נכנסתי להריון"

לאחר עשור של כניסות ויציאות מבתי חולים בשל מחלת הסרטן, מצאה עדי את התרופה הירוקה. כעת, לאחר שנכנסה להיריון, מונע ממנה כעת משרד הבריאות את חידוש הרישיון לו היא זקוקה. "ניצלתי בזכות הקנאביס," היא מספרת.

עדי (שם המשפחה שמור במערכת), רק בת 34 וכבר בילתה עשור שלם בבתי חולים, לאחר שבגיל 24 אובחנה כלוקה בסרטן בלוטת התריס. באותו השלב החליטה מערכת הבריאות שהטיפול הנחוץ הינו צמד ניתוחים וטיפול רדיו-אקטיבי אגרסיבי במיוחד.

עדי רשיון קנאביס הריון
עדי, בוטל לה רשיון הקנאביס הרפואי – כי נכנסה להריון

עדי לקתה בסרטן השד שהתפתח לבלוטות הלימפה, היא עברה כריתה חלקית של שד שמאל ושל 19 בלוטות לימפה נגועות והחלה לקבל טיפולי הקרנות סדירים, תוך שפתחה בסבב טיפולי כימותרפיה. במשך שנה וחצי של מגוון טיפולים שכללו גם נטילת כדורי הורמונים והליכים ביולוגיים שונים, אף רופא לא המליץ לה על טיפול באמצעות קנאביס רפואי, והיא עצמה מעולם לא שמעה על טיפול שכזה.

"ניצלתי בזכות הקנאביס"

לאחר מספר חודשים וכתוצאה מהניתוחים שעברה, לקתה עדי בעוויתות כאב במערכת העצבית שהלכו והתגברו עם הזמן, למרות שלל הכדורים שנרשמו לה לקנייה בבית המרקחת. בשל עוצמת הכאבים עדי נאלצה להתפטר מהמשרה בה עסקה מעל 6 שנים וחדלה לחלוטין מניהול חיים נורמליים. היא הייתה מתעוררת מעל 7 פעמים בכל לילה עקב התקפי הכאב ואינה מסוגלת לתפקד כלל במהלך היום בשל חוסר שינה והתקפי כאבים משתקים.

לאחר חודשים על גבי חודשים של ניסיונות כושלים להקהות את הכאב, המליץ אחד הרופאים המטפלים על קנאביס רפואי, ועדי, שכבר הייתה מיואשת לחלוטין, החליטה לנסות אותו ללא שאלות. לאחר מספר ימים הכאבים הפכו לנסבלים ותחת השפעת התרופה החדשה הצליחה לסיים את לימודיה וחזרה למעגל העבודה. מעבר לשגרה אותה קיבלה בחזרה, היא החלה גם להתנדב בעזרה לצעירים המחלימים מסרטן וכיום היא מלווה קבוצות צעירים בתהליך ההחלמה.

הגלגל אכן התהפך ב-180 מעלות, ועדי אף מצאה את עצמה בזוגיות מאושרת שהובילה לאירוסין ובהמשך גם להיריון. רופאה מומחית מהמרכז הטרטולוגי של משרד הבריאות בירושלים (מוסד החוקר קונטרה-אינדיקציות בין תרופות להיריון) המליצה שעדי תמשיך את הליך הטיפול בקנאביס גם במהלך ההיריון, מכיוון שהחומרים המופרשים בגוף עקב התקפי הכאב מסוכנים לעובר פי כמה וכמה מאשר הנזק שאולי עלול להיגרם לעובר מהטיפול בקנאביס. לאחר התייעצות נוספת עם רופא מומחה במרפאת "האם והעובר" בביה"ח בילינסון שתמך גם הוא בהמלצת הרופאה, החליטה עדי להמשיך את הטיפול.

בוטל רשיון קנאביס בגלל הריון
"חוסר הצדק שנעשה לחולים כדוגמתי הוא פשוט לא נתפס ולא הגיוני"

החודש ניגשה עדי למרפאת הכאב בכדי לחדש את רישיון הקנאביס שלה בהליך המקובל שנקבע על ידי משרד הבריאות, אך דווקא כאן חיכתה לה הפתעה נוראית: הרופאה שעמה שוחחה בישרה לה שמומחה הכאב מסרב לחדש את רישיונה לתקופה נוספת, בשל העובדה שהיא בהיריון, ללא קשר להחלטתה האישית, ובניגוד להמלצות הרופאים.

"בתקופת הכאבים היו ימים לא מעטים בהם הרגשתי שאני מאבדת את שפיותי לחלוטין, נסה לדמיין מה זה כמעט ולא לישון שנה שלמה. החיים שלי עברו התרסקות מוחלטת, אבל אני ניצלתי. בזכות הקנאביס. רק בזכותו הצלחתי לעבור את התקופה הנוראה הזו ואת שלב ההקאות בשליש הראשון של ההיריון, רק בזכותו יצאתי ממעגל של תסכול וחוסר תפקוד מוחלט וחזרתי לנהל חיים נורמליים, אבל עכשיו אני מפחדת לחזור לשם, מפחדת לחזור לחושך ולייאוש ולחוסר שמחת החיים".

הרופאים תומכים, משרד הבריאות מסרב

"זו לא המלחמה הראשונה שלי נגד בתי החולים ומערכת הבריאות ואני כבר על סף ייאוש," מספרת עדי. "אין לי כוח להמשיך להילחם, אין לי כוח להרגיש כמו בובה על חוט של רופאים אטומים שלא מקשיבים למה שעושה לי טוב, ובטח שאין לי כוח לכדורים הסינתטיים וההרסניים האלו שיפגעו בי ובעובר שלי. הם לא מאשרים לי את חידוש הרישיון מתוך דאגה לבן שלי?! חמש שנים חיכיתי לילד הזה ובחיים לא אעשה משהו שיסכן אותו, שלא לדבר על כך שהרופאים שלי תומכים וממליצים על המשך הטיפול בקנאביס. רק בזכותו אני שורדת את ההיריון הזה."

"חוסר הצדק שנעשה לחולים כדוגמתי הוא פשוט לא נתפס ולא הגיוני, ויותר מזה מכעיסה אותי העובדה שהאינטרס הכלכלי העומד מאחורי התרופות הללו ברור ומחליא," היא אומרת בזעם. "הכל פה עניין של כסף וכוח, את האנשים הקטנים שבסופו של דבר משלמים את המחיר, אף אחד לא סופר. אני בינתיים ממשיכה להילחם."

תוקפו הסופי של רישיונה הנוכחי של עדי עומד לפוג בעוד כשבוע ובלעדיו לא תוכל לקבל קנאביס באופן חוקי. למרות קשיחות העורף של הממסד הרפואי, ממשיכה עדי בימים אלו להילחם כדי להשיג את חידוש הרישיון ומבקשת את עזרת הציבור בהפצת האמת: "בבקשה, תעבירו את הסיפור שלי הלאה, אל תאפשרו להם להמשיך לפגוע בעוד חפים מפשע. הגוף שלנו הוא ההחלטה שלנו."

תגובת משרד הבריאות: "לא ניתן לדון בפרטי המקרה מפאת חיסיון רפואי. נשמח להעביר תשובה לרופא המטפל ולמטופלת בנושא. ברמה העקרונית – תרופות וסמים מסוכנים אינם מומלצים בהריון. אין שום עבודות מחקר המוכיחות את בטיחות הקנאביס בהריון והדבר בפירוש אסור. ישנם ממצאים כי תינוקות רבים נפגעו משימוש כזה (ראה תקדים תאלידומיד)."

ראו עוד:
מחקר: כיצד משפיע עישון מריחואנה על העובר?
אמהות המריחואנה מבברלי הילס
הורים תובעים את בית הספר: "תנו לבתנו לצרוך קנאביס בהפסקה"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט