רק בשביל לקבל תרופה: גולן ג’רופי סיפור מלחמה

כמה צריך אדם לסבול בדרך אל התרופה היחידה שעובדת עבורו? כמה מדורי גיהנום הוא צריך לעבור כשהוא סך הכל מבקש לחיות חיים נורמטיבים? בישראל של 2013 מסתבר שלא מעט…

אם תיגשו אלי בבוקר יום בהיר ותבקשו ממני לכתוב מאמר בנושא “מדוע לדעתך חשוב להפסיק את מדיניות ההפללה” סביר להניח שאני אחזיר לכם מגילה ארוכה למדי. ובאמת כמו שאט-אט אנשים מתחילים להבין לא חסרות סיבות מדוע כדאי לנו בתור חברה לשים סוף למדיניות הסמים הכושלת הזו. אולם הסיפור שלפניכם ממחיש את אחת הנקודות הכאובות ביותר בנושא וחושף בפנינו את הבירוקרטיה המטורפת וחוסר החמלה של הממסד בטיפול בחולים המעוניינים בחתיכת עוגייה עם פרח כדי להמשיך לחיות את החיים…

בניגוד למקומות כמו קליפורניה, מישיגן, אורגן ולמעשה כל 18 המדינות בארה”ב בהן מאושר חוק הקנאביס הרפואי (בעצם ירדנו ל-16. בוושינגטון וקולרדו זה כבר חוקי גם בלי מרשם רופא…) יש התוויות נרחבות מאוד לקבלת התרופה ותהליך הנפקת האישור לא לוקח יותר מחצי שעה. כאן בישראל, למרות התלונות הרבות והלחץ הציבורי הנרחב שהופעל על משרד הבריאות בכדי ליעל את תפקוד המערכת – עדיין יש עשרות אלפי חולים שממתינים לאישור. חלקם פשעו בכך שהמחלה שלהם איננה “מחלה סופנית” ולכן הם נאלצים להמתין בתור יחד עם שאר “החולים הרגילים” עד שהמסמך שלהם יגיע לידיים הנכונות, ועם קצת מזל וחמלה – הם יזכו לאישור המיוחל. שאר החולים פשעו בכך שהמחלה שלהם בכלל לא נמצאת בהתוויות של משרד הבריאות למתן קנאביס. אותם חולים נאלצים לעבור גיהנום עלי אדמות רק בשביל הזכות לקבל טיפול בקנאביס טבעי במקום בשאר התרופות והכדורים שמשרד הבריאות מעדיף שהם יכניסו לגוף. גולן ג’רופי הוא אחד מהם.

גולן ג'רופי - כמה זמן הוא ימתין לתרופה שלו?
גולן ג’רופי – כמה זמן הוא ימתין לתרופה שלו?

גולן סובל מתסמונת “פוסט טראומה” ומוכר עם 60 אחוזי נכות בביטוח הלאומי. בעקבות התסמונת גולן סובל מהתקפי חרדה, נדודי שינה חמורים שבאים לידי ביטוי בהתעוררות באמצע הלילה כשכולו נוטף זיעה, בנוסף התסמונת פגעה בביטחון העצמי שלו כלפי הסביבה והוא מוצא את עצמו מתקשה ליצור קשרים חברתיים.

בצעירותו גולן הכניס את עצמו מרצון למרכז גמילה “ליפתא” בירושלים במטרה להפסיק את השימוש ב”סמים החוקיים” אותם נהג לצרוך (“חגיגת” וחברים נוספים). תהליך הגמילה לא צלח, אך כמה שנים מאוחר יותר גולן מצא את עצמו שוב במכון גמילה, הפעם בתמרה שליד חיפה לשם הוא נשלח בעקבות כמות קטנה של חשיש שנמצאה עליו.

קראו עוד: מריחואנה לטיפול בפוסט טראומה

את השהות במרכז הגמילה בתמרה גולן ירצה לשכוח לאחר שבשלב מסוים הוא הגיע למצב בו הוא חותך את רגליו בעזרת זכוכית חדה, המדריך במרכז הגמילה שראה את המעשה גילה אכפתיות ואחריות יוצאת דופן ושלח את גולן אל מחוץ לשער בשביל “שיתפוס טרמפים” חזרה הביתה. וכך גולן ג’רופי מוצא את עצמו עם גרביים ספוגות בדם עומד בדד בשער המרכז גמילה מנסה לעצור רכבים עד שבשלב מסוים יצא אליו המדריך ושכנע אותו לחזור פנימה.

אבל כאן לא נגמרו עלילות גולן ג’רופי בארץ חלם – עלילות שלעולם לא היו קורות אלמלא היה גולן נולד במקום כמו אמסטרדם או וושינגטון. לאחר שנתפס עם פחות מ-5 גרם חשיש הכניס אותו בית המשפט לשלושה וחצי חודשים בכלא. אתם קוראים נכון – על פחות מחמישה גרם נאלץ גולן ג’רופי לבלות שלושה וחצי חודשים מחייו מאחורי סורג ובריח בכלא צלמון! הכל בגלל “תנאי” שהיה לו מהדיון האחרון בבית המשפט.

כאן המקום לציין שכל התיקים שיש לגולן ג’רופי במשטרת ישראל עוסקים בעבירות סמים – אין אפילו מקרה אחד של אלימות, גניבה, שוד או כל עבירה אחרת – אך ורק עבירות סמים.

מתחיל את הטיפול התרופתי

את הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי לתסמונת ה”פוסט טראומה” שלו החל גולן אי-שם בשנת 2010 כשבמהלכו התנסה גולן בארסנל רחב של תרופות וכדורים:

  • MIRTAZAPINE
  • IXEL
  • ESTO
  • ETOPAN
  • CIPRALEX
  • CIPRAMIL
  • ARCOXIA
  • VOLTAREN EMULGEL
  • ARCOXIA

כל אלו לא עזרו, וגולן עדיין המשיך לסבול מבעיות שינה חריפות, קושי לתפקד ברמה החברתית וחרדות שבאות והולכות.

המלצה לטיפול בקנאביס - למעלה משנתיים כבר עברו מאז...
המלצה לטיפול בקנאביס – למעלה משנתיים כבר עברו מאז…

כבר לפני יותר משנתיים כתבה ד”ר בן-אור (פסיכיאטרית מומחית) מכתב לד”ר יהודה ברוך (האחראי מטעם משרד הבריאות על כל נושא הטיפול בקנאביס רפואי) בו היא מפרטת את מצבו הקשה של גולן. ד”ר בן-אור אבחנה אותו כסובל מתסמונת חריפה של “פוסט-טראומה” והמליצה על המשך טיפול בקנאביס רפואי. אבל כמו שכבר אמרנו מקודם הרבה יותר קל להשיג מרשמים לכל מיני סוגים שונים של תרופות וכימיקלים מאשר לקבל אישור מהמדינה לצרוך צמח, ובנוסף, לרוע מזלו של גולן ג’רופי תסמונת פוסט טראומה כבר לא נכללת ברשימת ההתוויות של משרד הבריאות לקבל אישור רפואי…

מה אתם הייתם עושים?

עכשיו תנסו לשים את עצמכם במקומו של גולן ג’רופי: אתם סובלים לא עלינו מהפרעה קשה אשר פוגעת מאוד באיכות החיים שלכם. הממסד מעניק לכם אינספור תרופות לטיפול אך אף לא אחת מהן מצליחה להשיג את התוצאה המיוחלת. כדור אחרי כדור, נוסחה אחר נוסחה אבל שום דבר לא עוזר. הסבל היומיומי נמשך…

לפתע אתם נתקלים במשהו שסוף סוף מצליח לשפר את ההרגשה באופן משמעותי – איזה אושר! אחרי שנים של חוסר אונים אתם מתחילים לראות מעט אור בקצה המנהרה – תמו ימי הכאב והייסורים. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לקחת ביס מעוגית שוקולד-צ’יפס עשירה ב-THC ואתם מתחילים עם חייכם החדשים!

"פוסט טראומה אינה התוויה מאושרת לטיפול בקנאביס רפואי" תגובת ד"ר יהודה ברוך להמלצת ד"ר גרופ
“פוסט טראומה אינה התוויה מאושרת לטיפול בקנאביס רפואי” תגובת ד”ר יהודה ברוך להמלצת ד”ר גרופ

אבל רגע, יש כאן בעיה – מסתבר שהעניין לא כל-כך פשוט. בשביל להשיג את עוגיית השוקולד צ’יפס הנחשקת יש צורך לקבל את אישור משרד הבריאות. בניגוד לכל אותן התרופות שהרופאים עד עכשיו המליצו לכם בהינף יד ועבורן היה מספיק רק דף עם כמה שורות וחתימת רופא. בשביל להשיג את הקנאביס, צמח שקיים בשימוש האנושות כבר כמה אלפי שנים – תצטרכו לעבור בירוקרטיה מטישה ומייגעת. בזמן שכל אדם בעל טיפת חמלה וצל אנוש עושה את המשוואה הפשוטה שלפניכם:

צמח שעושה טוב לחולה, מפחית את הסבל, משפר את איכות החיים שלו = דבר טוב שכדאי לנצל אותו.

למשרד הבריאות יש משוואות אחרות – במשוואות של משרד הבריאות הוא מצליח להכניס עוד כל מיני נתונים אחרים של אינספור משתנים אשר אין להם באמת כל קשר למצב הגופני והנפשי של החולה. חישובים אכזריים ומגוחכים כאחד המתייחסים בין היתר לזליגת החומר לשוק השחור ולמספר “צרות” נוספות שעלולות לבוא על העולם אם יותר מידי חולים יזכו לטיפול יעיל עם קנאביס.

גולן יוצא להפגין

לאחר שגולן הבין שאין סיכוי שמדינת ישראל תאשר לו לצרוך את התרופה שלו באופן חוקי הוא החליט לצאת להפגין – יחד עם ליאת הלוי, מפגינה נוספת שסבלה מאנורקסיות והפרעות נוספות הם הקימו אוהל מחאה מול משכן הכנסת.

וכך מצאו את עצמם שני אנשים חולים מאוד, רועדים וקופאים בתוך אוהל קטן בקור הירושלמי חודר העצמות ומתחננים לנבחרי הציבור שרק יעזרו להם לקבל את התרופה היחידה שעובדת עבורם. הם קיוו שחברי הכנסת שהם עצמם בחרו ייגשו לאוהל ויגלו קצת עניין בכאב שלהם אך לשווא – אחד אחד עברו חלפו להם 120 נבחרי הציבור שלנו על פניהם של חברינו החולים ולא הראו שום סימן קטן של אמפתיה. היחיד שניסה לעשות משהו ולעזור היה ח”כ אריה ביבי שכיהן בעבר גם כיו”ר הרשות למלחמה בסמים) צדיק אחד בסדום שיזם מהלך אשר אפשר בסופו של דבר את הנפקת האישור המיוחד לליאת. אך גולן עדיין נשאר בלי התרופה שלו…

גולן ג'רופי מפגין מול הכנסת
גולן ג’רופי מפגין מול הכנסת

ההפגנה בירושלים אמנם לא הצליחה להניב פתרונות למצוקתו של גולן בנתיבים בהם הוא קיווה – אך כמה אנשים טובים ששמעו על המקרה קישרו בין גולן לד”ר קורנליוס גרופ. ד”ר גרופ נרתם לעזרתו וניגש לכתוב מכתב עבור ד”ר יהודה ברוך. במכתב מבקש ד”ר גרופ להעביר את גולן ג’רופי “טיפול חמלה” בקנאביס הרפואי.

קראו עוד: קנאביס רפואי בישראל – בלאגן אחד גדול

המושג “טיפול חמלה” מתייחס סיטואציה בו אדם הסובל ממחלה אשר איננה נמצאת בהתוויות למתן קנאביס רפואי אך בעקבות מצבו הקשה והקיצוני משרד הבריאות מרשה לעצמו לאשר טיפול שכזה בניגוד להנחיות הרגילות. אין ספק שזהו מצב אבסורדי בפני עצמו מכיוון שעצם העובדה שמשרד הבריאות אכן מאשר לחולים מאוד ספציפיים לצרוך את התרופה הזו מוכיחה שהיא אכן עוזרת ותורמת לשיפור ניכר באיכות חייהם, ולכן נשאלת השאלה מדוע הם צריכים בכלל להגיע למצב בו הם מבקשים “טיפול חמלה”? מדוע משרד הבריאות של מדינת ישראל גורם לאזרחים טובים שחיים בסבל להגיע למצב בו הם כמעט מתחננים לתרופה שלהם?

באופן לא מפתיע בכלל ד”ר יהודה ברוך לא קיבל את אבחנתו של ד”ר גרופ והשיב לו שהוא מסרב לאשר למר ג’רופי את הטיפול המיוחל. המסע ממשיך…

ממשיך למחות – הפעם באברבנאל

לאחר עוד ניסיון כושל של גולן ג’רופי להשיג את האישור הרפואי הוא הגיע למסקנה שכדאי לו למחות דווקא במגרש הביתי של האיש החזק ביותר במערך מתן האישורים של משרד הבריאות – ד”ר יהודה ברוך בכבודו ובעצמו. שוב גולן מוצא את עצמו מקים “אוהל מחאה” קטן וצנוע, הפעם מול בית החולים אברבנאל אותו מנהל מיודענו ד”ר יהודה ברוך. ושוב הוא מעביר לילות בדד בלילה הקר, ושוב הוא מפגין בימים, ושוב, כמו שבטח ניחשתם, התחינות שלו נפלו על אזנים ערלות – בסופו של שבוע ימים קשה במיוחד גולן חוזר אל האוהל אחרי סיבוב קטן שעשה רק כדי לגלות שהוא הושחת לגמרי, והגיטרה השלטים וכל שאר חפציו האישיים נגנבו.

גולן וחברים מכינים שלטים באברבנאל
גולן וחברים מכינים שלטים באברבנאל

קשה לדמיין את תחושות הכאב וחוסר האונים שעברו לגולן בראש כשהוא נחשף למראות של האוהל ההרוס והציוד הגנוב. ולחשוב שכל מה שהבנאדם מפגין ו”נלחם” עבורו זה בסך הכל על הזכות לקבל תרופה שתעזור לו. פשוט לא נתפס.

הרבה מאוד אנשים שיעברו חוויה כזו לא נעימה, גם אם הם ממש חולים ובאמת זקוקים לתרופה הזו היו עשויים לוותר לאחר כל התלאות הללו – להגיש אינספור בקשות למשרד הבריאות ביניהם גם בקשה ל”טיפול חמלה” שלא צלח, להעביר לילות וימים בקור הנוראי מול משכן הכנסת ובית החולים אברבנאל ולסיים את המערכה עם אוהל הרוס, ציוד גנוב וסירוב עיקש ויציב של משרד הבריאות הממאן בשום אופן לאשר את הטיפול. לא קל. אבל גולן לא וויתר, הוא האמין בצדקת דרכו ונאבק על זכותו לקבל את התרופה היחידה שעוזרת לו לחיות נורמלי – וחזר להפגין מול הכנסת!

אלא שהפעם, בניגוד לפעם הראשונה בה גולן הפגין יחד עם ליאת, השומרים כבר היו פחות אדיבים אליו, הם קיבלו הוראה מקצין הביטחון שלא לתת לו אפשרות להטעין את הטלפון הנייד – ואפילו לא להגיש לו מים. בנוסף לכך הכנסת עצמה הייתה באחת מאותן “פגרות” שחברי הכנסת שלנו אוהבים לפרגן לעצמם ולכן ההפגנה גם הייתה פחות אפקטיבית. מזלו של גולן היה שבמהלך כל המאבק הוא היה בקשר עם שלומי סנדק – מנהל “הקליניקה לקנאביס רפואי” וזה הכיר לו את עו”ד אברהם ברדוגו שהתנדב לעזור לגולן ללא תשלום.

השניים הגישו עתירה לבג”ץ על זכותו של גולן לקבל את התרופה שלו.

“מגזין קנאביס” מבטיח לעדכן על התפתחויות אבל חשוב לנו שתקראו שוב טוב טוב את השורה מעל – פשוט לא הגיוני שאנשים חולים מגיעים למצב הזה. עצוב מאוד…

צפו – כתבה מערוץ הכנסת על ליאת הלוי שהפגינה בזמנו עם גולן בירושלים:

קראו עוד – משרד הבריאות: לא מאשרים קנאביס רפואי לנפגעות תקיפה מינית


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתונים רשמיים (פרטים כאן)
חדשות
Close