רפורמת הקנאביס של ארדן נכשלה עוד לפני שהתחילה

בטור דעה שפורסם בסוף השבוע בעיתון ‘הארץ’ מפורטים 7 סעיפים המציגים את כשלון מודל ‘אי הפללה באחריות’, עליו הכריז השר לבט”פ גלעד ארדן לפני כשמונה חודשים. הצעת החוק עדיין לא נכתבה, אחוזי צריכת הקנאביס בישראל בשיאם והמעצרים בגין עבירות קנאביס עלו משמעותית. הבוקר נערך דיון בנושא בגל”צ.

בדיון שנערך הבוקר (א’) בתכניתו של רינו צרור בגלי צה”ל דנו אורן ליבוביץ’, עורך המגזין, וליאור חיימוביץ’, יועץ החקיקה של המשרד לבטחון פנים, בשאלת רפורמת הקנאביס של שר המשטרה גלעד ארדן.

האזינו:

דיון זה נערך בעקבות טור דעה שפורסם ביום שישי בעיתון ‘הארץ’ בו פירט ליבוביץ’ 7 סימנים לכשלון מודל ‘אי הפללה באחריות’ עליו הכריז השר ארדן בחודש ינואר 2017, עוד בטרם זה נכנס לתוקפו ובאיחור ניכר לעומת הבטחתו של השר להטמיעו “בתוך חודשיים-שלושה”.

7 הסעיפים המופיעים בטור (כאן) ומראים שהרפורמה של ארדן נכשלה עוד בטרם החלה, הם:

  1. זה פשוט לא קורה – השר הבטיח שהרפורמה תיכנס לתוקפה תוך חודשים ספורים אך כעת מוערך כי אם וכאשר זה יקרה, זה יהיה רק בשנת 2018.
  2. יותר ישראלים מאי פעם צורכים קנאביס – על פי סקר חדש של הרשות למלחמה בסמים, אחוזי צריכת הקנאביס בישראל זינקו פי 3 ויותר מאז נמדדו בפעם האחרונה.
  3. יותר ישראלים מאי פעם נעצרים על עבירות קנאביס – על פי דו”ח חדש שהופק לבקשת מגזין קנאביס בחודש שעבר, נרשמו בשנת 2017 בישראל יותר מעצרי קנאביס מאי פעם בעבר.
  4. היום קל לקנות קנאביס בישראל יותר מאי פעם בעבר – פרויקט ‘טלגראס‘ הפך את רכישת הקנאביס בישראל לזמינה ופשוטה מתמיד.
  5. יותר אנשים וארגוני פשע מאי פעם מגדלים קנאביס – כתבי הפלילים בישראל מדווחים על עלייה של כ-300% בדיווחי המשטרה על תפיסות גידולי קנאביס.
  6. ישראל מפסידה מיליארדים – ארדן מתחנן למשרד האוצר שיקצה לו 207 מיליון ש”ח עבור רפורמת אי ההפללה, אך הוא לא צפוי לקבלם. בינתיים ישראל מפסידה מיליארדים מכך שלא מדירה את שוק הקנאביס בחוק.
  7. זו בכלל לא אי הפללה. מי שמתעמק בפרטי הרפורמה הצפויה מבין די מהר שלא מדובר ב”אי הפללה”, אלא יותר במה שמכונה בקהילת הקנאביס “הפללה עצמית”, הטומנת בחובה תנאים שיובילו להפללת צרכנים למרות הרפורמה.

הבוקר כאמור, בדיון ברדיו, השיב בתגובה ליאור חיימוביץ’, יועץ החקיקה של המשרד לבטחון פנים, לטענות שעלו במאמר.

“לאורן יש אג’נדה מאוד ברורה שלא קשורה לאי הפללה,” אמר חיימוביץ’. “כתוצאה מהחשיבה שהשר ארדן ביצע הוחלט לצאת למהלך של אי הפללה באחריות וחודשיים אחרי ההכרזה אומצה המדיניות החדשה על ידי ממשלת ישראל.”

“אף פוליטיקאי לא הלך לשינוי מדיניות מקצה לקצה ומאז שהממשלה אימצה את המדיניות התחילו לעבוד צוותי יישום, משרדי המשפטים, האוצר…,” הסביר חיימוביץ’. “מדובר במהלך שאי אפשר לעשות אותו במהירות, אלא בשיקול דעת ואחריות. השר לבטחון פנים שוקל שיקולים שהם לא רק שיקולים של אורן וחבריו, אלא גם שיקולים של השפעה על קטינים, על חיילי צה”ל, השפעה על נהגים ועוד.”

זו אינה הפעם הראשונה בה המשרד לבטחון פנים יוצא בפומבי נגד מגזין קנאביס. כזכור בעת הצבעה בכנסת על הצעת חוק לאי הפללה אמיתית, שהוגשה על ידי ח”כ שרן השכל (שקבעה מאוחר יותר שארדן שיקר כדי להיפטר מהלחץ), טען השר ארדן כי מגזין קנאביס הוא העומד מאחורי הצעת החוק:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר