עתירה לבג”ץ צפויה לעצור את רפורמת הקנאביס הרפואי

סבסוד עליית המחירים, ניפוק מרשמי קנאביס על ידי רופאים, הגדרת נתוני זני קנאביס מדויקים וחשיפת כל הפרוטוקולים שהובילו לניסוח רפורמת בתי המרקחת - אלו חלק מהדרישות בעתירה שתוגש בשבוע הבא לבגץ בדרישה לעצור את רפורמת המדיקליזציה שעתידה להיכנס לתוקף בעוד כשבוע וחצי.

בשבוע הבא תוגש עתירה לבג”ץ בדרישה לעצור את רפורמת בתי המרקחת (“מדיקליזציה”) שאמורה להיכנס לתוקף בעוד 10 ימים, ב-1 באפריל 2019.

הבוקר (ה’) נשלח למשרד הבריאות מכתב התראה לפני הגשת העתירה מטעם עמותת הקנאביס הרפואי בראשות דנה בר-און, המיוצגת על ידי עו”ד מרים בריינין ועו”ד יסמין מזרחי.

יסמין מזרחי, מרים בריינין, דנה בר-און
עו”ד יסמין מזרחי, עו”ד מרים בריינין, דנה בר-און

בטיוטת העתירה שהגיעה למערכת מגזין קנאביס דורשת העמותה ממשרד הבריאות לעצור לאלתר את הטמעת הרפורמה, לתקן כמה סוגיות בה וכן לחשוף את הפרוטוקולים והמסמכים המלאים שהובילו לקבלת ההחלטות.

הרפורמה מגיעה לאחר שנה של פיילוט במסגרתו נמכר קנאביס רפואי במתכונת מצומצמת לכמה עשרות מטופלים שקיבלו מרשמים לקנאביס ישירות מרופאים שהוסמכו לכך.

עד כה במתכונת הנוכחית מי שחפץ ברישיון קנאביס רפואי נדרש לקבל המלצה מרופא מומחה ולהגישה למשרד הבריאות לאישור. התשלום היה קבוע על סך 370 ש”ח בחודש ללא קשר לכמות אותה מקבלים.

במסגרת הרפורמה המציא יובל לנדשפט מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) תקנים ייעודיים לגידול וייצור קנאביס, לצד נוהל שחילק את שרשרת הייצור לחמש חוליות ייצור שונות במקום שתיים בלבד – מה שאף העלה את המחיר עשרות מונים.

בעתירה דורשות עורכות הדין ממשרד הבריאות לעדכן את טבלת מוצרי הקנאביס הרפואי כך שתכלול את כלל זני ומוצרי הקנאביס כפי שנופקו למטופלים עד כה ולקבוע חובת ציון שם הזן על האריזה.

עוד נדרש משרד הבריאות בעתירה להתיר לכל רופא לנפק קנאביס רפואי על סמך עמדתו המקצועית כבכל תרופה אחרת ללא תלות באישור היק”ר, וכן לחייב את מגדלי ויצרני הקנאביס הרפואי להימנע משימוש בחומרי הדברה.

בעניין המחיר תדרוש העתירה לקבוע מנגנון סבסוד לכיסוי עלויות ההתייקרות הצפויה באמצעות הכנסת הקנאביס הרפואי לסל התרופות או הגדרת הקנאביס הרפואי כמוצר בפיקוח או הקצאה מפורשת של כספי מיסוי ייצוא קנאביס רפואי לסבסוד העלויות.

עוד נדרש כאמור משרד הבריאות לחשוף את כלל הפרוטוקולים, ניירות העבודה, זהות המשתתפים וחוות הדעת השונות ששימשו לגיבוש שורת נהלי היחידה לקנאביס רפואי בבואה לתקנן את הרפורמה החדשה.

לטענת העותרת הרפורמה כפי שהיא אמורה לפעול החל מ-1.4 מביאה לפגיעה ברצף הטיפולי של עשרות אלפי חולים ביניהם ילדים וקשישים וזאת בניגוד לחוק זכויות החולה ולחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

העתירה דורשת עוד להגדיר מחדש את הטווח המותר של רכיבי קנאביס רפואי (THC, CBD, CBN) כך שאלו יופיעו במדויק על כל אריזה בסטייה של מקסימום 1% ולא 8% כפי שמותר כיום – מה שעלול להביא לנטילת יתר או נטילת חסר של רכיבים פעילים.

לסיכום מציינות עורכות הדין כי המתווה המתוכנן הינו לא פחות מאשר “סכנה לשלום הציבור” בין השאר מאחר והוא “מעמעם את זהותו הפרמקולוגית של מוצר הקנאביס הרפואי”. לדבריהן “הדבר מהווה ביטוי מהדהד לזילות כלפי החולים מצד היק”ר.”

עורכות הדין נתנו למדינה חמישה ימי עבודה להשיב לטענות בטרם תוגש העתירה. במידה והמדינה לא תשיב, כצפוי, תוגש העתירה ביום 27 במרץ.

מעורכות הדין יסמין מזרחי ומרים בריינין נמסר כי “לאור הסכנה הממשית המרחפת מעל ראשם של עשרות אלפים של החולים הקשים ביותר במדינת ישראל, ובמיוחד לאור התנהלות היק”ר המיישמת רפורמה מנותקת מכל יסוד מדעי ומתעלמת מחובות משה”ב על פי חוק – כמו גם מביקורת ציבורית נוקבת שהוטחה בה מכל עבר, נראה כי הדרך היחידה לשמור על זכות חייהם של החולים – המטופלים בקנאביס רפואי היא לבקש את בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט עליון לצדק (בג”צ) לאכפם. ”

עדכון: ב-31.3 הוגשה העתירה. פרטים כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר