"רפורמת הקנאביס הרפואי מסבה נזק כלכלי ובריאותי לחולים"

לאחר שעקב במשך שנה אחר רפורמת הקנאביס הרפואי טוען פרופ' עידו וולף כי היא מסבה נזקים כלכליים, בריאותיים ונפשיים לחולים. בהודעה שפירסם הוא קורא לשר הבריאות החדש אדלשטיין להיכנס לעובי הקורה ולטפל בבעיות בהקדם.

הרופא הבכיר פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב וראש המועצה הלאומית למניעה אבחון וטיפול במחלות ממאירות, טוען כי רפורמת הקנאביס הרפואי גורמת לנזקים כלכליים, בריאותיים ונפשיים לאלפי חולים.

לדברי פרופ' וולף הוא הגיע למסקנה זו לאחר שנה שלמה של בחינה מדוקדקת של רפורמת ה"מדיקליזציה", במסגרתה כלל המטופלים בקנאביס רפואי, ובהם גם חולי סרטן, עברו לקבל את האספקה החודשית רק דרך בתי המרקחת.

"היי, כאן פרופ' עידו וולף," כתב בהודעה בפייסבוק. "החודש, לאחר שנה של בחינת הנושא ועם הרכבת הממשלה החדשה, אני נאלץ לצערי להעיד כי השינוי מסב נזק כלכלי, בריאותי ונפשי לחולים".

פרופסור עידו וולף
"הרפורמה מסבה נזק לחולים" – פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי באיכילוב.

"ראשית המחיר," פירט. "מעלות קבועה של 360 שקלים המחיר זינק אפילו עד פי שישה. עבור חולי סרטן שמקבלים מינונים גבוהים קבועים זה עול כלכלי כבד מנשוא. אני מכיר מטופלים שלוקחים הלוואות ושוברים חסכונות כדי לממן את הקנאביס במחיר החדש, שמגיע כעת גם לאלפי שקלים בחודש. יש למהר ולתקן את העיוות ולהחזיר את העלות למחיר קבוע ושווה לכל נפש."

"הדבר השני שעולה משיחות עם המטופלים שלי הוא איכות ויעילות הקנאביס שלדבריהם נפגעה בצורה משמעותית," הוסיף. "המטופלים מתלוננים כי התרכובות החדשות פחות מרוכזות ויעילות. הצוות שלנו במערך האונקולוגי נאלץ לעסוק שעות רבות בניסיון לקבוע לכל מטופל מחדש את הזנים והמינונים המתאימים לו."

הבעיה השלישית לדברי פרופ' וולף היא המחסור בזנים וזמינות בתי המרקחת. "המטופלים שלנו עסוקים במרדף אחר בית המרקחת התורן שמחזיק את הזנים שהם צורכים," כתב. "מטופל שלי אף העיד בפני כי נאלץ לנסוע מבאר שבע עד רעננה כדי להגיע לסניף שמחזיק במלאי את הזן שהוא צורך. הדבר מסב קושי גדול מאד לחולים הנאלצים לרכוש זנים שבמלאי הקיים גם אם אינם מתאימים להם."

לסיכום קרא לשר הבריאות החדש, ח"כ יולי אדלשטיין, ולסגנו הטרי ח"כ יואב קיש ומנכ"ל המשרד הנכנס פרופ' חזי לוי, לטפל בבעיות בהקדם ולפתור את הסוגיות הבעייתיות: "אני קורא לח"כ יולי אדלשטיין שר הבריאות ולח"כ יואב קיש סגנו, ולפרופ׳ חזי לוי מנכ״ל המשרד עם כניסתם לתפקיד, לטפל בהקדם בסוגית הקנאביס הרפואי ולתת מענה מידי לעשרות אלפי חולים בישראל, שכבר תקופה ארוכה סובלים מטיפול ושירות מאד בעייתיים. אני אישית עומד לרשותם עבור קידום המטרה החשובה ותיקון המצב הנוכחי בהקדם."

יש לציין כי פניית מגזין קנאביס אל שלושה השמות הנ"ל נענו בהסבר כי הלה רק נכנסו לתפקידם וכי הם עדיין בהליכי חפיפה ולכן לא יכולים להיפגש בינתיים.

בתגובה לפרסום השיב סגן שר הבריאות ח"כ קיש כי "אתה מעלה נקודות חשובות שדורשות טיפול ומענה מיידי. ישנן בעיות נוספות הקשורות לכל נושא הרפורמה גם מעבר לנושאים שציינת. מבקש לעדכן אותך ששוחחתי עם שר הבריאות יולי אדלשטיין שרואה חשיבות גבוהה לטיפול בנושא וביקש ממני להיות אחראי ישיר לנושא ולהוביל לפתרון הבעיות. אני מכיר את הנושא מקרוב עוד מפעילותי בכנסת הקודמת ומבטיח שאני נכנס מיידית להוביל את משרד הבריאות לטיפול בבעיות. אשמח להיפגש בהקדם, אדאג לכך."

במחקר שערך פרופ' וולף בעבר נמצא כי 83% מחולי הסרטן מרוצים מהטיפול בקנאביס.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט