מגלגל...

רכיבים בקנאביס הצליחו לחסום נגיפי קורונה מלחדור לתאים – מחקר

החומצות הקנבינואידיות CBGA ו-CBDA הצליחו במחקר לחסום את הנגיף SARS-CoV-2 ("קורונה") מלחדור לתאים ולגרום לזיהום, כולל את גרסת הוריאנט הבריטי והוריאנט הדרום אפריקני, כך במחקר חדש שפורסם השבוע בארצות הברית

יתרונותיו הרפואיים של הקנאביס אינם נושא חדש, ובהתאם לכך הצמח הוזכר בשנתיים האחרונות לא מעט פעמים כדבר שאולי עשוי לעזור במשהו גם בטיפול בקורונה או במניעתו, כולל לא מעט פייק ניוז וכותרות מזויפות.

כעת, כשבישראל ובעולם נאנקים תחת הזן המדבק אומיקרון, מחקר חדש מציע אולי תקווה אפשרית לכך שתרכובות טבעיות של קנאביס יכולות למנוע את הזיהום הנגרם על ידי הנגיף הגורם לקורונה. 

על פי המחקר, שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת אורגון סטייט בארה”ב ופורסם השבוע באתר הפרסומים הרפואיים האקדמיים “Journal of Natural Products”, תרכובות מסוימות בקנאביס יכולות למנוע את הזיהום מהנגיף הגורם לקורונה על ידי חסימת כניסתו לתאים. 

החוקרים מצאו ששתי חומצות קנבינואידיות שנמצאות בקנאביס ובהמפ בצורתו הטבעית, CBGA ו-CBDA, יכולות להיקשר לחלבון הספייק של SARS-CoV-2, הנגיף הגורם לקורונה.

הרכיבים הללו, שהינם בעצם פיטו-קנבינואידים (קנבינואידים בצמח), הם למעשה חומצות של CBG ו-CBD בטרם המולקולות הללו עוברות תהליך של חימום בעישון או אידוי.

על פי המחקר, על ידי היקשרות לחלבון הספייק, חומצות הקנאביס הללו, שכאמור ניתן למצוא אותן בצמח הטבעי ולא באמצעות עישון, יכולות למנוע מהנגיף לחדור לתאים ולגרום לזיהום, מה שיכול להציע דרכים חדשות לטיפול ואפילו למניעת המחלה.

“הקנבינואידים הללו זמינים לצריכה דרך הפה (כלומר במזון, מ”ק) ויש להם היסטוריה ארוכה של שימוש בטוח בבני אדם, מה שמוסיף לפוטנציאל שלהם למנוע ולטפל בזיהום הגורם לקורונה,” כתבו החוקרים.

את המחקר הוביל ריצ’רד ואן ברימן, חוקר במרכז החדשנות הגלובלי במדינת אורגון, בשיתוף עם מדענים מאוניברסיטת אורגון לבריאות ולמדע.

“החומצות הקנבינואידיות הללו מצויות בשפע בקנאביס ובתמציות קנאביס רבות”, אמר ואן ברימן. “לא מדובר בחומרים תחת פיקוח כמו THC, המרכיב הפסיכואקטיבי במריחואנה, אלא בכאלה שיש להם פרופיל בטיחות טוב בבני אדם”.

לדברי ואן ברימן, גם CBDA וגם CBGA הצליחו לחסום במחקר את פעולת הגרסאות מתפתחות של הנגיף שגורם לקורונה. “המחקר שלנו הראה שתרכובות הקנאביס יעילות באותה מידה נגד גרסאות של SARS-CoV-2, כולל גרסה B.1.1.7, אשר זוהתה לראשונה בבריטניה ונקראה הווריאנט הבריטי, וגרסה B.1.351, שזוהתה לראשונה בדרום אפריקה”.

אז איך בעצם מתרחש התהליך? חלבון הספייק הוא החלק בנגיף שאותו, לצד חלבונים אחרים הנמצאים בנגיף ונקראים “חלבוני עזר”, מנסים למעשה לתקוף החיסונים לקורונה.

“בתהליך ההידבקות בקורונה, החיבור של הקולטנים הנמצאים בחלבון הספייק לאנזים בתא האנושי הנקרא ACE2 הוא שלב קריטי, שכן כך חודר הנגיף לתאים בגוף האדם”, מסביר ואן ברימן. “כאשר משתמשים במעכבי הכניסה הזו לתאים, כמו חומצות ההמפ, אפשר לקצר את משך הזיהום ואפילו למנוע אותו. 

“מה שקורה בפועל הוא שהחומצות הקנבינואידיות נקשרות לחלבוני הספייק של הנגיף, כך שהם לא יכולים להיקשר לאנזים ACE2, שנמצא בשפע על הממברנה החיצונית של תאים הנמצאים בריאות ובאיברים אחרים”.

למרות שדרוש מחקר נוסף, ואן ברימן סבור כי המחקר שהוביל מראה כבר כעת כי ניתן לפתח את הקנבינואידים לתרופות למניעה ולטיפול בקורונה. הוא ציין עוד שהמחקר הראה שהקנבינואידים יעילים גם נגד גרסאות חדשות של הנגיף, שלדבריו הם “אחד החששות העיקריים במגיפה עבור רופאים ואנשי מערכות הבריאות”.

“הנתונים שלנו מראים ש-CBDA ו-CBGA יעילים כנגד שתי גרסאות הנגיף שבדקנו”, המשיך החוקר, “ואנו מקווים שהמגמה הזו תתרחב לגרסאות קיימות נוספות וכן לגרסאות עתידיות אחרות”.

הוא הדגיש כי “במידה ויתבצע שימוש נרחב בקנבינואידים, גרסאות עמידות של הנגיף יכולות להופיע, אך השילוב של טיפול ב-CBDA/CBGA לצד חיסון אמור ליצור סביבה הרבה יותר מאתגרת עבור הקורונה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר