"רוצים לגליזציה? בואו לליכוד"

מתוצאות הבחירות האחרונות נראה כי מפלגת הליכוד וראש הממשלה נתניהו יישארו בהנהגת המדינה בשנים הקרובות. לפיכך טוען פעיל הלגליזציה הותיק עו"ד דקל עוזר כי על תומכי הקנאביס לשאול עצמם מי בליכוד פועל למען לגליזציה וכיצד ניתן לחזקו. "רוצים לגליזציה? בואו לליכוד", הוא אומר בטור דעה.

מאת: עו"ד דקל עוזר

שיח הלגליזציה במערכת הפוליטית בישראל היה מאז ומתמיד מנת חלקה של מפלגת עלה ירוק ומזוהה עמה בלבד. יחד עם תמיכתה הדלה יחסית של מפלגת 'מרצ' בהפסקת הפללה, שויך המאבק החשוב לצד השמאלי של המפה הפוליטית – שלא בצדק כמובן, שכן צרכני קנאביס ניתן למצוא בכל שכבות האוכלוסיה.

כבר לא "מאבק של שמאלנים"

בשנת 2012 חל שינוי משמעותי ביותר במפה הפוליטית בישראל, כשלתמונת המאבק למען קנאביס הצטרף בקול גדול אחד הסמנים הימניים ביותר בפוליטיקה המקומית – חבר הכנסת לשעבר וראש מפלגת 'זהות', משה פייגלין. יחד עם ינון מגל שפעל אף הוא למען הנושא בחצי השנה בה היה ח"כ, עד שפרש בשבוע שעבר, ויחד עם ח"כים נוספים מהמרכז ומהצד הימני של המפה, נראה שהלגליזציה, או לכל הפחות מדיניות של אי-הפללת צרכני הקנאביס, היא כבר נחלת הכלל.

אף על פי כן, בעוד שמרבית המפלגות התייחסו לנושא באופן כזה או אחר במהלך השנים, דווקא במפלגת השלטון הגדולה בישראל, 'הליכוד', לא שמענו על חברי כנסת שמתבטאים בחיוב כלפי הנושא.

השינוי מגיע למפלגת השלטון

כעת, בכנסת החדשה, ישנם לראשונה כבר לפחות 4 חברי כנסת מהליכוד התומכים בהצעת החוק להפסקת מדיניות ההפללה שהוגשה לאחרונה לשולחן הכנסת: השרה גילה גמליאל, ח"כ יואב קיש, ח"כ שרן השכל, ח"כ מיקי זוהר, וח"כ אורן חזן.

את השינוי הביאו שלושה גורמים עיקריים:

  • הראשון הוא השינוי הבינלאומי בהתייחסות לקנאביס והתוצאות החיוביות המגיעות מההתפתחויות בארצות הברית.
  • הגורם השני הוא פעילות הלגליזציה בישראל אשר הפכה את העניין לנושא פוליטי רלוונטי ולגיטימי.
  • הגורם השלישי, והחשוב ביותר, הוא פעילות של קבוצות מאורגנות בתוך מפלגת הליכוד, אשר החליטו להביע תמיכה בשינוי המדיניות ואף פועלות באופן מאורגן להשפיע על חברי הכנסת ולבחור בפריימריז חברי כנסת התומכים ברעיון.

שינוי אמיתי – רק דרך הליכוד

הליכוד היא מפלגה דמוקרטית, אחת היחידות בישראל, שבה חברי הכנסת נבחרים באמצעות בחירות פנימיות (פריימריז). כל אדם בישראל רשאי לקנות חברות במפלגה במחיר של עשרות שקלים בודדים בשנה, כשהזכות המרכזית שהוא מקבל בתמורה היא היכולת לבחור מי יהיו חברי הכנסת מטעם המפלגה.

גלעד ארדן
גלעד ארדן, השר לבטחון פנים. ישנה את דעתו רק אם יהיה מי שישכנע אותו בכח

חשוב לציין כי רכישת חברות וקבלת זכות הצבעה במפלגה אינה מחייבת להצביע בבחירות לאותה המפלגה, אלא רק מהווה אמצעי להשפיע על עמדותיה של המפלגה.

מאחר ובמסגרת הפריימריז כל בוחר מצביע ל-12 עד 18 מועמדים, בפועל מתבצעות "עסקאות הצבעה" בין קבוצות מאורגנות. אותן קבוצות משיגות השפעה משמעותית על חברי הכנסת ועמדותיהן השונות בזכות הצבעה אחידה שיכולה להעלות ולהוריד מועמדים ברשימה.

לאחרונה, בעקבות הבנה זו של כללי המשחק הדמוקרטים, יותר ויותר קבוצות לחץ מתארגנות יחדיו ומתפקדות למפלגת הליכוד בכדי להשפיע על אופי המועמדים שייבחרו לכנסת.

מתוך קבוצות אלו בליכוד ניתן היום להצביע על שתיים מרכזיות הפועלות ותומכות בשינוי היחס כלפי קנאביס וצרכניו: "הליכודניקים החדשים" ו"הליברלים בליכוד".

הליכודניקים החדשים

'הליכודניקים החדשים' הם קבוצה שהוקמה בשנת 2012 כחלק ממסקנות כישלון המחאה החברתית. קבוצה זו של פעילי מרכז הבינה כי כח מאורגן של אלפי חברי ליכוד, משפיע על המדיניות במדינה יותר מההשפעה שמניבים מאות אלפים שיוצאים לרחובות. בעקבות הבנה זו, התנועה החלה לפעול לפקוד באופן מאורגן אנשי מרכז לליכוד.

הליכודניקים החדשים
הליכודניקים החדשים – תומכים בחברי הכנסת הפועלים למען לגליזציה

לאחר שנים של עבודה, התפקדו והצטרפו אל הקבוצה אלפי אנשים והיא מהווה היום את אחד ממוקדי הכח בליכוד. בבחירות האחרונות הקבוצה הריצה ותמכה בחברי הכנסת יואב קיש ושרן השכל התומכים בשינוי מתון ומדורג בחוקי האיסור על קנאביס, כאשר בשלב הראשון לעמדתם יש להפסיק את הפללת הצרכנים.

המעוניינים לתמוך ולהצטרף לליכודניקים החדשים מוזמנים לאתר האינטרנט של הקבוצה.

הליברלים בליכוד

'הליברלים בליכוד' הם הזרוע הליכודית של התנועה הליברלית החדשה, הדוגלת בחופש הפרט בהקשר רחב, לרבות בהקשר השימוש בקנאביס.

הליברלים בליכוד
הליברלים בליכוד – זרוע של 'התנועה הליברלית החדשה'

לתנועה הליברלית עמדה מגובשת לפיה התערבות ממשלתית בהחלטות האזרח היא פסולה בכלל ובפרט בהקשר של עבירות פליליות ללא קורבן.

כחלק בלתי נפרד מאידיאולוגיה זו נכנסת גם האידיאולוגיה של הלגליזציה – הליברלים בליכוד בעד התרה מוחלטת של הקנאביס, אך כמובן שיתמכו בכל צעד שהולך בכיוון. מוביל קבוצת 'הליברלים בליכוד' הוא הכלכלן אמיר ויטמן, שכבר פירסם לא אחת מאמרים נוקבים בעד לגליזציה. בין מובילי הקבוצה נמצא גם ירון לרמן אשר שימש אף לתקופה קצרה כיו"ר מפלגת עלה ירוק – בבחירות 2013 כשהתאחדה המפלגה זמנית עם התנועה הליברלית החדשה.

המעוניינים לתמוך ולהצטרף לליברלים בליכוד מוזמנים לאתר האינטרנט של הקבוצה.

מתפקדים ללגליזציה

ניתן לראות אם כן שבליכוד יש כוחות חדשים אשר פועלים לקידום מטרות שונות, ובינהן הפסקת מדיניות ההפללה והסדרת שוק הקנאביס. אמנם הנושא אינו מרכזי בקבוצות הללו, אך הוא ללא ספק חלק בלתי נפרד מהעמדה שלהן ואין צל של ספק שפעילותן מקדמת את הנושא.

לדברי נציגי שתי הקבוצות, ככל שיהיו מצטרפים נוספים לפעילותן וככל שיותר תומכי לגליזציה ירכשו חברות במפלגה ויקנו זכות הצבעה בליכוד, כך הסיכויים לקידום הנושא גבוהים הרבה יותר. כאמור, התפקדות למפלגה משמעותה אך ורק רכישת זכות הצבעה בפריימריז, ואין בינה ובין הצבעה למפלגה בבחירות הכלליות כל קשר.

הכותב, עו"ד דקל-דוד עוזר, הוא ממובילי המאבק להסדרת שוק הקנאביס בישראל, מייסד תנועת 'דור האמת' וקבוצת 'כיוון בקמפוס', וכן ניהל את קמפיין מפלגת 'עלה ירוק' בבחירות האחרונות.

ראו עוד:
זנדברג במושב הלגליזציה בספיר: "אי הצדק לא יימשך"
קנדה בדרך ללגליזציה: "עיניי העולם נשואות אלינו"
עצומת הלגליזציה הישראלית – מעל 15,500 ישראלים בעד קנאביס חוקי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט