רופא קנאביס הודח “בגלל מתירנות יתר”

עשרות מטופלי קנאביס רפואי צפויים להישאר ללא רישיון, לאחר שמשרד הבריאות הודיע לרופא כי הוא מנוע מעתה להמליץ על רישיונות קנאביס, לכאורה בגלל “מתירנות יתר”. מנגד יש הטוענים כי מדובר בנקמנות אישית של משרד הבריאות נגד הרופא, עקב עדות שלו בתביעה שהוגשה נגד היחידה לקנאביס רפואי.

ד”ר גיל מורלי, מומחה לגסטרו (קרוהן וקוליטיס), זומן בסוף החודש שעבר לשימוע במשרדי היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות) שבסיומו נשללה ממנו האפשרות להמליץ עוד על טיפול בקנאביס רפואי.

במהלך השימוע, כך לדברי מקורבים לרופא, טענו בפניו נציגי משרד הבריאות כי הוא היה “מתירני מדי” בהמלצותיו לרישיונות קנאביס רפואי – וזאת למרות שהוא אינו מנפק את הרישיונות בעצמו, אלא רק ממליץ ומעביר את ההחלטה הסופית למנהלי היק”ר שיכולים לדחותה אם חפצים בכך.

מכתב מד"ר גיל מורלי - קנאביס רפואי
“אסרו עליי לשלוח המלצות לקנאביס רפואי” – ד”ר גיל מורלי

למרות שסיים בהצלחה את קורס הקנאביס הרפואי הרשמי של משרד הבריאות לרופאים, הובהר במהלך השימוע לד”ר מורלי כי מעתה הוא לא יוכל עוד להגיש המלצות לרישיונות קנאביס לעשרות החולים המטופלים אצלו, מה שהותיר אותם ללא מענה – ובקרוב גם ללא רישיון.

“נתן יותר מדי המלצות”

“כשהגעתי בשבוע שעבר (ד’) לצורך חידוש הרישיון, הסביר לי ד”ר מורלי שמשרד הבריאות לא מתיר לו עוד להמליץ על קנאביס רפואי,” מספרת ש’, המטופלת מזה 5 שנים בקנאביס וכעת עומדת בפני תום תוקף הרישיון ללא האפשרות לחדשו.

גיל מורלי
ד”ר גיל מורלי – הודח (תמונה באדיבות בי”ח הדסה ירושלים)

בתום הפגישה הסכים ד”ר מורלי רק לרשום לש’ מכתב כללי בו ציין כי משרד הבריאות אסר עליו להמשיך להגיש המלצות: “משרד הבריאות אוסר עליי כעת לשלוח המלצות, אני תקווה שהאיסור יעבור ושש’ תוכל להמשיך לקבל את הקנאביס שהוא טיפול חשוב עבורה,” כתב.

גם זה בטח יעניין אותך

הסיבה לאיסור, כך כאמור על פי מקורבים לרופא, היא שד”ר מורלי “נתן יותר מדי המלצות לטיפול בקנאביס וביתר קלות”.

“הסבירו לו שהוחלט לאסור עליו להמליץ על קנאביס רפואי בגלל תלונות שהגישו רופאים אחרים שבעצמם לא רוצים לרשום קנאביס רפואי ושהחולים שלהם פונים לאחר סירובם אל ד”ר מורלי כדי לקבל את ההמלצה,” סיפר המקורב. “הזמינו אותו לשימוע והודיעו לו שהוא קצת חורג מהנהלים ולכן אסרו עליו את הפעילות”.

בינתיים עשרות המטופלים בקנאביס במרפאתו של ד”ר מורלי ממשיכים להגיע אליו, ומיד מקבלים תשובה שלילית. לא ידוע בינתיים אם בכלל ומתי ישיבו לרופא את ההיתר להמליץ על קנאביס רפואי.

“זו לא רק אני,” מבהירה בנוסף ש’. “בביקור אצלו ראיתי רשימה שלמה של מטופלים כמוני שלא יכולים לקבל את ההמלצה ממנו. אני לא יודעת מה לעשות עכשיו, בעוד שבועות בודדים תם תוקף הרישיון ואני לא אספיק לקבל המלצה לחידוש עד אז”.

“הודח בגלל מעורבותו בתביעה נגד המשרד”

לטענת מטופל אחר, ג’, שגם הוא טופל תקופה אצל ד”ר מורלי, ההחלטה לפסול את הרופא מלהמליץ על קנאביס רפואי נובעת בנוסף מתביעה שהגיש לאחרונה נגד היק”ר.

התביעה, שהוגשה לידי משרד הבריאות יממה בלבד בטרם זומן הרופא לשימוע, כוללת בין השאר גם דברים שטען ד”ר מורלי לגבי איומים לכאורה שנמסרו לו על ידי משרד הבריאות.

“ד”ר מורלי הודה באוזניי שהוא נכנע לדרישת בכירי היחידה לקנאביס רפואי שאסרו עליו להמליץ לי על מינון מלא של קנאביס כפי שהיה לי,” מעיד המטופל. “במקום זאת הורידו לי לתקופה מסויימת את המינון ביותר מ-50% וכיום אני ללא רישיון בכלל מזה 7 חודשים”.

לטענת ג’ בהחלט ייתכן שבעקבות התביעה, בה מוזכר האירוע עם ד”ר מורלי ודבריו על ההוראה שקיבל ממשרד הבריאות, החליטו ביק”ר לפסול אותו.

משרד הבריאות סירב למסור תגובה בעניין.

מקופת חולים ‘מאוחדת’ אצלה עבד ד”ר מורלי נמסר כי “הרופא אכן אינו מועסק עוד במאוחדת. הקופה פועלת להעברת המטופלים לרופא מורשה אחר”.

מעמותת הקנאביס הרפואי ביקשו למסור כי “מהמידע שבידינו התנהלות יחידת הקנאביס הרפואי הן בעניינו של הד”ר מורלי והן בעניינו של המטופל שערורייתית, ומעלה חשש כבד לחוסר תום לב ונוכחותם של שיקולים זרים בקבלת החלטות שבדיני נפשות. הזלזול הבוטה בד”ר מורלי ובמאות מטופלים התלויים בו, מלמד לכל הפחות כי טובתם של ציבור החולים עליו אמונה היק”ר רחוק מלהיות בראש מעייניה. העמותה קוראת לחקירה מיידית של התנהלותה המפוקפקת של יחידת הקנאביס הרפואי בידי מבקר המדינה וגורמי האכיפה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר