רופא לחולת סרטן שביקשה קנאביס: “הכאב שלך חלש מדי”

כדורים כן, קנאביס לא. סרטון בו נראית צעירה מספרת כיצד סורבה מלקבל טיפול בקנאביס רפואי הפך ויראלי ברשת. “אני סובלת מכאב כרוני, ממחלת דילול עצמות ומגידול ברגל והם נותנים לי רק תרופות ממכרות,” היא מספרת. “הרופא אומר שהכאבים שלי חלשים מדי ורושם לי אופיואידים.”

דוגמה נוספת לסבל שנאלצים חולים לעבור בדרך לקנאביס הרפואי, כפי שנחשפה בכנסת אתמול: אנדראה גולדמברג, צעירה בת 19 מבית שאן הסובלת ממצב רפואי מורכב הכולל דרגה חמורה של מחלת דילול עצמות (אוסטאופורוזיס), תסמונת כאב כרוני (CPS) וגידול סרטני בעצם השוק – גילתה בשבוע שעבר שהיא אינה זכאית לקבל המלצה לקנאביס רפואי, וזאת משום שכאביה “חלשים מדי”.

בסרטון שפרסמה בפייסבוק היא מתארת את הסבל היומיומי איתו היא נאלצת להתמודד ועם התעקשות הרופאים להלעיט אותה בתרופות ממכרות במקום בקנאביס. “אימא שלי עוזרת לי במקום שאני אעזור לה,” היא אומרת.

צפו:

“הרופא אומר לי ‘הכאבים שלך חלשים מדי’ ומסביר לי למה קנאביס לא מתאים ודווקא אופיואידים הם כן הפתרון הנכון,” היא מספרת. “אני בקושי שורדת את חיי היום יום, אבל גם זה לא מספיק כדי לקבל טיפול שאמור להיות נגיש לכולם. אני רוצה להרגיש טוב יותר, אבל מסתבר שלרצות זה לא מספיק.”

היסטוריה של כאב

בשיחה שערכנו עמה מתארת אנדראה כיצד כבר מגיל 9 החלה לסבול מכאבים ברגליים ובעמוד השדרה, שנבעו כתוצאה ממקרה חמור של מחלת דילול עצמות.

בגיל 13 שברה לראשונה את רגלה בזמן הליכה לאחר שעצמותיה נחלשו כתוצאה מדילול העצם שהתפשט. בשל רשלנות רפואית לטענתה איחוי העצמות לא צלח והיא נדרשה לחזור לבית החולים כדי לעבור שבירה מחדש של העצם.

הכאבים ברגל ובעמוד השדרה המשיכו להתחזק ולאחר בדיקה הסתבר שישנו גידול סרטני מסוג אדמנטינומה (בעל ממאירות נמוכה) בתוך עצם השוק שלה, הדורש ניתוח מיידי להסרתו וכן שעל מערכת העצבים ברגלה מתפתחות נוירומות (גידול ניאופלסטי של רקמת עצב).

בנוסף למצבה הרפואי, אנדראה אלרגית ורגישה לסוגים רבים של תרופות, ולכן מרגע שעברה את הניתוח רשמו לה הרופאים מרשם קבוע וארוך טווח של ‘אוקסיקוד’ (סירופ חזק לשיכוך כאב). מנקודה זו וכמו שרבים אחרים מעידים, התרופות רק החמירו את מצבה והיא החלה להזדקק לקביים באופן קבוע ויצאה למסע ארוך בין בתי חולים ומרפאות בניסיון למצוא פתרון למצבה המורכב.

“בגלל התרופות הפכתי לנטל”

במשך שנים עברה אנדראה כמה עשרות בדיקות שהציעו הרופאים בבתי החולים רמב”ם ותל השומר, במהלכן נמצא עוד שהיא סובלת מתסמונת כאב כרוני שהחמירה את מצבה.

בתקופה זו צרכה אנדראה כמויות גדולות של אוקסיקוד מסביב לשעון, ובריאותה הכללית התדרדרה עד כדי שלא הצליחה להתנייד בעצמה, ודרשה השגחה צמודה של בני משפחתה לאורך כל שעות היום.

טופס מצב רפואי - כאב כרוני, דילול עצם ונוירומות
הבדיקות קובעות – כאב כרוני, דילול עצם ונוירומות

“הפכתי למכונת תרופות של בית החולים, ומצידם שהייתי ממשיכה עם הסירופ הזה עד שהייתי נחנקת ומתה,” היא אומרת בהתרגשות בשיחה שערכנו עמה. “בגלל התרופות עברתי מקביים לכסא גלגלים, והפכתי לנטל מוחלט על בני משפחתי.”

למרות תוצאות הבדיקות שהראו באופן ברור את הבעיות הרפואיות הרבות מהן היא סובלת, רופאים שטיפלו בה קבעו כי היא אינה סובלת מכאבים חמורים וקבעו שאין צורך להרחיב או לשנות את הטיפול אותו היא מקבלת.

“הכאבים שלך חלשים מדי”

בחודש מאי האחרון עברה אנדראה ניתוח נוסף ברגלה בכדי להסיר את הנוירומות ובעקבות המלצה שקיבלה ממכר משפחתי פנתה למרפאת הכאב בבית החולים רמב”ם בבקשה להתנסות בטיפול בקנאביס רפואי.

לאחר שוועדה שהייתה אמורה לדון בעניינה התכנסה לכאורה, זומנה אנדראה בשבוע שעבר (ב’) פעם נוספת אל המרפאה, לפגישה בה נודע לה שהיא לא עומדת בקריטריונים לקבלת רישיון לקנאביס רפואי.

טופס ממרפאת כאב בבית החולים רמב"ם - לא קנאביס אבל כן אופיואידים
קנאביס רפואי לא – אופיואידים דווקא כן

בית החולים: “החלטה רפואית לחלוטין”

בתגובה נמסר לנו מבית החולים רמב”ם כי “מדובר בנערה צעירה, שההחלטה הרפואית לגביה הסתמכה על שיקולים רפואיים מקצועיים שנעשו ע״י אנשי המקצוע המובילים בתחום.”

בעקבות הדחייה פרסמה אנדראה את הסרטון בעמוד הפייסבוק שלה, שגרף אלפי שיתופים וצפיות.

סיפורה של אנדראה הוא המשך ישיר להתנהלותן הקלוקלת של מרפאות הכאב בישראל ובוודאי שאינו עומד ב”שינוי הגישה” החיובי עליו הכריז משרד הבריאות והשר ליצמן בראשו בחודשים האחרונים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט