טוען...

רופאים מעידים: הקנאביס מציל חיים – הרפורמה פוגעת בהם

בג"ץ הקנאביס הרפואי: לקראת פסק הדין, שאמור להינתן בקרוב, שלחה העותרת 3 דרישות מרכזיות כולל עצירת הרפורמה והחזרת המטופלים לאסדרה הישנה. בפנייה מצוטטים רופאים שמתארים את קשיי המטופלים מאז השינוי.

בתשובה ששלחה עמותת הקנאביס הרפואי לבג”ץ לקראת פסיקה סופית שאמורה לקבוע האם תיעצר רפורמת בתי המרקחת, מצוטטת חוות דעתו של ד”ר מיכאל סגל, פסיכיאטר מומחה, שטוען ששני מטופלים שלו, שהתכוונו להתאבד, ויתרו על הרעיון לאחר שעישנו ג’וינט.

“השפעת הקנאביס היא מיידית,” כתב ד”ר סגל. “שני מטופלים שלי אשר התכוונו לשלוח יד בנפשם, הצטיידו באקדח, השאירו מכתב פרידה והתבודדו לשם כך, החליטו לעשן ג’וינט לפני לחיצה על ההדק. אחרי סיגריה אחת ויתרו על הרעיון וחזרו הביתה ולחיים”.

לצד דברים אלו מציין ד”ר סגל חמישה מקרים נוספים, של מטופלים בני 25 עד 91, נפגעי תקיפה מינית, פוסט טראומה, אספרגר ועוד, שנפגעו באופן חמור בעקבות רפורמת הקנאביס הרפואי לאחר שלא קיבלו טיפול במשך כמה חודשים.

ד”ר סגל שלח מכתב זה, שצורף לכתב התשובה של העותרת לבג”ץ, לאחר שנכח בדיון בעתירה שנערך ביום ראשון בשבוע שעבר. בנוסף הוא טען לאי-דיוקים שעלו בדיון, למשל טענת המדינה על כך שהוכשרו 230 רופאים לרשום רשיונות קנאביס, כשבפועל מספרם נמוך בהרבה.

בכתב התגובה לבג”ץ מציינת העותרת 3 דרישות מרכזיות מבית המשפט: שמירה על רצף טיפולי של כלל המטופלים עד 30.6.2020 לפחות, עריכת “פיילוט” לאסדרה החדשה בליווי מקצועי של רופאים ובהשתתפות מטופלים שיסכימו לכך בלבד, החזרת כלל המטופלים למתכונת האסדרה הישנה עד לסיום הפיילוט.

בסיום הדיון האחרון קבע כזכור השופט חנן מלצר כי בכוונתו לתת פסיקה עד היום (א’), אך במהלך השבוע קיבל כתב תגובה של משרד הבריאות ולאחר מכן את כתב התשובה לתגובה מצד העותרת שהכיל את הדברים הנ”ל, והחליט לדחות את ההחלטה עד יום רביעי לפחות או אף לאחר מכן.

במכתב טוען עוד ד”ר סגל כי פעמים רבות פניות של רופאים ליק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) בבקשה לאשר רישיונות קנאביס רפואי, נענות בשלילה וזאת לדבריו “בטענות בעייתיות ביותר, תמיד בעילום שם, וללא בדיקת הפציינט על ידי היועץ הרפואי של היק”ר”.

בנוסף הוא מוחה על כך שמנהל היק”ר יובל לנדשפט חותם על מרשמים, לדבריו “באיזו זכות, הוא לא רופא”, וכן מעדכן כי מעולם משרד הבריאות לא התייעץ איתו או עם רופאים מומחים אחרים בתחום, וכן שלא היתה התכנסות של ועדת התוויות מאז שנת 2013 ולא ועדת ערערים מעל לשנה.

“הרפורמה רוויה בכשלים חמורים ופוגעת במטופלים קשים שקנאביס הוא המזור היחיד לסבלם,” סיכם. “לעניות דעתי חייב להיות ‘חריש עמוק’ ושינוי מהותי שיאפשר רצף טיפולי איכותי תוך כיבוד המלצת הרופאים המטפלים המומחים”.

בכתב התשובה לבג”ץ מצוטט גם ד”ר חיים אדהאן, שאף הוא מזהיר מפני פגיעה קשה ביותר במטופלים. “אומרים שהדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות,” כתב. “ברור לי שהיק”ר באמת מתכוון לשפר את הדברים שזקוקים לשיפור, עם זאת, האופן בו הם עושים זאת פיספס את המטרה עד כדי כך שהוא שם את חיי המטופלים בסכנה”.

לדברי ד”ר אדהאן “אני נאבק למנוע מהמטופלים שלי להתווסף לסטטיסטיקה האיומה של מעל 250 אלף מקרי מוות ממגיפת השימוש בתרופות מרשם”. בדבריו הוא מזכיר את הפרשות שנחשפו לאחרונה בהן הסתבר כי חברות תרופות הטעו רופאים בכוונה תחילה כך שימעיטו מן החשיבות של סכנות השימוש בנרקוטיקה וההתמכרות למשככי כאבים מסוכנים.

לדבריו “פעמים רבות משרד הבריאות מקבל החלטות מסוכנות ובלתי מבוססות להחליף את סוג הטיפול של חולים מזה אותו קיבלו במשך שנים ארוכות בהצלחה, ולהעביר אותם לטיפול בזנים אחרים וללא התייעצות עם רופאיהם”. לטענתו “זה קורה יותר מדי פעמים בעזרת מסמכים שאינם חתומים ומבלי לדעת מי קיבל את ההחלטה”.

מנגד טוענת המדינה כי דין העתירה להידחות על הסף שכן לדברי משרד הבריאות יספיק היק”ר להעביר את כלל המטופלים לאסדרה החדשה עד 31.12.19, כי הטלת פיקוח מחירים עלולה להביא לתוצאה הפוכה של עליית מחירים, וכי כל הליך הטמעת הרפורמה הוא דינמי, משתנה ועוד ישתנה.

כאמור החלטה סופית בעניין עתידה להגיע אולי ביום ד הקרוב לאחר ראש השנה, או לאחר מכן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר