מגלגל...
x

רופא בכיר מאשים: “מגדלי הקנאביס מרוויחים מיליונים”

בראיון ל’דה-מארקר’ יוצא מנהל מרפאת הכאב בבי”ח תל השומר נגד רופאים, סטלנים, ובעיקר נגד מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל – שלדבריו הם אלו שעוצרים את ההסדרה, ולא חברות התרופות. “זה שוק של 200 מיליון שקל בשנה, גם רופאים מרוויחים,” הוא אומר ומציע פתרונות.

שנתיים חלפו מאז אמר ד”ר איתי גור אריה, רופא בכיר ומנהל מרפאת הכאב בבי”ח תל השומר, ש”אין שום דבר רפואי בקנאביס”, אך כעת נראה שהוא חוזר בו מדבריו ומכיר בפוטנציאל הטיפולי של הצמח. בראיון לאתר ‘דה-מארקר’ הוא מתייחס בהרחבה לענף הקנאביס הרפואי העומד בימים אלו בפני הסדרה, וחושף מעט מזווית הראייה של הרופאים על התחום השנוי במחלוקת.

הפרדה בין סטלנים לחולים

איתי גור אריה
ד”ר איתי גור אריה – מנהל מרפאת הכאב ב’תל השומר’: “המגדלים עוצרים את ההסדרה” (תמונה: The Marker)

“אם יש לך רישיון היום אתה יכול לעשן איפה שאתה רוצה, כך שיש אינטרס חזק מאוד להשיג קנאביס רפואי,” הוא אומר. “אי־אפשר לחשוב שאף אחד מההמונים שמגיעים למרפאות כאב כדי לקבל קנאביס הוא לא בעל אינטרס זר.”

“אני רוצה להפריד בין סטלנים לחולים אמיתיים. קנאביס ברחוב עולה 100–150 שקל לגרם. קנאביס רפואי עולה עשירית: 12–13 שקל לגרם, וזה אותו מוצר. קיבלת 30 גרם – אתה יכול למכור 20 ולהרוויח כסף.”

מאמין ביעילות הקנאביס

ד”ר גור אריה חזר בו כאמור מהדברים שאמר לפני שנתיים וכשנשאל האם הוא מאמין בכוחו של הקנאביס לטפל בכאב אמר “בהחלט, אני מאמין ביעילות הקנאביס לטיפול בכאב ובבעיות אחרות.”

“אנחנו רק לומדים להבין את הקנאביס כיום ואין לי ספק שהוא יהפוך להיות תרופה שימושית עבורנו. אבל לצורך כך צריך להפוך אותו לתרופה. זה לא קרה כי יש אינטרסים לאנשים שזה לא יקרה,” הוא טוען ומיד מפנה אצבע מאשימה כלפי 9 ספקי הקנאביס הרפואי בישראל, שלדבריו נהנים מרווחי עתק על חשבון החולים ומסרבים לכל שינוי בתחום.

“המגדלים עוצרים את הענף, לא חברות התרופות”

בניגוד לטענות על כך שמשרד הבריאות מעקב את ההסדרה עם נסיונות ההשתלטות של ‘שראל’ שעלו בתוהו, ד”ר גור אריה דווקא טוען שהמגדלים הם אלו שמונעים מהענף להתקדם – זאת לדבריו עקב אינטרסים כלכליים.

“נוח למגדלים שזה ככה,” הוא אומר. “הם היחידים שיש להם חברות יחסי ציבור שפועלות בתחום. עוד לא ראיתי חברת תרופות אחת שעשתה צעד להתנגד לקנאביס, אבל ההשמצה הזאת נזרקת באוויר כל הזמן כאילו היא עובדה, כאשר היחידים שמפעילים לובי פוליטי הם המגדלים”.

“תעשייה של 200 מיליון – גם רופאים מרוויחים”

“זה פשוט יצא משליטה, שימו לב כמה כסף יש פה ומי מרוויח: יש כיום כ–22 אלף משתמשים, כל משתמש משלם כ-500 שקל לחודש (370 לחודש עבור החומר ועוד 120 שקל על הובלה וגלגול) – זו תעשייה של 200 מיליון שקל בשנה, ואף אחד לא רוצה לוותר על הכנסות.”

ד”ר גור אריה חושף גם חלק מהקולגות לעבודה ומספר על ה”תעשייה” שנוצרה בקרב רופאים המספקים המלצות לקנאביס רפואי. “גם הרופאים מרוויחים,” הוא מסביר, “רופא פרטי שנותן רישיון מקבל כ-1,000 שקל לביקור, אחר כך החולה מחויב כל שלושה חודשים לבוא לביקורת, כל פעם 500–1,500 שקל, כפול אלפי אנשים – זה יוצא הרבה מאוד כסף”.

“מה זה ‘ורוד’ ו’פרפל הייז’?”

גור אריה נוגע בראיון גם באחת הנקודות החשובות בתהליך ההסדרה שמנסה לעשות המדינה בענף – עניין הזנים – זני הקנאביס הייחודיים שפותחו במשך שנים וניתנים בצורת תפרחת, בדרך כלל לצד כינוי פיקנטי כזה או אחר. החולים כבר מכירים את המוצר, המכיל עשרות ומאות רכיבים שלא יייכללו במיון הצפוי, וצפויים להגיש טענות נגד פגיעה ברצף הטיפולי במידה ותופסק לפתע חלוקת הזנים. משרד הבריאות מנסה למצוא פתרון.

זן קנאביס ארז תיקון עולם
זן הקנאביס “ארז” של ‘תיקון עולם’ – לא עומד בתקן החדש, יחד עם כ-60% מהזנים הנמצאים כיום בשימוש

“אם הייתם שומעים על רופא שאומר: ‘אני מייצר את האקמול הזה בבית וכשאני נותן כדור אני לא יודע כמה חומר פעיל יש בפנים – אבל תסמכו עליי…’ הייתם עושים כתבה על הרופאים הפושעים, איך הם מעזים לעשות דבר כזה,” הוא אומר. “אותו דבר בדיוק קורה עם קנאביס – אבל לאף אחד זה לא נראה חשוד. בא אלי חולה ואומר שנתנו לו ‘ורוד בהיר’ ושואל – זה טוב לי? מאיפה אני יודע מה זה בכלל ורוד בהיר? האם ‘פרפל הייז’ הוא התרופה הנכונה ללילה?”

הפתרון לדבריו טמון בזיהוי ומיצוי הרכיבים הפעילים בצמח וחלוקה לפיהם כך שרופא יוכל להמליץ על כמויות קבועות וברורות – בדומה לתכנית של משרד הבריאות שחשפנו כאן לראשונה ובמסגרתה נפסלו עשרות זנים לחלוקה, בין השאר שמות של זנים מוכרים שעד היום נמצאו בשימוש נרחב הן כתרופה והן במחקרים.

המודל ההולנדי

בשנת 2013 פרסם מרכז המידע של הכנסת דו”ח מיוחד שבחן את המודלים של ענף הקנאביס הרפואי במדינות ארה”ב, הולנד וקנדה. “מתשובת משרד הבריאות הישראלי… לא ניתן להסיק מהו המודל המועדף על הרגולטור הישראלי,” כתבו החוקרים בסיכום.

קופישופ Mellow Yellow באמסטרדם
בהולנד יש רק כמה מאות מטופלים בקנאביס רפואי, זאת כמובן עקב נפיצות הקנאביס בחנויות. האם זה המודל הנכון?

כעת לראשונה ישנו נסיון לכוון למודל קיים – המודל ההולנדי דווקא. אמנם בניגוד לקנדה וישראל, בהולנד יש רק כמה מאות בודדות של מטופלים בקנאביס רפואי, זאת כמובן עקב זמינות הקנאביס בחנויות, וכולם מקבלים שירות מחברה ראשית אחת – ‘בדרוקן’, אבל לטענתו של ד”ר גור זו הדרך הנכונה לעשות זאת ולא זו של קנדה – שנחשבת למובילה בתחום ובה מתקיים שוק חופשי בו כל מטופל יכול לבחור מאיזו חנות לרכוש ואת מה.

“במודל ההולנדי יש מגדל אחד, הוא מגדל גידולים עם ריכוזים ברורים מאוד של חומר פעיל, מעביר את התוצרת לממשלה שאורזת את מוצרי הקנאביס ומעבירה לבתי המרקחת שמוכרים. כך שכל חולה שמקבל מוצר קנאביס, ברור בדיוק מה מינון החומר הפעיל בו, ואין קשר ישיר בין המגדלים למטופלים. זה לדעתי מה שצריך לקרות בישראל. אני רוצה לראות שזה באמת קורה. אני שומע מ-2007 שאנחנו בתהליך של הסדרה וזה לא קורה.”

המגדלים: “המחירים הזולים בעולם”

מארגון שולחן מגדלי הקנאביס הרפואי נמסר מנגד כי כל נסיון הסדרה נכשל בגלל חוסר הידברות של משרד הבריאות עם מגדלים, רופאים ומטופלים, ולמרות נסיונות של המגדלים לפתור זאת גם בהליך משפטי. “מחירם של המוצרים כבר היום הנם שישית! מהתשלום בעולם עבור קנאביס רפואי”, הם אומרים ומבטיחים שיש נסיונות להוזיל אף יותר.

“מרבית פניותינו (למשרד הבריאות) נותרו ללא מענה כלל. בגלל חוסר ההדברות שיש למשרד הבריאות עם המעורבים בהסדרה ובניהם רופאים, חולים ומגדלים, נאלצנו לפנות לבית המשפט העליון עם הסוגיה. בית המשפט, למרות שעדיין לא פסק פסיקה סופית הורה למשרד הבריאות לקיים תהליך מסודר של שימוע למעורבים בענף לפני שמגבש את מדיניותו, ועדיין דבר לא קרה.”

“החברות הישראליות נחשבות למובילות בעולם בתחום המחקר והפיתוח בתחום והזנים שלהן נחשבים למבוקשים ביותר בעולם,” סיכמו, “אנו מקווים ומאמינים כי כבוד שר הבריאות, יעקב ליצמן, יקדם הסדרה נכונה שתיטיב עם הרופאים המטפלים, החולים הזקוקים לטיפול ועם החברות שעסקו ועוסקות בקידום הענף.”

יש לציין שבבג”צ האחרון המליצו השופטים למשרד הבריאות שלא להכניס עוד חוליה בשרשרת האספקה – כפי שניסו לעשות עם שרא”ל – ועל כן אין זה סביר שהמודל ההולנדי בו יש חברה אחת ייתכן גם בישראל בה יש אלפי מטופלים. הבג”צ נדחה בינתיים בשלושה חודשים נוספים – עד חודש ינואר 2016 – זאת בעקבות פנייה של משרד הבריאות, שעדיין עובד על בניית התכנית.

ראו עוד:
למה לא תקבלו קנאביס בבתי מרקחת בקרוב
מהפכה בישראל: קנאביס רפואי בבתי מרקחת

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר