מגלגל...

רופאי הכאב הכריזו על שביתה: “לא יינתנו עוד אישורים לקנאביס רפואי”

רופאים במרפאות כאב שנהגו לרשום המלצות לשימוש בקנאביס רפואי הכריזו על שביתה ולא ייתנו עוד אישורים חדשים. רשיונות קיימים יופחתו למקסימום של 20 גרם בחודש.

בהקלטה שהגיעה אלינו השבוע נשמעת רופאת כאב מהצפון מספרת שרופאי הכאב הכריזו על שביתה ואינם מספקים עוד אישורי קנאביס רפואי עד להודעה חדשה. בנוסף טוענת הרופאה כי משרד הבריאות החליט על מדיניות לפיה יורידו את המינונים לכל המחזיקים ברשיון למקסימום של 20 גרם.

“משרד הבריאות מקשה עלינו בכוונה,” מספרת הרופאה. “הם הכניסו תכנה חדשה שבכדי להמליץ על קנאביס רפואי אני צריכה לשבת שעה ולמלא את הטופס רק כדי לגלות בסוף שדחו את ההמלצה שלי.”

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט – הרופאים הכריזו שביתה נגדו

במסגרת השביתה החליטו הרופאים לטפל אך ורק במטופלים בעלי אישור ואינם מקבלים עוד בקשות חדשות.

“שמו בראש מחלקת הקנאביס מישהו שהוא לא דוקטור,” ממשיכה הרופאה ומתייחסת לכאורה ליובל לנדשפט שהחליף לפני מספר שבועות את ד”ר יהודה ברוך בתפקיד האחראי על יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי). “בעקבות ההחלטה הזו הכרזנו על שביתה נגדו.”

הרופאה מתייחסת בדבריה גם להודעה של משרד הבריאות כי בכוונתו לחזור בו מההחלטה להתנות את אישור הקנאביס הרפואי בויתור על רשיון הנהיגה. סעיף זה, שכבר גבה קורבנות, היה למעשה אחד הטריגרים לפתיחתה של מחאת הקנאביס הרפואי וההכרזה על הקמת מאהל המחאה שנמצא גם היום מחוץ לביתה של שרת הבריאות יעל גרמן. מנכ”ל משרד הבריאות, רוני גמזו, אמר בראיון כי הסעיף “לא הובן כהלכה” וכי בכוונתם לשנותו.

“היום חידשתי רשיון קנאביס רפואי לחולה והסעיף בנוגע לרשיון הנהיגה עדיין שם. אם יתפסו מישהו כשהוא נוהג, יכניסו אותו לכלא,” היא ממשיכה. “מי שרוצה שיפנה למשרד הבריאות. הם לא יודעים שם כלום וזורקים את האחריות עלינו הרופאים.”

“מהיום נותנים רשיונות לקנאביס רפואי רק על ארבע התוויות: סרטן במצב קשה, איידס, פרקינסון וטורט,” היא טוענת. “מי שיש לו אישור רפואי, שינשק אותו… הם לא נותנים יותר…”

האזינו:

רופאים אחרים איתם דיברנו, העדיפו לא לאשר ולא להכחיש את הידיעה אך נראה שמבינים את עמדתם של חבריהם למקצוע.

תגובת משרד הבריאות: “לא ידוע לנו על שביתה שכזו ובפועל מוגשות על ידי רופאי כאב  בקשות לרשיונות עבור מטופליהם. עם זאת, ככל הנראה אכן קיים לחץ רב מצד המטופלים על רופאי הכאב ואף דווח על  גילויי אלימות כנגד מטפלים בתחום זה. אכן עלו טענות על קשיים במילוי הטופס – הנושא מטופל על ידי מערך המיחשוב של משרד הבריאות.” בעניין הפחתת המינונים למקסימום של 20 גרם טוענים במשרד כי הם “שוקלים כל בקשה לגופה” וכי “אין מגבלה גורפת על מינון”.

בנוגע לסעיף רשיון הנהיגה אומרים במשרד כי “האישור הרפואי לא מותנה באיסור נהיגה. זהו איסור חוקי לנהוג ואנו סבורים שחובתנו להזהיר את הציבור על כך. כאשר תגובש עמדה מקצועית ברורה בשאלה מתי אדם המטופל בקנביס כשיר לנהיגה, יקודמו תקנות שיעגנו היתרים אלה. הדיון בנושא טרם הסתיים ועל כן טרם ניתן להתקין תקנות. חתימה על ויתור סודיות נדרש על מנת שהרופא המטפל יוכל למסור מידע רפואי ועל מנת שמשרד הבריאות יוכל לבקש ולקבל השלמות. הנוסח של כתב הויתור עודכן כדי למנוע ספק שהמידע שהמשרד יבקש הוא מידע רלוונטי בלבד (ולא כל מידע רפואי קיים).”

רופאים תחת התקפה

בישראל ישנם היום רק מספר מצומצם של רופאים המורשים להמליץ על טיפול בקנאביס רפואי. במקרים רבים נאלצים רופאים אלו להתמודד עם דחייה מצד חבריהם למקצוע וזלזול מסוים מצד משרד הבריאות כשלצד כל אלו הם נדרשים, מכורח המציאות, להתמודד גם עם אזרחים ישראלים זועמים שמפנים את כעסם אל מי שעומד מולם.

יתרה מכך, במידה ובקשה לרשיון קנאביס רפואי נשללה על ידי משרד הבריאות, נאלצים הרופאים עצמם להיות אלו שמבשרים לחולים את בשורת האיוב וסופגים את זעמם של החולים – זאת על אף שאותם רופאים כלל אינם מורשים לספק רשיונות בפועל, אלא רק להמליץ.

לפני מספר שבועות סיפרה א’, רופאת כאב מהצפון, על הטרדות ואיומים שמתקבלים מצד אזרחים המבקשים לקבל המלצה לרשיון וטענה כי היא פוחדת להירצח. “איך אפשר לחיות ככה?,” כתבה בטור ב-Ynet. “למה אני צריכה לחיות בפחד נוראי? למה אני צריכה להיות השוטרת הטובה והרעה, אני רופאה, התפקיד שלי הוא לעזור לחולים, להעביר את הכאב ואת הסבל – האם משהו ישתנה רק לאחר שיזעקו כותרות בעיתונים ‘נדקרה רופאה שסירבה לתת קנאביס למטופל?’.”

שבועיים לאחר מכן קיבלנו לראשונה עדות חיה לסיפור דומה. ד”ר ברקת קרן-שיף, אולי הרופאה המזוהה ביותר היום עם תחום הקנאביס הרפואי ומי שדיברה בזכותו גם בוועדת הכנסת האחרונה, פירסמה סטטוס בעמוד הפייסבוק שלה ובו כתבה: “קנאביס הוא סם מסוכן” בהתייחסה לקשיים של הרופאים בהתמודדות עם עבריינים המאיימים עליהם.

לכתבה המלאה על הבלאגן בתחום הקנאביס הרפואי בישראל 2013 לחצו כאן.

כך או כך, ועל אף הצהרות כי הדברים נמצאים תחת שליטה, נראה כי תחום הקנאביס הרפואי בישראל נמצא במצב עגום ודורש התייחסות מיוחדת. רשתות התקשורת הגדולות מסרבות לסקר אותו בטענה שלעורכי החדשות “נמאס” מלשמוע על הקנאביס הרפואי, אך אנו נמשיך לעקוב ולעדכן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר