רופאים נוספים מעורבים בפרשת פרומדיס; האם הם נכנעו לאיומים?

הדיונים בבית המשפט חושפים פרטים נוספים מפרשת "פרומדיס" במסגרתה נעצרו מנהלי ועובדי החברה יחד עם רופאים מומחים בחשד שיחדיו ניפקו רישיונות קנאביס רפואי ללא הצדקה רפואית בעבור בצע כסף לכאורה

בתום דיון שנערך אתמול (ג’) בבית המשפט בעניינם של העצורים ב”פרשת פרומדיס“, בהם רופאים שנעצרו בשבוע שעבר ונציגי חברת פרומדיס שבבעלות סיוון גל שלום החשודה המרכזית – החשודים יחד בשורת עבירות סמים והלבנת הון עקב ניפוק לכאורה של רישיונות קנאביס רפואי למטופלים ללא הצדקה רפואית ובעבור בצע כסף – טוענת המשטרה כי “התגלו מעורבים נוספים… בין השאר רופאים נוספים שעדיין לא הגיעו לידינו”. לדברי המשטרה מדובר בחקירה שעשויה להיארך שנים ארוכות.

בין היתר, לטענת המשטרה, התחזק למשל החשד בסעיף הלבנת הון לכאורה כלפי אוהד ממו, אחד מהחשודים בתיווך “לידים” של מטופלים אל חברת פרומדיס וממנה אל הרופאים, ובהעברת הרישיונות בחזרה אל המטופלים – הליך שמכונה על ידי המשטרה “סחר בהנפקת תעודות”. לטענת סניגורו של ממו, עו”ד אסף טל, “משמיעים לו שיחות ושואלים אותו על הסכם שיש לו עם סיוון, והוא מוסר גרסה סדורה. השמיעו לו שיחה עם אמו, בה היא אמרה לו ‘מה אתה עושה’ והוא השיב ‘הכל חוקי’, ומכך ניתן ללמוד על חזקת החפות שלו”.

“ספג איומים”

גם לגבי החשוד ד”ר דיב דאוד טוענת המשטרה כי החשדות התחזקו נגדו, אם כי בהאזנת סתר שבוצעה לו השמיעו לו לדברי סניגורו, עו”ד שאדי סרוג’, הקלטה בה נשמעת מנהלת החברה סיוון מנסה לשכנע אותו לנפק רישיונות גם למטופלים אורטופדיים וללא מסמכים נדרשים, וזאת למרות שהוא פסיכיאטר, והוא מסרב לכך. “הוא השיב לה שהוא לא יכול לעשות דבר כזה. הוא ביקש מהחוקרים שיעמתו אותו מול סיוון, אך המשטרה סירבה”. עוד ציין עו”ד סרוג’ כי ד”ר דאוד טוען שהוא ספג איומים מאנשים שביקשו ממנו לעבוד איתם בתחום ניפוק רישיונות הקנאביס, ולמרות זאת הוא סירב. “אם יש עבירה במעשים שעשה, הרי מדובר בעבירות מנהלתיות, אולי טעות בהסברים של הנוהל, אבל הוא רחוק מהעבירות שמיוחסות לו של סחר בסמים או הלבנת הון,” אמר עורך הדין.

גיא פלד, חשוד נוסף בתיווך עסקאות בין חברת פרומדיס למטופלים ורופאים, טען בחקירתו כי בעלי פרומדיס סיוון מידרה אותו מכל מה שלא קשור לעבודה שלו, וכי כמוהו יש כמה עשרות נוספים שחתומים מולה בצורה דומה. סניגורו, עו”ד אהרון רוזה, דרש לפיכך שהוא ישוחרר כפי שאחרים שפעלו כמוהו שוחררו בתום חקירתם. “יש אוהד, ויש גיא, ויש עובדות נוספות, למה הם לא עצורים?” תהה.

לגבי סיוון גל שלום, מנהלת הארגון כאמור, ניסה סניגורה עו”ד יניב ואקי, לשכנע את בית המשפט לאפשר לה להשתחרר למעצר בית עקב היותה אם יחידנית לילד בן 4. “היא מנהלת אורח חיים נורמטיבי, נעדרת עבר פלילי, מנהלת חברה להנפקת רישיונות, אין חשש שהיא תסחור בסמים או שתמשיך לתחזק את המנגנון”. השופט השיב כי מדובר במקרה “שחודר אל הלב” אך דחה את בקשת השחרור למעצר בית בשלב זה.

“מישהי לקחה את החותמות”

במקביל נחשפו פרטים נוספים מחקירתו של ד”ר ינקו, שטוען כי הוא לא היה מעורב בניפוק הרישיונות וכי ייתכן שמישהו ניפק את הרישיונות בשמו, למשל באמצעות החותמת שלו שנגנבה כביכול ללא ידיעתו או מעורבותו.

“הייתה מישהי שלקחה את החותמות של החשוד שלנו (ד”ר ינקו, מ.ק) וזייפה את המסמך,” אמר עו”ד יוסי קליין, סניגורו. “היו הליכים קודמים שבהם יצא שמישהי שעבדה במשרדו בשם אודליה זייפה תצהיר שלו, ומטופלת שלו שהיא עו”ד יצרה איתי קשר, היא אמרה שיש מישהי שזייפה המון מסמכים… הציגו בפניו המלצות לקנאביס, המלצות לכאורה שהן פיקטיביות מתקופת סוף אוגוסט השנה עד תחילת ספטמבר, שזו תקופה שהוא לא היה בארץ”.

עוד הוסיף: “טוענים שד”ר ינקו נתן המלצות פיקטיביות… הוא לא מכחיש שעבד בחברה, השאלה מי חתם על המלצות מזויפות. אני לא יודע אם האודליה הזו נחקרה או לא, יש עובדת שקוראים לה ניראן קורן… החומר הזה חייב להיבדק. אודליה הזו חייבת להיחקר בעניין… גם ניראן. מבקש שיחקרו אותן לאור טענותיי, בשים לב שלאור המסמכים שהצגתי בעבר גב’ אודליה זייפה בעבר חוות דעת רפואיות של מרשי.”

על פי הערכות נוספות שנשמעו בתקשורת, אך שטרם עלו בדיונים בבית המשפט או באופן רשמי כך שייתכן שמדובר בספקולציות או שמועות מכוונות, הרופאים לא רק סיפקו את החותמות שלהם, אלא גם נתנו גישה למחשבים שלהם – מחשבים שקיבלו מהיק”ר דרכם ניתן לגשת למערכת ממשלתית לניפוק רישיונות קנאביס רפואי. עוד דווח כי צפויים מעצרים של רופאים נוספים, וכן כי בביתו של אחד מהרופאים אותרו מיליוני שקלים, אך כאמור, לכך אין עדיין ראיה.

בתום הדיונים האריך השופט את מעצר החשודים בשלב זה עד ליום 19.12 לפחות.

הדיונים בעניינם של שאר החשודים ששמם הותר בשבוע שעבר לפרסום, בהם הרופאה ד”ר נטליה כץ, הרופא ד”ר סימון לוי והרופא ד”ר מיכאל ינקו, כמו גם הרופאים ר”א וג”ב ששמותיהם טרם הותרו לפרסום, וגורמים מעורבים נוספים בפרשה, נידונו בדיון מקביל, אך בשלב זה פרטי הדיון בעניינם ופרטיהם של החשודים הנוספים עדיין לא הותרו לפרסום.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר