רופאים נגד רפורמת הקנאביס הרפואי: “אירוע רב נפגעים”

רפורמת הקנאביס הרפואי היא אירוע רב נפגעים וניסוי לא מבוסס בבני אדם - כך קובעים רופאים מומחים המטפלים בקנאביס. בין השאר הם מציגים נסיגה בבריאות החולים והוצאות עתק שנגזרו על מטופליהם.

רפורמת הקנאביס הרפואי (“מדיקליזציה”), שהיתה אמורה להביא לשיפור בטיפול בעזרת קנאביס מעוררת ביקורת חריפה מצד המטופלים, אך כעת גם מרופאים מומחים שמתארים אותה בשמות “אירוע רב נפגעים”, “ניסוי בבני אדם” ועוד.

הרופאים מזכירים את תלונות המטופלים על עליית מחירים חדה, ביטול הטיפול לפי זנים, צמצום כמויות הקנאביס, איכות ירודה של הקנאביס, מחסור חמור בבתי המרקחת ועוד, אך יש להם גם כמה הערות משלהם.

אלן פלשמן גיא בן בצלאל
ד”ר אלן פלשמן וד”ר גיא בן בצלאל: מוחים על תקנות רפורמת הקנאביס הרפואי

בין המוחים פסיכיאטרים מומחים ורופאים אונקולוגים, שנאלצים לעמוד מול פניות החולים ולא מצליחים לתת תשובות.

כך למשל ד”ר גיא בן בצלאל, אונקולוג במכון “אלה” שבמרכז הרפואי שיבא בתל השומר, פירסם השבוע ציוץ בטוויטר בו מחה בגלוי על העלייה החדה במחירים, וגם נתן כמה דוגמאות מוחשיות לכך.

“כאונקולוג אני מטפל בחולי סרטן גרורתי שמאז כניסת הרפורמה משתפים אותי בסבלם,” כתב ד”ר בן בצלאל. “קודם שילמו מחיר גלובלי לחודש של 370 ש”ח, והיום ראו את הקבלות: 660, 750 ואף 1024 ש”ח . קולם חייב להישמע.”

לא חלפו 24 שעות וגם ד”ר אלן פלשמן, פסיכיאטר מומחה שכבר הסתכסך בעבר עם משרד הבריאות לגבי האפשרות לרשום קנאביס לחולים, פירסם סטטוס בדף הפייסבוק שלו ובו ביקורת חריפה נגד הרפורמה.

בסטטוס שכותרתו “מצב חירום – פיקוח נפש לילדים” מעיד ד”ר פלשמן כי “600 המטופלים שלי שסובלים מאוטיזם יחד עם בני משפחותיהם עומדים מול מצב רפואי מסוכן”.

לדבריו “קשה לתאר תחושה של רופא שזכה לעזור לילדים אוטיסטים עם שמנים של קנאביס רפואי, כאשר מהיום והלאה נגזרה עליהם הפסקת טיפול פתאומית ללא הצדקה או אפילו שיקול דעת רפואי.”

ד”ר פלשמן מציין כי בזכות הטיפול בשמן קנאביס השתפר מצבם של 70%-80% מהילדים המטופלים אצלו, אך שמן זה לא עומד בטבלת קטגוריות הזנים החדשה שהמציא משרד הבריאות ועל כן לדבריו הם בסכנה.

בשיחה עם כתב ווינט איתי עמיקם מתאר ד”ר פלשמן את הרפורמה כ”אירוע רב נפגעים” וגם קורא לעצור אותה עד להחלטת בג”ץ במסגרת העתירה שהוגשה לאחרונה בעניין זה.

כפי שנחשף השבוע במגזין קנאביס הבטיח המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו כי במשרד יפעלו להחזיר את אפשרות הטיפול בשמנים המיוחדים, אך עד כה טרם נעשה הדבר בפועל.

“אני מסכימה עם כל מילה”, אומרת פרופ’ טלי שגיא, מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים בבית החולים וולפסון בחולון, בשיחה עם ynet. “אני מטפלת ביותר מ-100 ילדים עם קנאביס רפואי ואני מאוד מאוד מוטרדת מהרפורמה. זה ברמה של פגיעה חמורה בבריאות. זה גובל ברשלנות. לתת לילדים אוטיסטים את השמן הזה זה חוסר אחריות בעיני. משרד הבריאות עלול להיתבע על ידי הרבה הורים”.

פרופ’ שגיא מתארת כי כבר היום היא עדה לנזקי הרפורמה. “היום ראיתי ילד עם אוטיזם בן 10 שהיה מאוזן בעזרת שמן קנאביס ומאז שהוא קיבל את השמן מבתי המרקחת הוא התפרק לגמרי. האימא שלו מוציאה אותו מהבית למוסד. זה ילד שעם השמן לא היו איתו בעיות. זה מקרה עצוב, אך לא היחיד. הרפורמה מסכנת את הילדים”.

הרופאה מסבירה כי לאפקט הפמליה של הטיפול, האפקט שנוצר כשצורכים את כלל הצמח על כל מרכיביו האקטיביים, יש השפעה גדולה בקרב מטופלים עם אוטיזם. “במוצרים בבתי המרקחת יש תערבות מכמה זנים. אם הצלחת לאזן ילד בעזרת זן מסוים חשוב מאוד להמשיך לתת לו את אותו הזן. זה לא משנה  אם תתן שמן אחר בעל אותו יחס CBD ו-THC. הילד שראיתי היום התפרק בגלל טיפול שלא מתאים לו”.

עוד הצטרף לביקורת החריפה פסיכיאטר בכיר נוסף, אחד המטפלים הותיקים בקנאביס רפואי, שהעדיף להישאר בעילום שם אך תקף בחריפות את משרד הבריאות על נהלי הרפורמה החדשים:

“בשבועות האחרונים יש הרעה ניכרת במצב של החולים שלי שהיו מאוזנים כבר שנים,” הוא מעיד. “האיזון הושג אחרי תהליך ארוך ומבוקר אבל כרגע משרד הבריאות אומר לחולים ‘נכון שהגעת למצב מצוין ושחזרת לתקפד באופן נורמלי יחסית, אבל אני רוצה לתת לך טיפול חדש, שלא נבדק ולא מבוסס על ידע קליני, אבל אני מקווה שזה יעבוד’. וזה בכלל אם הצלחת להשיג את התרופה. רוב החולים שלי סובלים ממחסור בטיפול כבר תקופה ארוכה”.

“בעזרת הקנאביס אני מוריד ממטופלים את כל התרופות בעלות התופעות הלוואי הקשות שהם קיבלו לפני כן”, הוסיף עוד. “הקנאביס שינה את החיים שלהם. הרפורמה הזו לא מבוססת על מידע מדעי. אני גם חוקר. אני קראתי בחיי מאמר או שניים. אין קשר בין הרפרנס של הספר הירוק (ספר אסדרת רפורמת הקנאביס ע.א.) ובין המסקנות. יש בספר מאמרים מכתבי עת איזוטריים שכבר הספיקו להיסגר”.

הוא מסכם ואומר: “זה ניסוי בבני אדם. לא פחות. נותנים לחולים במחלות הכי קשות תרופה שלא נבדקה ולא נוסתה. זה חורג מכל כלל אתי ומקצועי. הזנים של תיקון עולם למשל נוסו מאות פעמים על מטופלים רבים עד שנמצא הזן בעל ההשפעה המיטבית. לא הגיוני שחולה ייכנס לסופר פארם, יקבל תרופה מזן אקראי, ויצפה שההשפעה תהיה זהה”.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “פוסט זה אינו מבוסס על המצב בפועל ונובע מאי היכרות שלבי הרפורמה והחלטות משרד הבריאות בכל האמור לילדים הזקוקים לשמן קנאביס לצורך טיפול רפואי:
1. נכון להיום משרד הבריאות מאפשר למטופלים להמשיך להחזיק ברישיון מהסוג הישן, שמאפשר רכש ישיר מהמגדל, וזאת עד לסוף אוגוסט 2018.
2. במקביל, המשרד מקדם אפשרות לאשר לילדים לקבל את המשך הטיפול באופן שקיבלו עד כה גם מעבר לתקופה זו. הנושא עדיין בטיפול משרד הבריאות.
3. בנוסף, המשרד פועל כדי לאפשר מחיר מוזל שיאפשר לילדים להמשיך ולקבל טיפול במחיר דומה לזה ששולם עד עכשיו.
4. במסגרת הרפורמה צפויים יותר ויותר זנים וסוגים בבתי המרקחת, מה שיאפשר להורים להתאים את הטיפול לילדיהם, וגם להימנע ממצב של חוסר אספקה זמנית של מגדל כזה או אחר”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר