רוסיה מאיימת לחסום את ויקיפדיה – בגלל דף מידע על חשיש

“מידע בלתי חוקי” – רוסיה מאיימת לחסום את הגישה לאתר ויקיפדיה משטחי המדינה, זאת לאחר שהאנציקלופדיה המקוונת מסרבת להסיר דף מידע שעלה ברוסית ועוסק בערך החשוב צ’אראס – הלוא הוא החשיש ההודי/נפאלי המפורסם. “אם לא יסירו הדף, נחסום האתר כולו,” מודיע האחראי על האינטרנט במדינה.

לפני שנתיים, 2013, הודיע ה”רוסקומנדזור“, השירות הפדרלי ברוסיה למעקב ואבטחת מידע באינטרנט, כי הדף ב’ויקיפדיה’ הנקרא “Smoking Cannabis” (עישון קנאביס), הוכנס לתוך ‘הרשימה השחורה’ של אתרים פוגעניים – רשימה שפורסמה בחודש נובמבר 2012 בעקבות חוק חדש לפיקוח והגנה על מידע באינטרנט ומכילה כתובות ושמות של אתרים שסומנו כפוגעניים.

וויקיפדיה רוסיה
וויקיפדיה רוסיה

“והנה זה קרה סוף סוף – הוסיפו אותנו לרשימה השחורה של אתרים פוגעניים בגלל הכתבה על עישון קנאביס,” נכתב אז בחשבון הטוויטר של ויקיפדיה-רוסיה. העמוד הנקרא “עישון קנאביס” התווסף לרשימה של 10 עמודים אחרים בוויקיפדיה שמופיעים גם הם ברשימה השחורה עוד משנה שעברה.

ולדימיר פיקוב, דובר ה”רוסקומנדזור”, הודיע אז כי במידה ולא יוסרו עמודים אלו מוויקיפדיה, האתר כולו ייחסם לגלישה משטחי רוסיה. “מטרתינו היא להגן על אזרחים שומרי חוק מפני מידע פוגעני באינטרנט,” אמר פיקוב. “עם זאת, נעשה כל שביכולתינו כדי למנוע סגירה של האתר. זה אינטרס של כולנו שוויקיפדיה תישאר נגישה.”

אמש, ה’, זה קרה שוב, כאשר ה’רוסקומנדזור’ הודיע שוב כי הוא מאיים לסגור את ויקיפדיה לגישה מרוסיה, זאת בעקבות הקמת דף מידע חדש באתר האנציקלופדיה החינמית אשר עוסק כולו בחשיש ההודי/נפאלי המפורסם צ’אראס.

ויקיפדיה רוסיה צ'אראס חשיש
הדף האסור בויקיפדיה רוסיה: צ’אראס

על פי הדיווח הרוסקומנדזור אף הגדיל לעשות ושלח מכתב רשמי למנהלי ויקיפדיה בדרישה ואיום לחסום את האתר כולו אם לא יימחק המאמר המדובר.

“במידה והם [ויקיפדיה] יסרבו להסיר את הדף, רוסקומנדזור תחסום את הגישה לאתר כולו משטחי רוסיה בטענה להפצת מידע בלתי חוקי,” הודיע. “במקרה הזה ארגון ויקיפדיה החליט להשתמש בשיטת ההצפנה https, שאינה מאפשרת חסימת עמודים ספציפיים – על כן יוסר האתר כולו.”

מוקדם יותר החודש חסם רוסקומנדזור גם את האתר הפופולרי Reddit בעקבות דף שעסק בכותרת “שיטות בטוחות לגידול פטריות פסילוסיבין”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר