טוען...

רוב חוות הקנאביס בארץ משתמשות בפלאג ההולנדי “הנגוע” של פארמוקן

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי רוב חוות הקנאביס הרפואי בישראל משתמשות באותן קוביות השרשה ("פלאגים") מהן נבעה לטענת פארמוקן הפטריה שהובילה להסגר והפסקת מכירות מוצריה. לטענת מומחה בלתי תלוי, אין בפטריה סכנה בריאותית לבני אדם. לא ידוע בשלב זה מתי החברה תחזור לפעילות רגילה. היצרן ההולנדי מכחיש את הטענות

חברת פארמוקן (Pharmocann) נאלצה בהנחיית היק”ר להודיע היום (ב’) לבתי המרקחת בכל הארץ לעצור את השיווק של מוצרי הקנאביס שלה עד הודעה חדשה, זאת בעקבות פטריה מסוג פוזריום סולני (Fusarium Solani), שנתגלתה אתמול בשתי אצוות ייצור בחווה שלה, לדבריה רק בשלב הגידול ההתחלתי של הצמחים ולא בפרחים עצמם.

לטענת פארמוקן, המקור לפטריה הוא ב”פלאגים” (קוביות השרשה לייצור ייחורים) שמקורם ביצרן מהולנד (שמו של היצרן ידוע למגזין קנאביס אך שמור בשלב זה במערכת). מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי רוב, יש אומרים רוב מוחלט, מחוות הקנאביס הרפואי בארץ, משתמשות בפלאגים הללו, של אותה חברה הולנדית (אחרות משתמשות בסוג אחר שנקרא פיג’י).

במידה ואכן, כפי שפארמוקן טוענת, מקור הפטריה הוא בפלאגים ההולנדים הללו, הרי שהנתון שנחשף כעת לפיו רוב מוחלט מהחברות בארץ משתמשות בהם, מעלה את השאלה האם גם חוות אחרות עלולות לגלות לפתע את הפטריה, או שמא הפטריה נמצאה במקרה רק במגש אחד שהגיע לפארמוקן ולא במגשים אחרים.

בשיחה עם מגזין קנאביס מכחיש היצרן ההולנדי בתוקף את הטענות שמעלה פארמוקן. לדבריו, אין סיכוי שמוצריו הם שגרמו להתפשטות הפוזריום. “אנחנו מבצעים בדיקות להימצאות פוזריום באופן קבוע, וביצענו בדיקה חוזרת של אצוות הייצור הספציפית כעת כדי לוודא, ולא נמצא בה פוזריום,” מסר מנהל החברה. “אנחנו ננסה לסייע לחברה, אבל זה לא נגרם בגללנו”.

קוביות ההשרשה הנגועות של פארמוקן
קוביות ההשרשה הנגועות של פארמוקן

אם יתגלה שהמקור הוא אכן הפלאג ההולנדי, וחמור מכך, שגם בשאר החוות הישראליות ישנה פטריה דומה או סכנה להימצאותה, הרי שמדובר בסיכון אפשרי להמשך האספקה השוטפת של קנאביס רפואי בישראל, לפחות בכל הנוגע לזנים שיוצרו בגידול מקומי. לא ידוע בשלב זה האם גם חברות בקנדה ופורטוגל מהן מיובא קנאביס לישראל משתמשות במוצר זה.

יש להדגיש שוב שההאשמה כלפי הפלאגים כמקור לפטריה מגיעה מפארמוקן, מבלי שהחברה הציגה לכך עדיין הוכחה חד-משמעית. כדי להוכיח ללא ספק שהמקור לפטריה הוא בפלאגים של היצרן ההולנדי, פארמוקן תצטרך לשלוח את הפלאגים לבדיקת מעבדה – הליך שעשוי לקחת ימים ארוכים, כך שתשובה חד-משמעית לא ניתן לגבש בשלב זה.

אם אכן תצליח פארמוקן להציג הוכחות לכך, היא תוכל אולי גם לפתוח בהליך משפטי נגד היצרן ההולנדי ולהגיש נגדו תביעה, שכן כאמור, היא נאלצה לעצור את המכירות של מוצריה בבתי המרקחת בעקבות המקרה. מנגד, היצרן ההולנדי צפוי להציג תעודות ניקיון ממעבדה שמוכיחות שהן לא הכילו פוזריום.

“חוסר הבנה של היק”ר”

חוות הקנאביס הישראליות נדרשות להעביר מוצרים כמו הפלאגים הללו ואחרים המשמשים כמוצרי-עזר לגידול הקנאביס הרפואי, דרך בדיקות מעבדה, בטרם כניסתם לחווה. לחילופין, הן יכולות להחזיק באישור שנקרא COC שמספק להם היצרן. לטענת היצרן ההולנדי, כל המוצרים שלו אכן מחזיקים בתעודות הניקיון הנדרשות ממעבדות בלתי-תלויות.

מוצרי חברת איזי פלאג ההולנדית Eazy Plug
ה”פלאגים” (קוביות השרשה) של היצרן ההולנדי

חשוב לדעת שהפטריה פוזריום סולני פוגעת בצינורות ההובלה של הצמח (מעין “עורקים” של הצמח) וסותמת את הצינורות הללו, וכך מביאה לנבילה של הצמח בשלבי גידול מוקדמים, עוד לפני שהוא מגיע לשלב הפריחה. לכן גם פארמוקן ציינה בהודעה שפרסמה כי “אין חשש שהפטריה נמצאת בתפרחות או שמנים אשר שווקו על ידי החברה”.

כמו כן, מבדיקת מגזין קנאביס עם גורם מומחה בתחום שאינו קשור לפארמוקן, הפטריה פוזריום סולני היא מחלה שכלל לא מסוכנת לבני אדם: “מדובר במחלה שפוגעת רק בצמחים, היא הורגת את הצמח. המטרה של הבדיקות שנדרשות מהמגדלים לאיתור הפטריה הזאת היא להגן עליהם מפני התמוטטות כלכלית, לא בגלל סיכון בריאותי.”

לדבריו, “פוזריום סולני היא מחלה אגרונומית שפוגעת בצמחים סולניים וממש לא מחלה בריאותית, זה כמו ‘התקף לב’ של הצמח שנגרם פשוט מכיוון שצינורות ההובלה שלו נסתמים. אין שום היגיון בעצירת השיווק של מוצרי החברה, זה חוסר הבנה של היק”ר. הרי היק”ר בעצמו דורש את זה בתקן רק כדי להגן על החקלאי, לא כדי להגן על הציבור”.

בתשובה לשאלה האם הגיוני שרק פלאג אחד של מגש אחד היה נגוע, ובמקרה הוא הגיע לחווה של פארמוקן, השיב המומחה: “אם היה זיהום במפעל שמייצר את זה, זה יפגע גם בחוות האחרות. אבל כאמור, זה עניין חקלאי גרידא, ללא שום השלכה על בריאות הציבור.”

לאור הודעת החברה על הימצאות הפטריה, היא קיבלה כאמור מהיק”ר הודעה לפיה עד לתום בירור של היק”ר את הנושא, יוטל הסגר, לרבות על מכירה והעברה, על כלל תוצרת החווה וכן על מוצרים מוגמרים, שיוצרו מקנאביס שגודל באתר החווה. כעת החברה צריכה להמתין לבדיקות של היק”ר, שאין ידיעה מתי הן צפויות להיערך, כך שלא ידוע מתי היא תחזור לפעילות רגילה.

מהיצרן ההולנדי של הפלאגים נמסר: “כל מוצרינו שיוצאים מהמפעל שלנו לישראל נבדקים במיוחד ונקיים מפוזריום סולני ופוזריום אוקסיספורום. כל הבדיקות הללו מבוצעות על ידי מעבדה חיצונית עצמאית ומקושרים לקודי מוצר אצווה. כל המשלוחים לישראל נושאים גם תעודה פיזית רשמית, תעודת ניתוח (COA) על חומרי הדברה ופטריות בהתאם לדרישות Health Canada וניתוח מיקרוביולוגי. מוצרינו מורכבים מחומרי הגלם האיכותיים ביותר מספקים בעלי אישור RHP. כל מוצר מכיל קוד אצווה, מה שהופך אותו לבר מעקב מלא. עד כה מעולם לא קרה מקרה כזה, אבל אם אצווה מסוימת תכיל זיהוי של פוזריום היא תיחסם מיד ולא תעזוב את המפעל. במהלך הייצור נלקחות גם דגימות ביניים מכל אצוות ייצור ומאוחסנות כאסמכתאות לבדיקה נגדית אפשרית למקרה שיהיה צורך בכך. מבלי לנקוב בשמות, נוכל לאשר שקיבלנו תגובה מלקוח ישראלי שנאבק בפוזריום בגידולו. בהתבסס על קוד האצווה, סקרנו את תוצאות המעבדה הראשוניות של אותה אצווה ספציפית והגענו למסקנה שלא נמצא בה פוזריום. בינתיים, גם דגימות הייחוס שנשמרו מאותה אצווה נבדקו והן גם נותנות תוצאה שלילית להימצאות פוזריום. אנו יכולים רק להסיק מכך באופן חד משמעי, שהאצווה המדוברת לא הכילה פוזריום כאשר יצאה מהמפעל שלנו. אנו רואים זאת גם מול לקוחות אחרים שלא חוו בעיות כלשהן מאותה אצווה זהה של החומר. עם זאת, העובדה שהפוזריום אין מקורו בחומר שלנו, לא אומר שהלקוח הנדון אינו יכול להיות מוטרד מפוזריום, ואנו נשמח לעשות מאמץ לסייע ללקוח בצורה הטובה ביותר להילחם בכך או לספק מידע. מעקב מדויק אחר הגידול, מניעת התפשטות ונקיטת פעולה מהירה היא כמובן חיונית בהקשר זה.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר