טוען...

בקריביים רוצים להחליף את עסקי הבננות בקנאביס

ראש ממשלת סנט וינסנט והגרנדינים, מדינה בקריביים, קובע כי עסקי ייצוא הבננות המהווים היום את עיקר רווחי הייצוא במדינה הם כושלים, וקורא להחליפם בעסקי הקנאביס הפורחים. “50 שנה של ייצוא בננות מסחרי הוביל לנזקים גדולים,” הוא אומר.

בעוד שממשלת ישראל ממשיכה בהתעקשותה לסרב לאשר ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – שעל פי מומחים יניב כ-200 מיליון ש”ח מרווחי מיסים ועוד 3,000 מקומות עבודה חדשים – באוסטרליה, בקולומביה ובמדינות נוספות בעולם, מבינות הממשלות את הפונטציאל הכלכלי האדיר ומתירות ייצוא של קנאביס לחו”ל.

כעת נראה שגם בסנט וינסנט והגרנדינים, ואולי גם במדינות אחרות באיים הקריביים, יהנו בקרוב מפירות השוק המתפתח, זאת לאחר שד”ר ראלף גונסלווס (Ralph Gonsalves), ראש הממשלה, דיבר בנאום באוניברסיטת איי הודו המערבית (UWI) בעד החלפת עסקי ייצוא הבננות במדינה בייצוא קנאביס רפואי לחו”ל.

ראלף גונסלווס
ד”ר ראלף גונסלווס – ראש ממשלת סנט וינסנט והגרנדינים

במהלך הנאום סקר גונסלווס את ההיסטוריה הבעייתית של גידולי הבננות המסחריים במדינה, המהווים היום את ענף הייצוא המרכזי של רבות ממדינות הקריביים. הוא שם דגש על חוסר ניצול השטחים החקלאיים שנובע מכך שהבננות גדלות רק באזורים מסוימים, והתייחס גם למחירן שהולך ויורד בהדרגה במדינות רבות.

מצהוב לירוק

במקום בננות הוא מציע אלטרנטיבה בדמות מעבר לכלכלה המבוססת על ייצוא קנאביס, שנחשב לאחד ממוצרי הייצוא הרווחיים ביותר. לדבריו, החלפת יבול הדגל יכולה להזניק את כלכלתן של מדינות רבות באזור שנות אור קדימה.

את הנתונים והטענות שהעלה, הוא מגבה באמצעות ההצלחה המסחררת שמראה תעשיית הקנאביס האמריקנית, שהפכה לתעשייה המתפתחת ביותר מבין כלל התעשיות בארה”ב ובעולם המערבי כולו.

בנוסף שם ד”ר גונסלווס דגש על הבעיות האקולוגיות העקיפות שלהן גורמות הבננות, כמו שימוש נרחב בריסוס חומרי הדברה וכריתת יערות לצורך פינוי שטחי גידול ייעודיים. הקנאביס, לדבריו, עונה על כל הצרכים הללו ועוד, ויסייע לתושבי המדינות להגיע לרמת חיים טובה יותר.

“תעשיית הבננות, למרות תרומתה ההיסטורית החשובה לכמה כלכלות קריביות בין שנות ה-50 ל-90, הייתה אחד מהיבולים המסחריים הגרועים ביותר לסביבה מאז תחילת ההתיישבות והחקלאות,” אמר בנאומו, והוסיף כי ממשלתו תחל במחקר בנושא הקנאביס במטרה להתמקד בפיתוח תעשייה חקלאית ורפואית.

“אני לא טוען שרוב התושבים במדינה יסכימו איתי,” סיכם, “אך כשאתה מנהיג, אתה לא יכול לחכות שכולם יעזרו לך להוביל, ואתה צריך לראות דברים בעצמך.”

כבר ב-2007 דווח על צרות בתעשיית הבננות בקריביים ומאז המצב לא השתפר:

ראו עוד:
להפוך זרעי קנאביס מזכר לנקבה – בעזרת קליפות בננה
התופעה מתרחבת: “בכל יום נחשפת מעבדת הידרו”
כפרים בהימלאיה מגדלים קנאביס – נשיונל ג’יאוגרפיק

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר