מגלגל...

ראש מועצת השורא לרע”מ: “הפילו את חוק הקנאביס הרפואי”

"להצעת חוק יש ניחוח לא תמים, היא מכוסה בעטיפה רפואית אך קיים חשש שהיא צעד בדרך ללגליזציה" - כך הודיע היום (ג') ראש מועצת השורא ודרש מרע"מ להפילו. למרות חגיגות וצילומי סלפי בשבוע שעבר לאחר האישור בטרומית, כבר אז ההערכה היתה שסיכויי החוק אינם גבוהים

ראש מועצת השורא השייח’ משהור פוואז פירסם היום (ג’) הודעה לעיתונות ובה הוא דורש מהמפלגות הערביות להפיל את חוק הקנאביס הרפואי. לדבריו החוק יאפשר מכירת קנאביס בחנויות וגידול קנאביס בבתים ומסמן צעד בדרך ללגליזציה.

“לחוק הקנאביס הרפואי יש ניחוח לא תמים, וקיים חשש שהוא צעד בדרך ללגליזציה של סמים,” כתב פוואז על פי הדיווח באתר פאנט, אתר החדשות המוביל בחברה הערבית בישראל.

“על פי החוק החדש יהיה מותר לגדל צמחי קנאביס בבית לשימוש אישי ובשלב הבא זה יימכר בחנויות”, קבע עוד. סעיף זה לא מופיע בחוק ובמועצת השורא משייכים אותו לדברים שאמרה ח”כ שרן השכל, מגישת הצעת החוק.

“על המפלגות הערביות לעשות כל שביכולתן כדי להפיל את חוק הקנאביס,” סיכם.

ד"ר משהור פוואז (צילום: אתר פאנט)
השייח’ משהור פוואז, ראש מועצת השורא (צילום: אתר פאנט)

פוואז גם “עקץ” את רע”מ כשכתב כי הוא מופתע שהם הצביעו בעד למרות שהמועצה פרסמה קריאה להצביע נגד. “הלוואי שהם היו מאמצים את המלצתנו,” כתב.

לטענת פוואז, “מאחר וההצבעה נערכה מבלי שהתייחסו להודעה, על המפלגות הערביות לעשות כל שביכולתן כדי להפיל את חוק הקנאביס הזה שמכוסה בעטיפה רפואית ולא לאשרו”.

הרוקח חאתם עמשה, מנהל מחלקת הרוקחות ומנהל תחום הקנאביס של Be, התראיין אף הוא בעניין זה לאתר פאנט ואמר כי “יש לחוקק את חוק הקנאביס הרפואי אך החוק בגרסתו הנוכחי רע”.

הפעיל החברתי המוכר עבד-אלסתאר שאהין הוסיף: “החוק שהגישה ח”כ השכל מתקווה חדשה יהווה פתח לגידול ואחסון של קנאביס לצריכה אישית”.

נשות הקואליציה שמחות לאחר אישור החוק בקריאה טרומית (צילום: דוברות הכנסת)
נשות הקואליציה שמחות לאחר אישור החוק בקריאה טרומית (צילום: דוברות הכנסת)

כזכור, חוק הקנאביס הרפואי אושר בקריאה טרומית בשבוע שעבר, כשלושה חודשים לאחר שרע”מ הפילה את החוק לאי-הפללת שימוש פנאי, גם כן בגלל התנגדות עקרונית מטעמי דת ובהוראת מועצת השורא.

בהצבעה על החוק החדש, העוסק בהסדרת ענף הקנאביס הרפואי, הרימו במפתיע חברי רע”מ את ידם בעד למרות שקודם לכן דווח על התנגדות. בהמשך הצהירו שמועצת השורא לא פוסלת שימוש בקנאביס למטרות רפואיות והצביעו בעד.

עם זאת, ח”כ עבאס הודיע כבר בשלב הנאומים דקות לפני ההצבעה על הצעת החוק כי אם לא יהיו שינויים בסעיפי החוק בהמשך, הם יצביעו נגד בהצבעות הבאות.

שרן השכל מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) ויו”ר רע”מ ח”כ מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

לאחר אישור החוק בקריאה טרומית, למרות שמדובר בשלב מוקדם מאוד של החקיקה, בקואליציה חגגו בקול גדול, בקריאות ניצחון ובצילומי סלפי. עם זאת, היה ברור כבר אז, כפי שפורסם גם כאן במגזין קנאביס, שלהצעת החוק אין סיכוי גבוה מדי.

אחת הסיבות לכך היא שח”כ השכל הסכימה מראש לדרישת יו”ר מרצ שר הבריאות ניצן הורוביץ לקבוע שהצעת החוק לא תמשיך את הליך החקיקה לפני שתחזור לדיונים בועדת שרים. הורוביץ גם הבהיר בנאום שהוא לא אוהב את החוק הזה ומעדיף לקבע את השינויים, אם בכלל, בעזרת תקנות ונהלים.

כפי שנחשף במגזין, אחד הגורמים שהשפיעו על מועצת השורא וחברי רע”מ לא להתלהב מהחוק החדש הוא רוקחים בני החברה הערבית שהפעילו לחץ כדי לעצור את היוזמה, אולי גם מכיוון שבתי המרקחת, שהפכו בזכות הקנאביס הרפואי לעסק שוווה מיליונים, הם החוליה שעל פי סעיפי החוק תיפגע יותר מכולן ולמעשה תתייתר.

מלבד ויתור על בתי המרקחת הצעת החוק מבקשת לייתר גם את הצורך במפעלי קנאביס יעודי המשמשים בעיקר לצרכי אריזה, דבר שעל פי החוק יעשה בשטח החוות. לסעיף זה נרשמה התנגדות תקיפה בקרב בעלי המפעלים והתאחדות התעשיינים.

סעיף נוסף, אולי המרכזי בהצעת החוק וכנראה גם זה שמטריד את מועצת השורא יותר מכל, הוא ביטול מודל הרשיונות ומתן אפשרות לכל רופא מומחה לנפק מרשמי קנאביס ללא פיקוח ובקרה של היחידה לקנאביס רפואי ומשרד הבריאות. שינוי כזה עשוי להקפיץ את מספר בעלי הרישיון מכ-100,000 כיום עד ל-500,000 ואף יותר מכך ולהביא ללגליזציה דה פקטו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר