ראש ה-FDA מפתיע: “אפשר לנסות אי הפללה”

ראש מנהל התרופות האמריקאי ד"ר סקוט גוטליב מביע לראשונה תמיכה באי-הפללה של צרכני קנאביס, אם כי עדיין מתנגד ללגליזציה.

מנהל המזון התרופות האמריקאי (FDA), האחראי על בחינת התועלות הרפואיות והסכנות של תרופות שונות, סירב לאורך השנים באופן עקבי להמליץ על שינוי בסיווג הקנאביס תחת חוקי הסמים האמריקאיים.

סקוט גוטליב, ראש ה-FDA
ד”ר סקוט גוטליב, ראש ה-FDA

בחודש יוני השנה (2018) הסתמן שינוי ראשון קל בגישת הארגון לקנאביס כשה-FDA אישר לראשונה תרופת קנאביס לטיפול באפילפסיה.

כעת ראש ה-FDA ד”ר סקוט גוטליב מביע לראשונה תמיכה מתונה גם באי-הפללה של קנאביס לשימוש פנאי. יחד עם זאת הוא מבהיר כי אינו תומך בלגליזציה.

“יש הבדל גדול מאוד בין אי-הפללה ללגליזציה”, אמר בראיון לרשת CNBC. “אנחנו יכולים לעשות אי-הפללה של השימוש וההחזקה של חומר כלשהוא, ולא להמשיך משם ללגליזציה שתעודד את השימוש בו”.

אמנם לא מדובר בתמיכה בלגליזציה, אך בכל זאת מדובר בהצהרה יוצאת דופן כאשר היא מגיעה מגורם בממשל הפדרלי האמריקני, שעדיין מחשיב את השימוש בקנאביס לעבירה פלילית.

כאשר נשאל ע”י המראיין האם אלכוהול מסוכן יותר או פחות מקנאביס מחה ד”ר גוטליב על השאלה ואמר כי הוא “לא חושב שזה ראוי” לעשות השוואות בין השניים משום ש”דפוסי השימוש בהם שונים”.

כאשר נשאל על קנאביס רפואי, אמר גוטליב כי התרופות מבוססות הקנבינואידים שהארגון אישר כמו ‘מרינול’ ו’אפידיולקס’ עדיפות לשימוש על פני קנאביס טבעי בגלל הנזקים של עישון קנאביס לריאות.

“אנחנו לא אומרים למטופלים בתרופות אחרות לצרוך את התרופה שלהם באמצעות גלגול בנייר ועישון”, אמר, אך לא התייחס לקיומן של שיטות צריכה אלטרנטיביות של קנאביס, כמו אידוי או אכילה.

“אנו עובדים באופן צמוד עם חברות התרופות בנושא ויש לנו כרגע לפחות 20 בקשות לרישום תרופות חדשות שמבוססות על קנאביס שממתינות לאישור”, הוסיף.

במהלך הראיון נשאל ד”ר גוטליב מספר פעמים לגבי לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי, והביע את התנגדותו.

“אני מודאג בתור רופא מההשלכות של עישון על בסיס קבוע של חומרים שמזיקים לריאות”, אמר. “אנחנו יודעים על השפעות שליליות כתוצאה מצריכה ממושכת של קנאביס, בייחוד על המוח המתפתח של צעירים”.

עם זאת, מחקרים דווקא הראו כי במדינות שעשו לגליזציה לא הייתה עלייה בצריכת קנאביס בקרב צעירים – מה ששומט את הקרקע תחת הטיעון על הסכנות לצעירים.

לפני מספר שבועות סירב ה-FDA לבקשה של ארגון Drug Watch International המתנגד ללגליזציה להחיל הגבלות חדשות ומחמירות יותר על מוצרי קנאביס רפואי. “מהלך כזה איננו הכרחי לשמירה על בריאות הציבור”, נמסר בתגובת הארגון לבקשה.

חדשות