ראיון עם ראסטה מן – רק עלה ירוק

ישבנו לשיחה עם יוצר השיר החדש “רק עלה ירוק” שיצא לרשת בימים האחרונים, בתפריט: בן 25 מבני ברק, ראסטות ארוכות ושם ארוך לא פחות.

חיזרו אחריי לאט: ראסטה, חי, נבו, ארי, באקו. כן, זהו שמו הארוך בצורה מפוקפקת, של יוצר השיר “רק עלה ירוק” שמתגלגל בימים האחרונים ברחבי הרשת. אבל אתם יכולים לקרוא לו פשוט ראסטה מן.


ראסטה חי – ערוץ היוטיוב

אז, למי הפסדת בהתערבות על השם?
השם המקורי הוא נבו ארי באקו, את הראסטה והחי הוספתי בעצמי כדי לתת מקום של כבוד למי שיצר את המוזיקאי שבתוכי – אבא.

נתחיל מההתחלה?
“ההתחלה מסובכת וארוכה, אני מעדיף להגיע לזמן בו הכרתי את אבא ועברתי לחיות איתו. מגיל 11 וחצי עד גיל 14 וחצי גרתי 3 שלוש שנים עם אבא שלי והלהקה, בכל מיני מקומות בארץ ובעיקר בחוות סוסים בבאר שבע. אבי במקור מסיישל, כך שהלהקה שאתה חושב עליה, קצת שונה מהמציאות”.

כמה שונה אתם שואלים? אביו של נבו היה חלק מהרכב רגאיי שכלל 6-8 חברים (ראסטה מאנים, בשם המקורי) שחיו, ניגנו, שרו,גרו ונסעו ברחבי העולם ביחד. נבו מתאר את הסצנה בתור “סרט של מוזיקאים שאף אחד אחר לא יכול להבין. צריך לחיות את הדבר המטורף הזה כדי להבין”, וזהו פחות או יותר תיאור מדויק של המציאות המוזרה והמדהימה שאליה נולד.

“לא היה דבר כזה שלי ושלך, כולנו ביחד כל הזמן, כל סופ”ש נוסעים למקום אחר בארץ, לאיזה פסטיבל או מעיין, לאיזו התאספות צוענית משהו או לכל מקום אחר אליו הראסטה לוקחת אותם. בתור ילד כמובן שלא הייתי חלק מלא מהכל, אבל רק לחוות את כל זה, היה שווה הכל”.

לפני שנמשיך, מה המשמעות מאחורי דרך החיים הזו ומה זה בכלל “דרך הראסטה”?
“אם תשאל 10 אנשים שונים, תקבל לפחות 20 דעות. באופן כללי, לפי דעתי, דרך הראסטה מסמלת את האחדות עם מעגל החיים, החל מגידול עצמי של מזון והימנעות מאכילת בשר, דרך הראסטות המפורסמות שמסמלות התנזרות מהרבה דברים בסיסיים. אני ממש לא מגדיר את עצמי כראסטה-מאן כמו שלא כל יהודי דתי הוא רב גדול בתורה, אבל בשבילי העיקר זה ההרגשה הפנימית והמחזוריות. האופן שבו ראיתי את אבא והלהקה חיים, אלו החיים שאני מאחל לכל אחד שרוצה ללכת לישון ולהתעורר עם חיוך ואהבה כל יום”.

ראסטה חי נבו ארי באקו - בקושי יש מקום
ראסטה חי נבו ארי באקו – בקושי יש מקום
מתי התחלת בדרך מוזיקלית משלך?
“עד גיל 14 וחצי בכלל לא ידעתי איך אני מכניס את זה לחיים שלי. איך אני הופך עכשיו ל-8 ראסטה מאנים ומתחיל לנגן עם עצמי? בערך בגיל הזה עברתי לראש העין, עיר מאד מוזיקלית שבה לכל אחד יש אולפן בבית וקריירה במקלחת. דרך חברים גיליתי את המוזיקה האלקטרונית והתוכנות למחשב, וזה היה בדיוק מה שרציתי. מכאן ישר התחלתי לטבוע בעולם האין סופי הזה”.

למה בחרת בדרך חיים של מוזיקאי?
“מעבר לכל מה שעברתי בילדות, המוזיקה הצילה לי את החיים. זה נשמע דרמטי והכל, אבל זאת המציאות. בתקופה בה חברים שלי יצאו לרחוב משעמום ועשו שטויות שהסתיימו במעצרים, אני ישבתי על הפלטה בבית ושקעתי בביט אחרי ביט ובקשקוש מילים על דפים מקומטים. לכל אחד בחיים יש קטע משלו ומוזיקה היא בוודאות הקטע שלי. אצלי זה בא ‘הארדקור’ מבפנים ולא קשור לפרסום ולכסף, כל הילדות חשבתי איך אני יוצר לעצמי את הקסם של הראסטה מאן, ועכשיו יש לי תשובה ברורה שרצה אצלי בבית בלופים. לפני שנתיים לקחתי את זה צעד קדימה והתחלתי ללמוד סאונד בצורה מקצועית, אבל לא הייתי עף להגיד שאני הדבר הבא. מאוד מאוד קשה להיות כאן סטודנט אם אתה לא בא מרקע טוב ומשפחה עם כסף”.

מה עשית עם המוזיקה בצבא?
“הצבא החליט שלא לגייס אותי. בתקופה שהייתי בלימודים לא ידעו לאכול את כל מה שנותנים בשבילו היום ריטלין, ויצא שעפתי ממסגרת למסגרת.  לא התרגשתי כאשר אמרו שאני לא מתאים למערכת, לך תדע בכלל למה, אבל גם לאחר שנה מהצו הראשון, כאשר כבר ביקשתי להתגייס, בחרו שלא “לקחת את הסיכון איתי”. לא אידאלי מבחינתי, אבל לפחות במוזיקה זה לא פגע לי. אני מרגיש שהצבא הפסיד אותי ואני אותו, אבל זה היה מעבר להחלטה שלי”.

עמדתך לגבי קנאביס באופן כללי?
“הסמים לא מובילים לשום מקום, אבל לפחות הדרך מעניינת. ועכשיו ברצינות, אני לא חושב שאפשר להחיל חוקים על משהו שצמח מהאדמה, זה כמו לבוא לטבע ולנסות להסביר לו שהוא עשה משהו לא נכון. חוץ מזה, אנחנו מדברים על אנשים שמעשנים ומוציאים מזה רוגע, במקום להוציא עצבים על אלכוהול ואלימות. מעבר לזה, ההוצאות על המלחמה בסמים מגעילות אותי. הייתי מעוכב פעם על ג’וינט וחצי וזימנו אותי לאיזה אולם שנמצאים בו חפצים (בעיקר באנגים עצומים) שהוחרמו על ידי המשטרה. אולם שהשכירות שלו עולה למשטרה עשרות אלפי שקלים בחודש, ובמקום לשמש למטרה הזו יכול להכיל 4 או 5 משפחות נזקקות שישמחו לקבל גג ותשתיות ולהישאר בחיים. כשיצאתי משם בדרך הביתה, ראיתי 3 הומלסים בחוץ והבנתי שבדיוק ככה נראית המדינה שלנו כשהיא פועלת נגד הקנאביס. החיים פה מלחיצים, לחוצים ולא נורמטיביים, והמדינה דואגת שנתעסק בזוטות ונבזבז זמן, העיקר שנישאר לחוצים. כולנו צריכים לנשום רגע, לשבת, להדליק אחת ולהירגע…”

לגבי השיר החדש, למה רק עלה ירוק?
בשיר אני מפרט כמה סיבות, אבל זה הרבה מעבר ל”עלה ירוק או עלה לניידת”, ומעבר לזה שעושים מאיתנו צחוק. הפוליטיקאים מונעים מאיתנו חופש וחוסמים לנו את כל מה שצריך להיות במדינה הזאת, ועכשיו יש דרך חדשה ללכת בה. אין ספק שלגליזציה תביא את העידן החדש ולכולם יהיה הרבה יותר טוב אחר כך. מדינת ישראל, המדינה שלי, זקוקה נואשות ללגליזציה ואני בוחר במי שיביא אותה, לא במי שמבטיח הבטחות כבר שנים ועדיין טוחן משכורות עתק על אותו כסא. עלה ירוק עדיין לא קיבלו צ’אנס, והפעם זה הזמן לתת להם אותו באמת ולראות את כל מה שנקבל בחזרה. אני באמת מתפלל שזה יקרה”.

ראו גם:
צפו: ראיון ראשון עם מנהל “זרע ישראל”
“פיית הגראס” האגדית בראיון ראשון לטלוויזיה

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי