קנדה: 5 חברות הקנאביס הגדולות שוות מיליארדים

דו"ח כלכלי חדש מראה כי שוק הקנאביס החוקי החדש בקנדה נשלט ברובו על ידי קומץ של חברות גדולות, אשר מוכרות 73% מהקנאביס למטרות פנאי במדינה.

לפני חצי שנה החל שוק הקנאביס החוקי הצעיר בקנדה לפעול וכבר הוא סובל מריכוזיות יתר, כך לפי דו"ח חדש של האתר הכלכלי Seeking Alpha. חמש החברות הגדולות ביותר – 'קנופי', 'אורורה', 'הקסו', 'אפריה' ו'אורגניגרם' שולטות יחד ב-73% משוק הקנאביס למטרות פנאי בקנדה, וזאת למרות שבמדינה יש עוד כ-60 חברות שקיבלו רישיון למכור קנאביס.

החברה הגדולה ביותר בקנדה, 'קנופי' (Canopy Growth), שולטת לבדה ב-30% מהשוק כולו, יותר מפי 2 מכל חברה אחרת, עם שווי שוק של 19 מיליארד דולר קנדי ומחיר של 155 ש"ח למניה. 'קנופי' נחשבת לחברת הקנאביס הגדולה בעולם (בתחרות צמודה עם חברת 'טילריי'). החל מלאחרונה 38% מהמניות שלה שייכות לענקית האלכוהול ‘קונסטליישן ברנדס’, בהתאם לעסקה שנחתמה בשנה שעברה. 'קנופי' מכרה 8,288 קילו של קנאביס למטרות פנאי בקנדה ברבעון האחרון במחיר ממוצע של 17 ש"ח לגרם.

במקום השני נמצאת חברת 'אורורה' (Aurora), אשר זכתה השבוע במכרז לגידול קנאביס רפואי בגרמניה. 'אורורה' שולטת על 14% משוק הקנאביס למטרות פנאי בקנדה, והיא מכרה 3.8 טון של קנאביס למטרות פנאי ברבעון האחרון (ועוד 3.2 טון של קנאביס רפואי). לחברה שווי שוק של 13 מיליארד דולר קנדי ומחיר של 33 ש"ח למניה.

במקום השלישי נמצאת חברת 'הקסו' (Hexo) ששולטת ב-12% משוק הפנאי, עם מכירות של 2.5 טון ברבעון האחרון, שווי שוק של 2 מיליארד דולר קנדי ומחיר של 24 ש"ח למניה.

במקום הרביעי נמצאת חברת 'אפריה' (Aphria) שגם היא זכתה במכרז לגדל קנאביס רפואי בגרמניה. 'אפריה' שולטת ב-9% משוק הפנאי בקנדה עם מכירות של 1.95 טון ברבעון האחרון, שווי שוק של 3 מיליארד דולר קנדי ומחיר של 36 ש"ח למניה.

במקום החמישי נמצאת 'אורגניגרם' (Organigram) ששולטת ב-8% משוק הפנאי עם מכירות של 1,673 קילו ברבעון האחרון, שווי שוק של מיליארד דולר קנדי ומחיר של 26 ש"ח למניה.

הנתח של 5 החברות הגדולות ממכירות הקנאביס החוקיות בקנדה
הנתח של 5 החברות הגדולות ממכירות הקנאביס החוקיות בקנדה

קנדה פתחה את שוק הקנאביס החוקי החדש (לגליזציה) ב-17 באוקטובר 2018. השוק הקנדי נמצא עדיין בחיתולים, ורק בתחילת החודש (אפריל 2019) נפתחו חנויות הקנאביס הראשונות בפרובינציה הגדולה ביותר במדינה, אונטריו.

מכירות הקנאביס החוקי עמדו בחודש ינואר על 53.4 מיליון דולר קנדי, אך הן צפויות לגדול פי 5 עד 10 בשנים הבאות, כאשר עוד חנויות ייפתחו ועוד יצרנים יקבלו רישיונות. נכון לאוגוסט 2018, בקנדה יש 62 חברות עם רישיון למכור פרחי קנאביס ו-111 חברות עם רישיון לגידול.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט