מגלגל...

קרוקודיל: הסם המסוכן בעולם הגיע לראשונה לארה”ב

“סם מסוכן שחורך את הבשר והעור” ● האמריקאים בלחץ לאחר שני דיווחים מהחודש האחרון על שימוש בסם המסוכן בעולם ● הקרוקודיל, סם רחוב שנפוץ בשנים האחרונות ברחבי רוסיה וסביבתה, הגיע גם לארה”ב.

כאשר הקרוקודיל, הסם הנחשב למסוכן בעולם, מגיע לאזור חדש, יש לו נטייה להתפשט במהירות רבה. שני דיווחים ראשוניים מהחודש האחרון על שימוש בקרוקודיל בארה”ב עוררו את רשויות הבריאות מרבצן, שפרסמו השבוע הודעה מיוחדת לעיתונות ובה הזהירו מפני הסכנות הטמונות בשימוש בסם המסוכן.

“ממה שקראנו מרוסיה… זה מאוד, מאוד ממכר, ממש כמו הרואין… אבל זה הרבה יותר זול. אתה מקבל הרבה יותר חומר בעבור אותו הכסף,” אמר ד”ר פרנק לובקיו מנהל במרכז ‘באנר‘ לבקרה על סמים ורעלים. “הצרה הגדולה מכולם היא מה שהסם הזה עושה לעור של המשתמשים בו. הוא חורך ומרקיב את השומן ואת רקמת השריר.”

ד”ר אארון סקולניק, חוקר במרכז, סיפר עוד כי הרשויות לוקחות את העניין ברצינות רבה. “אנחנו מאוד מודאגים מכך שהסם הגיע לכאן בכמויות לא קטנות. היינו רוצים להיות טועים, אבל בדרך כלל כאשר שומעים על מקרים כאלו, אז באים אחר עוד נוספים.”

קרוקודיל הוא סם מסוכן ביותר המופק בקלות יחסית – מערבוב של קודאין, הקיים בתרופות מרשם רבות, עם חומרים כימיים נפוצים כמו גז מציתים ויוד – ולכן גם זול מאוד. הוא ממכר יותר מהרואין, זול יותר מתרופות מרשם ונותן ‘היי’ הנחשב לחזק פי 10 יותר ממורפין, אך השפעתו נמשכת כחצי מהזמן.

במרבית המקרים, עיבוד הקרוקודיל מותיר אחריו עקבות של חומרים רעילים ומתכות שונות, אשר מוזרקים על ידי המכורים לידיים, לרגליים ולצוואר. שימוש בקרוקודיל עלול לגרום נזק חמור לעורקי הדם, לשרירים ולעצמות. בגלל שנלקח בעזרת מזרקים, הוא בדרך כלל גורם לזיהומים חמורים בלב, במוח ובריאות. הוא עלול לגרום לנזק מוחי, כשל תפקודי של איברים שונים ולעיתים גורם לעור לפתח רקבון פנימי תת-עורי.

אותו רקבון גורם לעור להיצבע בגוון ירוק, ומכאן גם נובע שמו של הסם – קרוקודיל (תנין).

קרוקודיל - הסם המסוכן בעולם
את התמונות הקשות באמת חסכנו מאיתנו ומכם…

תמונות וקטעי וידאו שפורסמו ברוסיה ואותן נחסוך מאיתנו ומכם (ניתן למצוא בחיפוש קל בגוגל), מציגות אצבעות שחורות, פצעים פתוחים ומוגלתיים ואפילו עצמות גלויות שהבשר והעור נפלו מהן. במרבית המקרים, קטיעת האיבר הנגוע היא הדרך היחידה להינצל ממוות, ועל פי דיווחים משך הזמן שיכול לחיות מי שמכור לסם, הוא שנתיים לכל היותר.

למרות הנזקים הקשים להם הוא גורם, הפך הקרוקודיל לפופולרי בשכונות העוני של רוסיה, מאחר והוא זול ופשוט מאוד להכנה עצמית.

הדיווח הראשון על שימוש בסם נשמע בשנת 2003 וכעבור 8 שנים, בשנת 2011, הפיקה תכנית התחקירים VICE פרק מיוחד שנקרא “דמעות קרוקודיל” ועסק בסיפורו של הסם המסוכן שנוצר לאחר שמכורים להרואין ניסו, והצליחו, לרקוח את החומר מתרופות מרשם ושאר חומרים חוקיים ונפוצים.

הפרק המלא של VICE על הקרוקודיל:

המתכון להכנת קרוקודיל משתנה מעדות לעדות, אבל מה שקבוע הוא החומר הנקרא ‘דסומורפין’, הנחשב למשכך הכאבים החזק בעולם. הוא נוצר לראשונה כתרופה בשנות ה-30 של המאה הקודמת והורד מיד מהמדפים אחר שנתגלה אופיו ההתמכרותי וההשפעה קצרת הטווח שלו.

על פי מסמך שפורסם על ידי המרכז הרפואי של העיר מיינץ בגרמניה, זהו המתכון להכנת קרוקודיל:

“בדרך כלל, 5 עד 10 טבליות המכילות קודאין (ניתן למצוא בתרופות מרשם רבות ובזול) מורתחות יחד עם חומר מדלל כלשהו (בדרך כלל מדלל צבע המכיל חומרים מסוכנים רבים), גז מצתים, חומצת מימן כלורי, יוד וזרחן אדום (אשר מגורד ממשטחי ההדלקה של קופסאות גפרורים).”

על אף הנזקים הרבים להם הוא גורם, הסם אינו נכלל ברשימת הסמים המסוכנים לצד חומרים אחרים כמו קוקאין, הרואין, מתאמפטמינים וכו’.

לפי הדיווח, על אף בקשה לתגובה רשמית של ה-DEA, הארגון האמריקני ללוחמה בסמים, טרם נתקבלה כל התייחסות לשני הדיווחים האחרונים על שימוש בקרוקודיל בארה”ב.

ראו גם: הקוברה השחורה – כנראה שזה הסם הגרוע בעולם
ראו גם: “סוכר הוא הסם המסוכן ביותר בזמננו”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר