קצין מצטיין הורד לדרגת טוראי לאחר שעישן קנאביס 3 פעמים בחופשה

צה"ל הדיח קצין מצטיין בדרגת סרן משירות, ואף הוריד אותו לדרגת טוראי, מכיוון שהשתמש בקנאביס 3 פעמים כשהיה בחופשה מהצבא. הפרקליטות דרשה 2 חודשי מאסר בפועל אבל השופט בחר "להקל עליו", כך בפסיקה.

קצין מצטיין בדרגת סגן הודה בחקירתו במצ"ח כי השתמש בקנאביס פעמים בודדות באזרחות, למעשה 3 פעמים בדיוק, ונענש בהדחה משירות קבע, הורדה לדרגת טוראי, חודשיים מאסר על תנאי, וקנס כספי בסך 1,000 ש"ח.

בכתב אישום שהוגש נגדו, כתבה הפרקליטות הצבאית כי הקצין "כשל מבחינה ערכית ומוסרית" משום שהשתמש בקנאביס 3 פעמים באזרחות, בחופשה, ודרשה מבית המשפט לגזור עליו עונש של 30-60 ימי מאסר בפועל.

הקצין הביע חרטה על מעשיו וסיפר כי התפתה לעשן קנאביס עם חברים מהאזרחות משום שהיה בדיכאון לאחר שבת זוגו נפרדה ממנו, אך הפרקליטות עמדה על דרישתה לשלוח אותו לעד חודשיים בכלא.

"אחד החברים הביא נייר גלגול, לקחתי שתי שאכטות וזהו," אמר הקצין. "הפעם השנייה היתה כשחברה שלי נפרדה ממני, הייתי בדיכאון וחשבתי שזה יעזור. פעם שלישית אצל חבר, אזרח, ישבנו והוא הוציא סיגריה, לקחתי שלוש שאכטות וזהו".

בפסק הדין החליט אמנם השופט הצבאי שלא לקבל את דרישת הפרקליטות לעונש מאסר, וגזר על הקצין "עונש מקל" לדבריו, מתוך התחשבות בתרומתו לצה"ל. העונש ה"מקל" כולל כאמור הורדת דרגה והדחה משירות בצבא.

קצין הודח צה"ל קנאביס
"כשל מבחינה מוסרית" כי עישן קנאביס 3 פעמים בחופשה מהצבא (תמונת אילוסטרציה)

כזכור, 'רפורמת הקנאביס' של צה"ל שנכנסה לתוקף לפני יותר מ-3 שנים, עוד בתחילת שנת 2017, הביאה להקלה משמעותית בענישה נגד חיילים שנתפסים על שימוש בקנאביס באזרחות, כלומר לא בתחומי הבסיס או בזמן פעילות צבאית.

בהתאם להנחיות החדשות, חיילים המואשמים בעד 5 מקרים של שימוש בקנאביס באזרחות, יכולים להגיע להסדר מותנה ללא כתב אישום. עד שנת 2017, כמעט כל חייל שנתפס אפילו על שימוש אחד בקנאביס באזרחות היה נשלח למאסר בפועל.

עם זאת, ההנחיות החדשות אינן תקפות לקצינים ונגדים, שנגדם מוגשים כתבי אישום כרגיל, גם אם זה שימוש בודד בקנאביס באזרחות. הענישה נגדם במקרה זה נעה לרוב בין חודש ל-3 חודשי מאסר בפועל, הורדה בדרגה והדחה משירות קבע.

הרפורמה של צה"ל הגיעה אחרי שנים רבות בהן מערכת המשפט הצבאית הייתה עמוסה באינספור תיקי שימוש בקנאביס, ומתקני הכליאה העיקריים של צה"ל, כלא 6 וכלא 4, היו מלאים עד אפס מקום באסירים, רבים מהם בגין שימוש בקנאביס.

גורמים בצה"ל טענו בתחילה כי ההנחיות החדשות יובילו לירידה משמעותית במספר כתבי האישום שמוגשים נגד חיילים שהשתמשו בקנאביס, אך נתונים רשמיים שפרסם מבקר המדינה בשנה שעברה מראים כי גם אחרי הרפורמה, 85% מכתבי האישום שהוגשו ע"י המשטרה הצבאית נגד חיילים היו על עבירות סמים, בעיקר קנאביס.

כתבי אישום שהגישה מצ”ח נגד חיילים. כתבי האישום על סירוב להיבדק הושמטו מהספירה של עבירות הסמים
כתבי אישום שהגישה מצ”ח נגד חיילים. כתבי האישום על סירוב להיבדק הושמטו מהספירה של עבירות הסמים


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט