קפריסין אישרה הקמת ענף קנאביס רפואי

הפרלמנט הקפריסאי אישר הקמת ענף קנאביס רפואי, כולל ייבוא וייצוא. עם זאת רק 3 חברות יזכו להשתתף בחגיגה. המכרז צפוי להיערך בסוף שנת 2019 והפעילות רק ב-2020.

חברי הפרלמנט בקפריסין אישרו לפני שעה קלה הקמה של ענף קנאביס רפואי שיתיר לראשונה הקמת מתקני גידול וייצור, אספקה דרך בתי מרקחת למטופלים ברישיון, מחקר רפואי וכן ייצוא וייבוא של קנאביס רפואי כולל ייבוא של זרעי קנאביס וצמחים.

מצד אחד מדובר בבשורה עבור חברות קנאביס ישראליות שיוכלו לייצא מוצרי קנאביס רפואי לקפריסין, אך מנגד החוק הישראלי לא מתיר ייצוא של זרעים וצמחים כך שהקפרסיאים עשויים לבחור, אם בכלל, במקורות ייבוא שכן יאפשרו זאת.

על פי החוק החדש תתאפשר הקמה של 3 עסקי קנאביס רפואי פרטיים בלבד במדינה, זאת לכל הפחות למשך 15 השנים הקרובות, במטרה למשוך לענף רק את החברות החזקות והמובילות בתחום.

החוק אושר ברוב של 34 תומכים מול 18 מתנגדים ומטרתו, כך על פי הדיווחים בתקשורת הקפריסאית, היא ליצור שוק קנאביס שינוהל על ידי חברות מקצועיות שיבטיחו שלא תהיה זליגה של החומר לשוק הבלתי חוקי.

עם זאת מקורות בקפריסין מסרו למגזין קנאביס כי מכרז שיערך לאיתור החברות שיקבלו רישיונות מתאימים יחל רק בעוד כ-6 עד 9 חודשים, כך שפעילות אמיתית בענף תחל רק במהלך שנת 2020 או אף לאחר מכן.

קנאביס רפואי יינתן כאמור ברישיון בלבד, למגוון רחב יותר של התוויות רפואיות לעומת ישראל. כך למשל למטופלים הסובלים מכאב כרוני, סרטן, איידס, ראומטיזם, כליות, גלאוקומה, קרוהן, טורט ועוד.

רופאים יורשו לנפק מרשמים לשימוש בקנאביס רפואי על סמך ניסיונם המקצועי ובדומה לסמים אחרים (תרופות) גם עלויות הטיפול בקנאביס יכוסו על ידי ביטוחי הבריאות במדינה.

בדברי ההסבר לחוק הוסבר כי הרגולציה החדשה תתורגם לרווחים עבור הציבור, תגביל את פעילות השוק השחור, תימנע גישה לצעירים ותבטיח מוצרים איכותיים ומיתוג מדויק.

חדשות