קנס כבד ו-500 שעות עבודה נגזרו על אב שגידל 9 צמחי קנאביס

המדינה דרשה עונש 4 חודשי מאסר בפועל וסירבה לקבל את החלטת בימ"ש השלום לגזור עונש קל יחסית. לאחר ערעור המדינה החליט ביהמ"ש המחוזי להחמיר בענישה וקבע קנס של 12,000 ש"ח ו-500 שעות עבודה.

בשנת 2016 נתפסו במחסן סמוך לביתו 9 שתילי קנאביס. המדינה דרשה עונש משמעותי אך בימ”ש השלום גזר עליו של”צ בלבד. המדינה לא השלימה עם העונש הקל וערערה. המחוזי הגדיל את העונש.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

בשנה שעברה בית משפט השלום בכפר סבא גזר על נאשם שגידל קנאביס במחסן שליד ביתו 250 שעות של”צ וקנס של 2,000 שקל.

בפסק דין שניתן לאחרונה בערעור שהגישה המדינה על העונש קבעו שופטי בית המשפט המחוזי בלוד כי יש לדחות את דרישת המדינה למאסר בעבודות שירות, אך הוסכם כי השל”צ יוגדל ל-500 שעות והקנס יעמוד על 12,000 שקל.

המחסן נחשף ביולי 2016 ונתפסו בו 9 שתילי קנאביס במשקל 2.74 קילוגרם וציוד כמו אוהלים, מפזר חמצן, אדניות ועוד. הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירה של ייצור סם מסוכן, ונשלח לשירות המבחן לצורך המלצה על העונש.

בתסקיר החיובי שהוגש לגביו צוין כי הנאשם – שנהג לעשן קנאביס כדי להקל על כאב ולחץ – לקח אחריות על מעשיו ועשה שינוי משמעותי בחייו, השתלב בהצלחה בהליך טיפולי והפסיק להשתמש בקנאביס. משכך, המליץ השירות על ביטול ההרשעה לצד 200 שעות של”צ.

המדינה התנגדה בתוקף להמלצה החריגה וביקשה עונש של 6 חודשי מאסר שהנאשם יוכל לרצות בעבודות שירות אך בית המשפט נטה לעמדת השירות, ואף שסירב לבטל את ההרשעה הטיל על הנאשם עונש של 250 שעות של”צ, 4 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 2,000 שקל וצו מבחן לשנה.

אלא שהמדינה לא השלימה עם גזר הדין והגישה ערעור בו עתרה לעונש של 4 חודשי עבודות שירות. בערעור נטען כי בית משפט השלום נתן משקל מכריע לשיקולי השיקום ולנסיבות האישיות של הנאשם “תוך התעלמות ממעשיו החמורים ומאינטרס הציבורי בהרתעת מגדלי סמים עצמאיים”.

מנגד טענה הסניגורית כי עונשו של הנאשם לא חריג בצורה קיצונית והציגה גזרי דין רבים שמעידים על כך. הסניגורית הדגישה כי הנאשם נמצא כמעט 3 שנים בטיפול, משתף פעולה עם שירות המבחן ובדיקות הסמים שעבר יצאו נקיות. לצד זאת, היא הביעה הסכמה להגדלת הקנס ושעות השל”צ.

הנאשם עצמו ציין כי ההליך הפלילי הציל את חייו ונתן לו הזדמנות להתחיל מחדש, לקחת אחריות ולהיות אב טוב יותר לשני ילדיו.

אב בית הדין השופט שמואל בורנשטין והשופטים דבורה עטר ועמי קובו קבעו כי אין הצדקה לשנות את סוג העונש שנגזר על הנאשם, נוכח השיקום יוצא הדופן שעבר, כמות הסם הקטנה שגידל והעובדה שעברו הפלילי נקי.

השופטים הוסיפו כי לדעתם לא נפל פגם כלשהו בהחלטה לתת משקל מכריע לתהליך שעבר הנאשם, שהרי חוק העונשין קובע במפורש כי אפשר לחרוג ממתחם הענישה במקרים של שיקום. בתוך כך צוין כי ישנם לא מעט מקרים חריגים שבהם ניתנו עונשי של”צ במצבים דומים.

עם זאת, השופטים החליטו להגדיל את היקף השל”צ ואת הקנס ולהאריך את צו המבחן, כפי שהסכימה הסניגורית. לפיכך נקבע כי השל”צ יעמוד על 500 שעות, הקנס יוגדל ל-12,000 שקל וצו המבחן יוארך בשנה נוספת.

את המדינה ייצגה עו”ד יעל בן שמואל, בעוד את הנאשם ייצגה עו”ד נעמה שגיא. הכותב, עו”ד ניר ליסטר, העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר