“קנטראסט” הקנדית מתרסקת: גידלה קנאביס ללא רישיון

חקירת משרד הבריאות הקנדי מגלה כי חברת "קנטראסט" (CannTrust), המספקת קנאביס לעשרות אלפי לקוחות, גידלה 13 טון של קנאביס בחדרים נסתרים שאינם עומדים בתקן ולא החזיקו ברישיון. אימיילים שדלפו לתקשורת הראו שההנהלה ידעה מהתרמית. המנכ"ל והיו"ר פוטרו. מניות החברה צונחות.

ביקורת פתע של פקחי משרד הבריאות הקנדי במשרדי חברת “קנטראסט” (CannTrust), המספקת קנאביס לכ-72 אלף לקוחות, גילתה חדרי גידול נסתרים ובלתי חוקיים, והובילה לסערה בענף הקנאביס העולמי.

הביקורת, שנערכה לפני כשבועיים, הובילה לפתיחת חקירה ולבסוף גם להקפאת המכירות של החברה ולפיטוריהם של היו”ר ושל מנכ”ל החברה שידעו, כך הסתבר בדיעבד, על הפעילות הלא חוקית.

מנכ"ל קנטראסט פיטר אסטו
מנכ”ל קנטראסט לשעבר שפוטר, פיטר אסטו. ידע על הגידול הלא-חוקי והסתיר זאת מהרשויות

לפי חלק מהפרשנויות לשאלה מדוע “קנטראסט” לקחה סיכון שכזה בגידול לא חוקי ייתכן שבחברה לא רצו להמתין להשלמת הליך הרישוי הארוך של חדרי גידול חדשים על ידי משרד הבריאות הקנדי, שדורש גם עמידה בתקנים קפדניים, ולכן החליטו לקחת קיצור דרך ולגדל בסתר.

עד לחשיפת הפרשה הייתה קנטראסט החברה הרביעית ברשימת חברות הקנאביס הרווחיות ביותר בקנדה, ונחשבה לאחת האמינות והמקצועיות ביותר מבינהן.

מנכ”ל החברה שהתפטר היה בעבר יושב ראש של בנק גדול בקנדה, והיא חתומה על הסכמי שותפות עם חברות ענק גם מחוץ לתעשיית הקנאביס כמו Apotex, היצרנית הגדולה ביותר של תרופות גנריות בקנדה, וכן מפיצת האלכוהול הגדולה Breakthru Beverage Group, שכבר ביטלה את ההסכם לאחר התפוצצות הפרשה.

התכתבויות אימייל של יו”ר החברה אריק פול ומנהלים בכירים אחרים שדלפו לתקשורת לאחר חשיפת הגידול הלא חוקי מראים כי הנהלת החברה ידעה על הגידול הבלתי חוקי, ואפילו פעלה להסתירו. האימיילים הביאו לבסוף לפיטוריהם של היו”ר פול וגם של מנכ”ל החברה פיטר אסטו.

“הצלחנו להתחמק מכמה מוקשים היום,” כתב מנהל האיכות והתקנים של החברה גראהם לי במייל ששלח להנהלה מיד לאחר ביקורת של משרד הבריאות בנובמבר 2018, שחשפה כמה ליקויים אך לא את החדרים הסודיים. “הם לא שאלו על חדרי הגידול הבלתי מאושרים שכרגע מלאים בצמחים”.

האימייל ממשיך ומפרט כמה “סכנות” שיש להיזהר מהן בביקורת הבאה, כמו הצמחים שגדלים בחדרי גידול שלא אושרו ע”י משרד הבריאות, וקנאביס שמאוחסן בחדרים שלא אושרו ע”י משרד הבריאות.

“למרות שמדובר בהפרות רציניות, ניתן לשכנע את משרד הבריאות למחול על כל אחת מהן לחוד,” כתב עוד לי במייל המפליל. “החשש הוא שיחדיו הן מציירות תמונה בעיני הרגולטור של חברה שאינה בשליטה. הצלחנו להתחמק מביקורת של פריטים 1 ו-6 למרות שמשרד הבריאות היה בבניין”.

הצניחה של מניית CannTrust מרגע חשיפת הפרשה
הצניחה של מניית CannTrust מרגע חשיפת הפרשה

על פי הרשויות בקנדה, קנטראסט גידלו 12,700 קילוגרם של קנאביס ב-5 חדרים שלא קיבלו אישור בין אוקטובר 2018 למרץ 2019, והשיווק של כל התוצרת הזו הוקפא החל מה-11 ליולי ועד תום החקירה, בעוד דגימות ממנו נבדקות במעבדות ממשלתיות.

החברה דיווחה על חקירת משרד הבריאות למשקיעים ב-8 ליולי, והמניה שלה נפלה ב-47% מאז בעקבות החשש שתאבד את הרישיון שלה או תיאלץ להשמיד טונות של קנאביס בשווי מיליוני דולרים. לאחר פיטורי המנכ”ל והיו”ר אתמול, המניה עלתה בחזרה בכ-17%.

משרד הבריאות הקנדי עדיין לא הודיע כיצד הוא מתכוון להגיב להפרות החוקים של קנטראסט, ובסמכותו להשהות או לשלול את רישיונות הקנאביס של החברה ולהטיל עליה קנסות.

השערוריה של קנטראסט מאירה את תעשיית הקנאביס הקנדית כולה באור שלילי, והיא מגיעה בעיתוי קריטי שבו החברות הקנדיות מנסות לגייס משקיעים ולהרחיב את הפעילות שלהן לארה”ב.

מספר משרדי עורכי דין כבר הודיעו כי הם פועלים להגשת תביעות ייצוגיות בשמם של מטופלי קנטראסט שקיבלו קנאביס שאינו עומד בתקן ושנאלצים כעת לעבור לספק קנאביס רפואי אחר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר