קנה 460 גרם קנאביס ב-22 אלף ש”ח – שוחרר ללא הרשעה

בית המשפט התרשם שמדובר בבחור נורמטיבי שרכש את הקנאביס כדי להקל על כאבים בעקבות תאונת דרכים

באופן חריג השופט גיא אבנון ביטל לאחרונה הרשעה של צעיר שהודה והורשע ברכישת קנאביס בכמות גדולה. הוא התחשב בין היתר בכך שבזמן ההליך המשפטי הצעיר קיבל רישיון לשימוש בקנאביס רפואי, רכש מקצוע וכי הוא עתיד להפוך לאב בקרוב. השופט גזר עליו 300 שעות לתועלת הציבור.

במסגרת הסדר טיעון הנאשם הודה בשני אישומים. על פי האישום הראשון בחודשים אוקטובר ונובמבר 2017 הוא רכש קנאביס ביישומון טלגרם בכמות מצטברת של 461 גרם, כנגד תמורה כספית של 22,700 שקל. בגין אישום זה הוא הורשע בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית. 

לפי האישום השני בינואר 2018 נתפס בביתו סם מסוג קוקאין במשקל של כ-0.4 גרם נטו. בגין אישום זה הוא הורשע בהחזקת סמים לצריכה עצמית.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

בתיק הוגש תסקיר של שירות המבחן. על פי התסקיר, הנאשם בן 35, נעדר הרשעות קודמות, מתגורר עם בת זוגו ביחידת דיור בבית הוריו, עובד כעצמאי בשרטוט וגרפיקה וכשכיר בתיווך ואדריכלות. בילדותו חווה קשיים לימודיים בשל ליקויי למידה, והתמודד עם התנהלות משפחתית מורכבת.

בתסקיר משלים נכתב כי הנאשם השלים לימודי ‘הנדסאי אדריכלות’, ומסיום לימודיו ועד היום עובד בתחום עיסוקו. בשנת 2015 היה מעורב בתאונת דרכים בה נפגע בגבו התחתון, בעקבותיה הוא סובל עד היום מכאבים עזים המקשים על תפקודו היומיומי. לאחר שטיפול בתרופות אופיאטיות לא הקל על כאביו, ואף גרם לתופעות לוואי, פנה הנאשם בבקשה לקבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי ולאחר מאמצים מרובים קיבל היתר. 

הנאשם הסביר שרכש את הקנאביס לצורך שימושו העצמי בתקופה בה נזקק לקנאביס להקלה על כאביו, בשלב בו סורבה בקשתו לקבל היתר. הוא הוסיף כי גם את הקוקאין רכש כדי להתמודד עם כאביו אך בסופו של דבר לא השתמש בו בשל התנגדות בת זוגו והוא נותק במגירה זמן רב עד שנתפס על ידי השוטרים.

קצינת המבחן המליצה להורות על ביטול הרשעת הנאשם לנוכח גילו הצעיר, שיתוף הפעולה שלו, והחשש מפני פגיעה בתעסוקתו.

המדינה התנגדה לביטול ההרשעה, זאת על רקע כמות הסם שהחזיק הנאשם והיעדר ראיות לנזק מוחשי שעלול להיגרם לעתידו התעסוקתי. 

הסנגור ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולבטל את ההרשעה. הוא ציין בין היתר כי מעסיקו של הנאשם הודיע לו כי יפטרו לאלתר אם הרשעתו תעמוד על כנה. עוד צוין כי בת זוגו בהיריון והנאשם עתיד להפוך לאב ומפרנס יחיד. הסנגור הדגיש שהנאשם הכיר בפסול שבהתנהגותו ומכה על חטא. 

מקבילית הכוחות

השופט גיא אבנון מבית משפט השלום בנתניה שוכנע כי מדובר באותם מקרים חריגים המצדיקים הימנעות מהרשעה. 

בין שלל הנימוקים ציין השופט את גילו של הנאשם, חלוף הזמן, מצבו המשפחתי, הסתבכותו הראשונה והיחידה עם החוק, הגעתו להישגים חרף קשיים, שירותו הצבאי כלוחם ביחידה מובחרת תוך סיכון מתמיד לחייו, התמדתו בלימודיו ורכישת מקצוע, ובהתחשב בחשש מפני פגיעה בעיסוק בשלב המוקדם בו נתון הנאשם בחייו המקצועיים.

השופט ציין בהקשר זה כי אמנם הנאשם לא הצביע באופן מובהק על ראיות המלמדות על נזק מוחשי לתעסוקתו, אך הוא בחר להאמין לדבריו באשר להודעת מעסיקו כי יפטרו. 

לפיכך הורה השופט כי הרשעתו של הנאשם מבוטלת. במקביל הוא גזר עליו 300 שעות לתועלת הציבור וצו מבחן לשנה.

  • ב”כ המדינה: עו”ד חן זערור
  • ב”כ הנאשם: עו”ד יניב פרץ ומתמחה עידן מור

הכותב, עו”ד פאתן חורי סבאג, עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר