קנדה: רשות ני”ע מזהירה מפני התנהלות מניות הקנאביס בבורסה

חודש לאחר שהאמריקאית עשתה זאת, מפרסמת כעת גם רשות ניירות ערך הקנדית אזהרה למשקיעים בבורסה מפני מניות הקנאביס החדשות. בישראל למרות לא מעט מקרים דומים טרם פרסמה הרשות התייחסות רשמית לשוק החדש.

שבוע לפני כניסת חוק הלגליזציה החדש לתוקפו מפרסמת רשות ניירות ערך הקנדית (CSA) הודעה רשמית לציבור המשקיעים ובה הבהרות ואזהרות מפני פעילות בלתי תקינה של מניות קנאביס בבורסה.

בדו”ח (PDF) מתמקדת הרשות – האחראית על התנהלות תקינה של שוק ההון – בעיקר בחוסר האמינות של חלק מהדיווחים שמוסרים מנהלי חלק מחברות הקנאביס הציבוריות לבורסה ולציבור המשקיעים.

ההודעה מגיעה בתום בחינה שערכה הרשות הקנדית בנוגע להתנהלותן של 70 חברות קנאביס קנדיות ואמריקאיות הנסחרות בבורסות השונות.

על פי הדו”ח חלק מהחברות לא עמדו כראוי בנהלים, בדגש על אי דיוקים בדיווחים הצופים פני עתיד ועל חוסר בגילוי נאות של נתונים כספיים.

“במקרים רבים יצרני קנאביס מורשים לא סיפקו מידע מספק עבור המשקיעים כדי שאלו יוכלו להעריך כראוי את ההתנהלות הכלכלית של החברה,” נכתב בדו”ח שפורסם באופן רשמי באתר ה-CSA.

לואי מוריסט (Louis Morisset), יו”ר רשות ני”ע הקנדית, מסר כי “בהתחשב בגידול ובעניין הגובר בתעשיית הקנאביס, חשוב ביותר שמשקיעים יקבלו מידע שקוף בנוגע לפעילות הכלכלית של מושא השקעתם”.

עוד הוא הוסיף כי “איכות חשיפת המידע בתחום זה דורשת שיפור” וביקש ממנהלי החברות ללמוד מההנחיות בדו”ח החדש ולפעול בהתאם להוראות.

בדו”ח עצמו מפרטת ה-CSA כיצד על החברות להציג את הנתונים הכלכליים והחקלאיים שלהן, כמו גם כיצד למדוד את יכולות הייצור ואיך לצפות נכון את העתיד לבוא.

ההודעה מגיעה כחודש לאחר הודעה דומה וחד-משמעית אף יותר שפרסמה רשות ניירות ערך האמריקאית, בה קבעה כי “ישנם עוסקים בתחום הקנאביס שמפיצים הודעות לעיתונות, יוצרים ‘הייפ’ בלתי מבוסס ומציגים הבטחות שווא למשקיעים”.

בישראל, למרות לא מעט הכרזות בלתי מדויקות לבורסה מצד מניות קנאביס חדשות, רשות ניירות ערך טרם התעמקה בתחום ועדיין לא פרסמה התייחסות רשמית לטובת המשקיעים בשוק החדש.

בעוד פחות משבוע (17.10) ייכנס בקנדה חוק הלגליזציה החדש לתוקפו שיתיר את השימוש החוקי בקנאביס ויביא לפתיחת אלפ עסקי קנאביס חדשים בכל רחבי המדינה.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי