טוען...

קנדה: נבחר המכשיר שיאפשר לשוטרים לבדוק נהיגה בהשפעת קנאביס

התובעת הכללית של קנדה אישרה את השימוש במכשיר לבדיקת נהיגה תחת השפעת קנאביס בצד הדרך באמצעות דגימת רוק. ההחלטה מגיעה לקראת פתיחת שוק הקנאביס החוקי במדינה, בעוד כ-10 שבועות. הכירו את ה”דראגר 5000″.

מאת: מיתר דרור

בחודש יוני אישר הסנאט הקנדי את חוק 45-C ובכך הפכה קנדה למדינה השנייה בעולם (אחרי אורוגוואי) ולראשונה ממדינות ה-G7 שמאשרת לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי.

לקראת כניסת החוק החדש לתוקפו ב-17 באוקטובר השנה, אושרה בחודש שעבר הצעת חוק נוספת, 46-C, אשר באה לבצע מהפך כללי במדיניות האכיפה של המשטרה הקנדית כלפי נהיגה תחת השפעת קנאביס, לקראת השינויים שיביא עמו שוק הקנאביס החוקי.

בדיקת רוק – ממצאים מידיים

עד כה הכלים העיקריים שהיו בידי השוטרים הקנדים לבדיקת נהיגה תחת השפעה היו מיועדים לזיהוי אלכוהול וכללו בדיקות שכרות כמו מכשיר נשיפה (‘ינשוף’) ובדיקה לצד הדרך שכללה עמידה על רגל אחת, הליכה בקו ישר וכדומה (“בדיקת מאפיינים”).

למרות שנמצא בעבר כי אלכוהול פוגע הרבה יותר בנהיגה מאשר קנאביס, למחוקקים בקנדה היה חשוב לוודא שאנשים לא ישתמשו ברכבם לאחר צריכה של THC ולצורך כך חיפשו מכשיר שיאפשר לעשות זאת.

בשוק ישנם כבר מספר מכשירים המנסים למצוא פתרון פשוט לאיתור שרידי קנאביס בדם ללא התערבות פולשנית או בדיקות שתן בצדי הכבישים, כמו בדיקת הרוק של חברת WANG או מכשיר הנשיפה של מעבדות HOUND.

עם זאת הקנדים בחרו במכשיר אחר, חדש, בשם “דראגר” (Draeger DrugTest 5000), אשר מיוצר בגרמניה.

המכשיר הנייד יאפשר למשטרה הקנדית לבדוק נהגים בצד הדרך על ידי שימוש בערכה באמצעותה תילקח דגימת רוק מהלחיים הפנימיות של הנהג החשוד ותנותח באופן מיידי. הבדיקה מסוגלת לזהות THC וגם קוקאין, לצד אופיואידים, קטמין, מתדון, מתאפטמין וחומרים נוספים.

השימוש במכשיר לבדיקת נהגים היה מובנה מראש בתוך חוק 46-C, אבל כעת התובעת הכללית של קנדה, ג’ודי ווילסון רייבולד, נתנה חותמת אישור סופית למכשיר הספציפי – מה שאומר שהמכשיר עבר את בחינות המעבדה של מועצת המחקר הלאומית של קנדה וגם צלח את הליך ההערכה של המכון הקנדי למדע פלילי.

נהיגה תחת השפעת קנאביס

לקראת תחילת השימוש במכשיר בשוק הלגליזציה החדש המשרד לבטיחות הציבור בקנדה ניהל תוכנית פיילוט נסיונית במסגרתה נעשה שימוש בבדיקות רוק בצד הדרך. אמנם הדראגר לא נבחן במסגרת הפיילוט אך היות והמכשיר כבר נמצא בשימוש בגרמניה ובאנגליה, הוחלט לאמצו.

לפי דברים של דובר מחלקת המשפט יתכן והמכשיר יוגדר מעט אחרת על מנת לעמוד בתקנים הקנדיים.

מכשיר בדיקת נהיגה קנאביס דראגר ינשוף
דראגר 5000 – מכשיר לבדיקת רוק לאיתור שרידי קנאביס

האישור למכשיר הגיע מוקדם מהצפוי וההערכות היו כי לא יאושר מכשיר לשימוש עד השנה הבאה. בעקבות האישור המוקדם מוערך כי המשטרה תוכל לערוך ‘בדיקות קנאביס’ לנהגים כבר עם תחילת המכירה של קנאביס חוקי בקנדה בחודש אוקטובר.

הממשלה הקנדית תשקיע סכום משמעותי של 81 מיליון דולר במכשירים לבדיקת רוק ובהכשרת השוטרים לשימוש במכשירים אלו, בפרק זמן של 5 שנים.

החוק (46-C) נותן למשטרה את האפשרות להאשים נהג בנהיגה תחת השפעה בהתבסס על נוכחות של THC בלבד והשוטרים לא נאלצים להוכיח כי הנהג ביצע עבירות או שאכן הנהיגה שלו הושפעה מנוכחות ה-THC, אם כי עליהם להוכיח חשד סביר כלשהו.

יהיה מעניין לראות כיצד יתמודדו הרשויות עם הרגל השימוש בקנאביס בעת נהיגה, היות שבניגוד לאלכוהול הנוכחות של THC לא בהכרח מעידה על נהיגה לקויה וכן שרידי הקנאביס נשארים בגוף גם שבועות לאחר השימוש.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר