קנדה לאו”ם: הלגליזציה פגעה בארגוני הפשע, אין עלייה בשימוש

בתשובה לועדת הסמים של האו"ם מגבה ממשלת קנדה את ההחלטה לאשר לגליזציה של קנאביס ומפרטת את חלק מתוצאותיה: פגיעה בארגוני פשיעה וללא עלייה באחוזי השימוש בקנאביס בקרב צעירים.

ממשלת קנדה מסרה לאו”ם עמדה רשמית בנוגע ללגליזציה, שנה וחצי לאחר שפתחה שוק קנאביס חוקי ומוסדר. על פי המסמך שוק הקנאביס הלא-חוקי רשם הפסדים של 30% ואחוזי השימוש בקנאביס לא עלו בקרב בני נוער וצעירים.

קנדה היא המדינה הגדולה ביותר בעולם שאישרה לגליזציה והיחידה מבין מדינות ה-G7, ארגון המדינות המתועשות, שעשתה זאת. כמו אורוגוואי, שעשה זאת בשנת 2018, גם קנדה ספגה ביקורת על המהלך מצד ארגונים בינלאומיים שמרניים כולל מהאו”ם.

“השוק הבלתי חוקי כבר הפסיד 30% מרווחיו ועד כה לא זוהתה עלייה מקבילה בגודל הכולל של השוק,” קובעת מישל בודרו, מנכ”לית המחלקה לבקרה על סמים במשרד הבריאות הקנדי. “המשמעות היא קרוב ל-2 מיליארד דולר שלא הגיעו לארגוני פשיעה”.

בודרו התייחסה כאמור גם לחשש הגדול ביותר של מתנגדי הלגליזציה: עלייה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער. לדבריה “נתונים ראשוניים מראים שאחוז השימוש בקנאביס לא השתנה בקרב בני נוער ובקרב צעירים”. בנוסף לא זוהתה עלייה בהברחות לחו”ל.

נכון להיום העמדה הרשמית של ועדת הסמים של האו”ם (INCB) כלפי מדינות שאישרו לגליזציה היא עדיין כי “לא רק שזה מנוגד לאמנת האו”ם שאושרה על ידי המדינות אלא גם מעורר חשש לפגיעה בבריאות הציבור, בעיקר בצעירים”.

עם זאת, לפני כשבועיים נרשם סימן לשינוי כיוון אפשרי של ה-INCB, כשנשיא הועדה הציג את דו”ח הסמים השנתי והצהיר כי יש לבחון האם אמנות הסמים הבינלאומיות שנחתמו לפני עשרות שנים דורשות תיקון לאור השינוי ביחס לקנאביס במדינות רבות.

ראש ממשלת קנדה ג’סטין טרודו מסביר מדוע החליט לאשר לגליזציה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר