קנאשור בצרות: הפסידה 26 מיליון ש”ח בשנה, שמועות על מכירה צפויה

קנאשור, חברת קנאביס חדשה יחסית המחזיקה במתקן אינדור צנוע ומפעל ייצור ואריזה, נסחרת בשווי 74 מיליון ש"ח בבורסה, פרסמה את דוחות 2020: הכנסות נמוכות מאוד של 3.5 מיליון שקל בלבד ושורה תחתונה מסוכנת: הפסד מייצג של כ-26 מיליון. דליפת מידע פנים לכאורה ושמועות על מכירה צפויה דווקא הזניקו את המניה ב-11%

חברת קנאשור (Cannassure) פרסמה את דוחותיה הכספיים לשנת 2020 (PDF). במהלך שנה זו, שהייתה השנה הראשונה לפעילות המסחרית של חוות האינדור והמפעל של החברה, הסתכמו ההכנסות לסך של 3.5 מיליון שקל בלבד. הרוב המוחלט של ההכנסות, 3.2 מיליון שקל (91% מההכנסות) היו במחצית השנייה של השנה.

ההפסד הגולמי המייצג של החברה, בנטרול תשלום מבוסס מניות חד פעמי, הסתכם לסך של 14.4 מיליון שקל. כלומר, החברה הפסידה גולמית, לפני הוצאות על הנהלה, מחקר ופיתוח, שיווק ומימון, פי כמה מההכנסות שלה. אבל, ככל הנראה חלק גדול מההפסד נובע מכך שהפעילות של החברה עדיין אינה בהיקף גדול וישנן הרבה מאוד עלויות קבועות של תקורה כמו שכירות, כוח אדם מינימלי, אבטחה וכו’ שאינן משתנות בהתאם להיקף ולכן העבירו אותה להפסד. או במילים פשוטות יותר: סביר להניח שרוב ההפסד החריג נובע מכך שהחברה החלה פעילות אמיתית מאוחר יחסית וכי המכירות של החברה עדיין לא בהיקף משמעותי. כך או כך מדובר בהפסד גולמי גדול מאוד.

קנאשור הפסידה 25.9 מיליון ש”ח בשנה

מבחינת הפסד נקי מייצג, בנטרול שינויים בשווי ותגמול מבוסס מניות, החברה רשמה במהלך השנה הפסד גדול כמעט פי 2 של כ-25.9 מיליון שקל. במחצית הראשונה של השנה, כאשר פעילותה עדיין לא הייתה מסחרית, הוציאה קנאשור הרבה כסף על מחקר ופיתוח, כ-5.6 מיליון שקל. במחצית השנייה של השנה החברה צמצמה לחלוטין את עלויות המו”פ שלה והוציאה 626 אלף שקל בלבד, מספיק בקושי בשביל השכר של סמנכ”לית הפיתוח של החברה, ד”ר הדיל עונאללה, ואחזקה של מעבדה קטנטנה. הצמצום בעלויות המו”פ הינו צעד שלחלוטין היה נחוץ, וטוב אם היה מבוצע חצי שנה קודם.

המצב הפיננסי של החברה נכון לסוף 2020 הוא בעייתי בלשון המעטה: ההון החוזר של החברה, כלומר הנכסים השוטפים פחות ההתחייבויות השוטפות, היה שלילי בהיקף של 7.5 מיליון שקל. בדיוק מהסיבה הזו החברה ביצעה בתחילת שנת 2021 הנפקת מניות שהכניסה לקופתה כ-9.4 מיליון שקל לאחר ניכוי הוצאות היועצים של ההנפקה. כלומר, לאחר ההנפקה עמד ההון החוזר של החברה על 1.9 מיליון שקל, אבל מאז ההנפקה עברו כמה חודשים. לכן סביר להניח, על פי ההפסד של החברה בשנת 2020, שההון החוזר של החברה שב להיות שלילי.

מסתמנת רכישה?

למרות הדוח, שהיה לא טוב שהרי החברה הפסידה הרבה כסף, ולמרות העובדה שנתוני ההכנסות בסך 3.5 מיליון שקל במהלך השנה היה ידוע מראש שכן היא דיווחה עליו לפני פרסום הדוחות – זינקה מניית החברה ב-11% באופן תמוה. רק בדיעבד, לאחר העליה הפתאומית שלא היתה מבוססת על דיווח דרמטי, דווח בעיתונות הכלכלית על כך שמספר קבוצות של משקיעים, ביניהן גם חברת IMC לכאורה, הגישו הצעות לרכישת החברה בשווי של בין שווי השוק הנוכחי של החברה בבורסה, 74 מיליון שקל, לבין 20% פרמיה מעליו. יש לציין שברוב המקרים ההסבר לזינוק פתאומי של 11% בשווי מניה ללא כל דיווח חיובי מהותי לבורסה הוא דליפת מידע פנים.

עידו נחושתן יו"ר קנאשור (צילום: דובר צה"ל)
קנאשור למכירה? יו”ר החברה, מפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן (צילום: דובר צה”ל)

מכירה צפויה של קנאשור היא דבר מובן לחלוטין מכיוון שקנאשור עומדת כרגע בפני אתגר כמעט בלתי אפשרי. על אף ההסכם עליו דווח לאחרונה אשר במסגרתו היא תעניק שירותי ייצור לחלק מהתוצרת של חברת קנדוק; על מנת לשרוד קנאשור נדרשת כעת לעבור מהפסד של 26 מיליון שקל בשנת 2020 לאיזון ההפסד בשנת 2021. במידה ולא תעשה כן, הבעלים יצטרכו להמשיך להזרים לחברה כסף רב מכיוון שהיא כבר אינה בעלת מצב פיננסי יציב. כל זאת בא בשעה שאין עניין גדול בשוק סביב מניית החברה ועל כן יהיה לה קשה לגייס סכומי כסף משמעותיים בהנפקות ציבוריות.

מבחינת הזווית של חברה כמו IMC, שאינה בעלת מפעל בארץ, יש היגיון מסוים בהצעת הרכישה. כפי שפירטנו בסיקורים קודמים חלק ניכר מההוצאות של מפעל בתחום הקנאביס הן הוצאות תקורה, כלומר הוצאות שאינן משתנות בהתאם לכמות שמעובדת במפעל. בהתאם לכך – אם IMC תרכוש את קנאשור היא תוכל לקבל גם חוות אינדור וגם מפעל, שאם היא תעביר אליו את תוצרתה היא כמעט ולא תצטרך להוציא כסף ובכך תוכל “להעלים” את עלות הייצור הנוכחית שלה. אנחנו נעקוב אחר העניין ונעדכן אתכם במסגרת הסקירות השבועיות שלנו.

מרגי’ן אוף סייפטי: בשקלול התמורה שקיבלה בגין הנפקת המניות שביצעה ולא כולל המפעל והחווה של החברה שאת השווי שלהם קשה להעריך, המרגי’ן אוף סייפטי של החברה עומד על כ-4.8%. 

שיתופי פעולה

לחברה יש שיתוף פעולה עם חברת פיתוח מתן התרופות ליפידור השבדית, שנסחרת בבורסת סטוקהולם לפי שווי של 282 מיליון קרונות שבדיות (108 מיליון שקל). במסגרת שיתוף הפעולה קנאשור קיבלה בלעדיות במספר התוויות לשילוב הטכנולוגיה של ליפידור בשביל ליצור דרך חדשה למתן קנאבינואידים בצורה טופיקאלית. 

כמו כן, החברה חתמה על הסכם עם חברת קאנומד הציבורית במסגרתו קנאשור קונה מקאנומד תוצרת מהחווה שלה במשואה. בנוסף לחברה יש הסכם עם חברת קנערבה הפרטית במסגרתו החברה קונה מקנערבה תוצרת שהיא מגדלת בחווה שלה וגם מעניקה לקנערבה שירותי ייצור למותגים הפרטיים שלה.

מה הלאה?

האתגר של קנאשור הוא כאמור לנסות לאזן את ההפסד הדרמטי של שנת 2020 ולעשות זאת הכי מהר שניתן. סביר להניח שאם החברה תראה שהיא מצליחה במשימה היא תעצור את הליך המכירה שלה. במידה ולא, מכירת החברה זו האופציה הטובה ההגיונית ביותר. החברה אמנם לא עוסקת עד כה בייבוא קנאביס מחו”ל אך למרות זאת עצירת הייבוא היא כן דבר רע לחברה, שכן חלק ניכר מההכנסות של חברת קנדוק עמה חתמה החברה לאחרונה על הסכם למתן שירותי ייצור, באות ממוצרים מייבוא. 

לסיכום

קנאשור הציגה במהלך השנה הפסדי עתק ביחס לחברה בגודל שלה, והמצב הפיננסי שלה אינו טוב. מן הצד השני, היא קיצצה במחקר ופיתוח והיא מן הסתם כעת מנסה לאזן את ההפסד שלה. על פי דיווחי העיתונות הכלכלית יש עסקת רכישה על הפרק שיכולה להיות ה-Plan B של החברה למקרה שלא תצליח לאזן את ההפסד.

יו”ר קנאשור הוא עידו נחושתן, מנכ”ל החברה הוא רן עמיר, השליטה בחברה בידי ניר פלס ושמעון בר קמה.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר