בארץחדשות

קנאטיב: קואופרטיב חדש של מטופלי קנאביס רפואי

פרסום ראשון: אחרי שנים של התמודדות מול בעלי אינטרסים פרטיים, לראשונה מתאגדים מטופלי קנאביס רפואי לקואופרטיב שייצג ויעמוד על זכויותיהם. “קנאטיב” ינפק מניית חבר לכל מטופל ויוזיל את עלויות התרופה. “זו יציאה מעבדות לחירות,” הם אומרים.

ענף הקנאביס הרפואי עובר בימים אלו מהפכה, כשלאחר 10 שנים של “מערב פרוע” אושרה בחודש יוני 2016 התכנית להסדרת השוק, “רפורמת בתי המרקחת“. במסגרת הרפורמה ישתנה מבנה שרשרת הייצור וחלוקת הקנאביס לחולים, כך שתעבור מידיהן של 8 חברות שהחזיקו בה בבלעדיות – אל עבר שוק פתוח בו יכול להתמודד כל מי שעומד בתנאים שנקבעו.

לצד השינוי המבורך מתעורר חשש מצד 30,000 מטופלי הקנאביס הרפואי, שתכנית זו מאפשרת רק לתאגידי ענק ובעלי הון גדולים לחלוש על שוק שכבר היום מגלגל 160 מיליון ש”ח בשנה – מה שיוביל בהכרח לעלייה במחירי התרופה.

מלבד העלייה החדה הצפויה במחירי הקנאביס לחולים, בעיה נוספת ברפורמה היא שעד כה ההתמקדות וההתקדמות, גם הן איטיות למדי ואף ‘תקועות’, מתייחסות בעיקר לנושא הסדרת הליך הייצור, חלוקה לחוליות גנטיקה, גידול, עיבוד, אריזה ושינוי – אך לא לבעיות של אלו שאמורים לבסוף לקבל את הטיפול – 30 אלף החולים עצמם.

עתה, בשביל לפתור את אותם הקשיים מהם סובלים החולים ואף להיות אלו שמוציאים את הרפורמה לפועל הלכה למעשה, מוקם גוף חדש, קואופרטיב, בשם “קנאטיב“, שיאגד מטופלי קנאביס רפואי תחתיו, יוזיל עבורם את מחירי התרופה ושאר השירותים, יספק להם ליווי רפואי וסוציאלי וייצג אותם מול הגורמים השונים בענף ומחוצה לו, וכמובן – יאפשר להם להיות אלו שבאמת שולטים בשוק שהם האחראים למימונו.

מניית חבר לכל מטופל

בניגוד לעמותות שונות שקמו לאורך השנים ונפלו כלעומת שבאו בעיקר בגלל הנהלה בלתי מייצגת, הארגון החדש יפעל תחת הגדרת ‘קואופרטיב’, משמע כל החברים בו, כולל כולם יהיו מטופלי קנאביס רפואי, שווי ערך, שגם יחזיקו במניות האיגוד, יקבעו את סדר יומו והתנהלותו באופן דמוקרטי שוטף וייצגו את עצמם.

בשבועות הקרובים יחל קואופרטיב ‘קנאטיב’ בהשקת הקמפיין לגיוס של 3,000 מטופלי קנאביס רפואי ראשונים, שיזכו לקבל מניית חבר בעלות עתידית בלבד, ולהיות הראשונים שיזכו להטבות שמציע הקואופרטיב.

לאחר גיוס 3,000 המטופלים הראשונים כחברים ובעלי מניות בקואופרטיב, תחל הפעילות האמיתית של האיגוד, שמצד אחד מבטיח את מחירי התרופה הנמוכים ביותר ומצד שני גם מספק ליווי צמוד מצד “תומכי קהילה” – מטופלים מנוסים שיוכשרו במסודר ויספקו שירות למטופלים אחרים בדרך לרשיון או בתחילת השימוש בתרופה.

כבר עתה מוצע לכל מטופל קנאביס רפואי להצטרף לקואופרטיב החדש, ולקבל מיד הנחה של 100 ש”ח ברכישת הקנאביס, בעלות של 370 ש”ח בחודש כולל משלוח, במקום במחיר 470 ש”ח כפי שמשלמים החולים כיום.

להובלת הקמפיין גויסו שמות מוערכים כמו ניצב בדימוס אריה עמית, נביא הקנאביס הישראלי שלומי סנדק, הקואוצ’ר המפורסם אלון גל, היזם החברתי אורי גלזר, עו”ד יפעת סולל המומחית בכלכלת קואופרטיבים, עו”ד משה אוסטרובר יו”ר ועדת הבריאות הראשון של לשכת עורכי הדין, נציגת הגיל השלישי מנהלת עמותת ‘חשיש לקשיש’ סילביה שינבוים ועוד.

“מעבדות לחירות”

“שוק הקנאביס הרפואי בישראל, וגם בעולם, עומד לפני מהפכה של גידול עוצמתי בהיקף פעילותו ובפריסתו,” אומר אריה עמית. “כיום למטופל אין כל מגע או גישה לתרופה למעט כאשר הוא צורך אותה בפועל, אין לו כל דרך לשלוט על מחירה ההוגן, או על טיבה. הצטרפותם של כל מטופלי הקנאביס הרפואי ל’קנאטיב’ תשים קץ למצב זה. כשבידי המטופל יהיה כוח כלכלי – יקנה לו זה יכולות שליטה בשוק, וכלי בקרה ופיקוח כדי לוודא שהתרופה שהוא צורך הינה ברמה הגבוהה ביותר, ובמחיר ההוגן ביותר.”

“קנאטיב ימנע משוק הקנאביס הרפואי להתדרדר למצב של שוק התרופות, בו חברות גדולות מייצרות רווחים עצומים על חשבון המטופלים,” מסבירה עו”ד יפעת סולל. “קנאטיב יאפשר לחברים לשלוט בשוק, לפחות באופן חלקי, כך שהמחיר לא יזנק, והמטופלים – החברים בקואופרטיב – יוכלו ליהנות ממוצר איכותי במחיר הוגן באמצעות גוף כלכלי דמוקרטי, שהם בעליו”.

“הקנאביס הוא מצרך קבוע של חולים המטופלים בקנאביס רפואי,” אומר אלון גל. “איגוד הקהילה והפיכתה לכוח צרכני ומייצר, יאפשר למטופלים להיות בעלי הבית (בעלי ‘מניית חבר’), במקום שכספם יעשיר תאגידים, טייקונים, וגורמים אינטרסנטיים למיניהם. זו יציאה מעבדות לחירות.”

ראשי ‘קנאטיב’ הבהירו כי האיגוד יחל במתן שירותי רכש ואספקה לחברים ע”פ הסכמים עם ספקים קיימים בהנחה של 22 אחוזים, מיד עם ביסוס כח קהילה מינימלי של כ-3,000 חברים רשומים (שהם 10% מכלל ההיקף המוערך של המטופלים במדינה).

באתר הקואופרטיב החדש שהוקם, לצד הסברים מפורטים על מהות האיגוד החדש וטפסי הצטרפות, אף מוצג מחשבון אוטומטי המראה כמה ישלם כל מטופל חבר הקואופרטיב וכן ניתן בו להצטרף ולזכות במניה בארגון כבר היום.


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

חדשות
Back to top button