קנאביס רפואי – מהיום גם בקרואטיה

קרואטיה: לאחר שנתיים של אי-הפללה של קנאביס לשימוש עצמי, אישרה היום הממשלה המקומית גם את הקמתו של ענף קנאביס רפואי, שיינתן כטיפול במגוון מחלות ביניהן סרטן וטרשת נפוצה. בצעד זה הופכת קרואטיה למדינה הבלקנית הראשונה לאשר שימוש רפואי בקנאביס. חברות קנאביס ישראליות מקוות לשתף פעולה גם שם.

בתחילת שנת 2013 אושרו בקרואטיה חוקים לדה-קרימינליזציה (אי הפללה) של קנאביס לשימוש עצמי. למרות שגידול ומכירה עדיין נחשבות לעבירות פליליות, אי הפללת הצרכנים גרמה לכך שבמרבית הערים במדינה קיימת תרבות עישון ענפה ומגוונת.

בשל האטרקטיביות שלה עבור תיירים המחפשים מקום טוב לעשן בו, נכנסה קרואטיה לרשימת 25 היעדים השווים ביותר לצרכני הקנאביס שערך אתר ‘Buzzfeed’ בסוף 2013.

מהיום: קנאביס רפואי גם בקרואטיה

כעת, לאחר שנתיים בהן מודל אי ההפללה מראה תוצאות חיוביות, אישרה היום ממשלת קרואטיה לגליזציה של קנאביס רפואי לטיפול במצבים רפואיים חמורים כגון סרטן וטרשת נפוצה, כך על פי הדיווח של רשת ABC.

קרואטיה
קרואטיה – אחד מ-25 יעדים מועדפים לתיירות קנאביס

בחודש ינואר האחרון הקים משרד הבריאות הקרואטי ועדה מיוחדת לבדיקת נושא הלגליזציה בתחום הרפואי.

מסקנות הועדה העלו כי מהלך שכזה יהיה יעיל עבור מערכת הבריאות ועבור החולים במחלות שונות, כך על פי הדיווח באתר חדשות בלקני.

0.75 גרם THC בחודש

לפי הנחיות משרד הבריאות הקרואטי יורשו רופאים במדינה לתת לחולים מרשם לתרופות המכילות THC, אחד הקנבינואידים הפעילים בקנאביס, בכמות של עד 0.75 גרם THC בחודש, ללא הבדל במינון לפי מצב רפואי.

התקנות החדשות כוללות גם אפשרות למרשם קנאביס בתצורת שמן או תמצית, אך נכון לרגע זה אף חברה קרואטית עדיין לא החלה ברישום פטנט על תרופה או תמצית THC מכל סוג שהוא.

נציג משרד הבריאות הקרואטי הודיע כי יתיר לחברות לייבא תרופות המכילות THC ממדינות אחרות באופן חופשי, בכדי לתת מענה לשוק החדש שטרם החל לקום במדינה.

ההודעה על התרת ייבוא מוצרי קנאביס לא הפתיעה את חברות הקנאביס הרפואי בישראל, שנמצאות בקשר עם חברות מקומיות בקרואטיה ומתכוננות לרגע בו יאושר החוק. תקוותם של המגדלים הישראלים לאישור ייצוא – בין השאר גם לקרואטיה – נתקלה לאחרונה בחומה בדמות השר לבטחון פנים גלעד ארדן שהצהיר כי הוא מתנגד לייצוא.

“יקחו חודשים עד לתרופה הראשונה”

“כעת יעברו לפחות 4 חודשים עד שהתרופה הראשונה תהיה זמינה לציבור,” מסרה וייקוסלבה אמרי סאקיץ’, רופאת משפחה מומחית בקרואטיה. לדבריה, רק לאחר שהתרופה הראשונה תחל להיות מיובאת לתוך המדינה ומשרד הבריאות יבדוק ויאשר אותה בתהליך ארוך, היא תוכל להיכנס לשוק.

וייקוסלבה אמרי סאקיץ', רופאת משפחת קרואטית
וייקוסלבה אמרי סאקיץ’: “4 חודשים עד לתרופה הראשונה”

במקביל להמלצה על קנאביס לטיפול במגוון מצבים רפואיים, טוען משרד הבריאות הקרואטי כי קנאביס לא מומלץ לשימוש על ידי חולי פרקינסון, אפילפסיה, דיכאון ובעלי מחלות פסיכיאטריות אחרות.

מחקרים שנערכו בישראל ובעולם הוכיחו כי קנאביס רפואי מסייע לטיפול בשלל מצבים רפואיים ואף יכול כבר היום להחליף תרופות מרשם רבות הקיימות בשוק ומיועדות לשיכוך כאבים, טיפול בדיכאון והפגת חרדה.

ראו עוד:
מדריך: איך להכין שמן קנאביס רפואי
התרופה לסרטן: שמן הקנאביס של ריק סימפסון
מריחואנה בחו”ל – 10 יעדים מומלצים לביקור (שהם לא אמסטרדם)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר