טוען...

קנאביס רפואי בישראל – אינטרסים זרים, חולים מבולבלים ורופאים מאויימים

קומבינות, אינטרסים ואי-סדרים בתעשיית הקנאביס הרפואי – ישראל 2013.

תחום הקנאביס הרפואי בישראל מנוהל במשך שנים באופן בלתי תקין בעליל. קומבינות, תסמונת ה”יהיה בסדר” ושאר תופעות ישראליות נפוצות חברו יחד עם אינטרסים מכיוונים שונים לכדי תערובת מבעבעת המאיימת להתפוצץ כל רגע.

למעשה, במהלך השנים האחרונות היו כמה וכמה פיצוצי-ביניים שנתנו לציבור טעימה ממה שקורה בתוככי המחלקה האחראית על קנאביס רפואי במשרד הבריאות.

קומבינות ואינטרסים

במהלך דיון בכנסת שנערך באוגוסט שנה שעברה, זכינו לשמוע עדות חיה על איומים לכאורה של נציגי חברת התרופות “טבע” על נציגים של מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל. “היה כנס לפני מספר חודשים, כנס שעסק ברפואה של קשישים,” אמר אז לפרוטוקול מתנדב באחת העמותות של הקנאביס הרפואי, “היה שם בן אדם מ’טבע’, בין עשרה הבכירים של ‘טבע’, אחראי על תחום התרופות. הוא ניגש לאחות הראשית של חברה גדולה בארץ של גידול קנאביס רפואי ובשיחה רצינית אמר ש’אם אתם תפעלו להכנסת הקנאביס הרפואי לבעיית הגלאוקומה’, זה לחץ תת עיני שהקנאביס הרפואי עובד בו מצוין, ‘אנחנו נמחק אתכם’.”

שנה קודם לכן, בכתבה ששודרה ב”מבט” בערוץ 1, נחשפנו לקומבינת חלוקת רשיונות הגידול שניתנו לכאורה על ידי ד”ר יהודה ברוך, מי שהיה עד לפני מספר חודשים האחראי הבלעדי על תחום הקנאביס הרפואי. ברוך, כך על פי הכתבה, העביר את אחריות החלוקה והבקרה על ספקי ומגדלי הקנאביס הרפואי לידיו של אורי גלזר, אדם בלתי מוכר שלא קשור למשרד הבריאות ואינו בעל הכשרה רפואית או חקלאית כלל.

צפו בקטע מן הכתבה:

אין חדש תחת השמש

אמנם לאחרונה סיים ברוך את תפקידו כאחראי על תחום הקנאביס הרפואי ובמקומו מונה יובל לנדשפט לתפקיד מנהל יק”ר, היחידה החדשה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, אך פיצוצי הביניים כאמור לא חדלו מלהופיע, וזאת על אף הצהרתה של שרת הבריאות כי “אין שחיתות במשרד הבריאות“.

במהלך דיון וועדת הבריאות של הכנסת לפני שלושה שבועות, שהתכנסה בדחיפות לאור מחאת המטופלים ושביתת הרעב מחוץ לביתה של שרת הבריאות גרמן, “זכינו” לראות עדות חיה נוספת לאינטרסים שמאחורי הקלעים.

כשנשאל נציג חברת-קופת החולים “מכבי” בנוגע למחקר שנערך בחברה ובו נמצא כי שימוש בקנאביס מפחית את השימוש בתרופות מרשם בלמעלה מ-30% אחוזים – ועל אף שבתכנית הבוקר של קרן נויבך ברשת ב’ ששודרה בבוקר הדיון נאמרו הדברים בשידור חי – סירב מלהגיב, התפתל בנסיונות להסביר מדוע וחיזק שוב את טענות הציבור בנוגע לאינטרסים זרים מצד חברות התרופות.

צפו בקטע מהדיון:

הצלחה לצד כשלון

על אף שהתחום עדיין לא מסודר בעליל, המטופלים עדיין סובלים מטיפול לקוי והמוחאים לא קיבלו תשובות לכל השאלות, שביתת הרעב והמחאה שצמחה בעקבותיה, הביאו להצלחה מסויימת בקידום הנושא – חלק מגזירות משרד הבריאות בוטלו, שני הצדדים (המטופלים ומשרד הבריאות) למדו להכיר מעט טוב יותר את הנושא, וכמובן – ההד הציבורי וזמן המסך הרב שקיבל הנושא בתקשורת. גולת הכותרת היתה הידיעה על כך שהסובלים מפרקינסון או טורט (עשרות אלפים בישראל), יהיו זכאים בקרוב גם הם לקבל רשיון שימוש בקנאביס רפואי.

הצלחה נוספת, אולי אף משמעותית יותר, היא עצם העובדה שנושא חוקיות הקנאביס עולה לדיון באופן קבוע בכנסת ובערוצי התקשורת. אם עד לפני שנתיים-שלוש לא שמענו כלל על כל התקדמות בנושא, בימים אלו אנו זוכים לצפות ברגעים היסטוריים בהם מוזכר נושא הקנאביס מעל בימת הכנסת, בחדשות מדווחים בפה מלא על האינטרסים של חברות התרופות ובאופן כללי – מנרדפים ומסכנים הפכו צרכני הקנאביס באופן מסויים לתוקפים ושמו את נציגי הרשות למלחמה בסמים ומשרד הבריאות בעמדת התגוננות.

עם זאת, על אף שזכינו לטעימות ממה שקורה כאמור מאחורי הקלעים של תעשיית הקנאביס, עדיין רב הנסתר על הגלוי.

“קנאביס הוא סם מסוכן”

בין כל האינטרסים המדוברים אשר מגיעים למעשה מכל הכיוונים – חברות התרופות, משרד הבריאות, חברות הגידול והמטופלים – נמצאים בתווך, בודדים במערכה, הרופאים.

היום בישראל ישנם רק מספר רופאים המורשים להמליץ על טיפול בקנאביס רפואי. במקרים רבים נאלצים רופאים אלו להתמודד עם דחייה מצד חבריהם למקצוע וזלזול מסוים מצד משרד הבריאות כשלצד כל אלו הם נדרשים, מכורח המציאות, להתמודד גם עם אזרחים ישראליים זועמים שמפנים את כעסם אל מי שעומד מולם.

יתרה מכך, במידה ובקשה לרשיון קנאביס רפואי נשללה על ידי משרד הבריאות, נאלצים הרופאים עצמם להיות אלו שמבשרים לחולים את בשורת האיוב וסופגים את זעמם של החולים – זאת על אף שאותם רופאים כלל אינם מורשים לספק רשיונות בפועל, אלא רק להמליץ.

לפני שלושה שבועות סיפרה א’, רופאת כאב מהצפון, על הטרדות ואיומים שמתקבלים מצד אזרחים המבקשים לקבל המלצה לרשיון וטענה כי היא פוחדת להירצח. “איך אפשר לחיות ככה?,” כתבה בטור ב-Ynet. “למה אני צריכה לחיות בפחד נוראי? למה אני צריכה להיות השוטרת הטובה והרעה, אני רופאה, התפקיד שלי הוא לעזור לחולים, להעביר את הכאב ואת הסבל – האם משהו ישתנה רק לאחר שיזעקו כותרות בעיתונים ‘נדקרה רופאה שסירבה לתת קנאביס למטופל?’.”

דוקטור ברקת שיף
ד”ר ברקת שיף

אמש קיבלנו לראשונה עדות חיה לסיפור דומה. ד”ר ברקת קרן-שיף, אולי הרופאה המזוהה ביותר היום עם תחום הקנאביס הרפואי ומי שדיברה בזכותו גם בוועדת הכנסת האחרונה, פירסמה סטטוס בעמוד הפייסבוק שלה ובו כתבה: “קנאביס הוא סם מסוכן”.

“אין יום שחולה לא יוצא מחדרי מחרף, מגדף, מנאץ ומבטיח לי ששמע רישעותי וכי ערלות ליבי יצאה למרחוק וכי העיתונות תימלא בסיפורי הזוועה עלי,” כתבה שיף. “קצתי בעלבונות, אני בשר ודם – אין לי זמן מעבר ל-24 השעות שיש לנו ביממה.”

“לא אקבל ולו חולה אחד מחוץ לתור שנקבע לו,” המשיכה. “חולה שינסה לאלץ אותי לראות אותו כשאיננו מוזמן לא יטופל על ידי לאלתר, חולה שירים את קולו לא יטופל, גם בכי יענה בגירוש. די לי.”

“אתמול היה חולה שאיים להוריד אותי והיום הוא חזר על האיום באזני נציגי הנהלת בית החולים,” היא מספרת. “הסיבה – דרשתי שימציא לי אישור פסיכיאטר שהוא בטיפול. התלוננתי על איום ברצח במשטרה. אני – הרופאה שכלכך מעודדת שימוש בקנאביס.”

חולים אומללים

בזמן שבמשרד הבריאות ממשיכים לטעון ש”הכל בסדר”, ישראלים רבים ממשיכים לסבול מכאבים. רובם ככולם ממשיכים ליטול תרופות מרשם יקרות, מזיקות וממכרות מבלי שאפילו מודעים לכך שהקנאביס – צמח טבעי ובריא – יכול להקל משמעותית על סבלם וללא תופעות הלוואי הקשות אשר מגיעות יחד עם השימוש בכדורים הכימיים של חברות התרופות.

אך גם אלו שכן גילו את סגולות הקנאביס ומעוניינים לקבל מזור לכאבם, נאלצים להתמודד עם ממסד אטום שמתנהג כאילו אינטרסים פוליטיים וכלכליים הם אלו שעומדים לנגד עיניו. “אין בישראל אדם אחד שזקוק לקנאביס ואינו מקבל,” אמרה השבוע שרת הבריאות יעל גרמן במהלך דיון לקראת ההצבעה על חוק הקנאביס החדש שהגישה ח”כ תמר זנדברג וקרא להגדיר את הצמח כבעל תועלת רפואית.

במשרד ממשיכים להתעקש עוד כי הנוהל לקבלת האישור הוא פשוט וברור ומציגים תמונה ורודה לפיה “כל מה שצריך לעשות זה לגשת לרופא ולבקש אישור.” בפועל נאלצים החולים להיתקל בחומת בורות ואטימות מצד רופאי משפחה ומומחים שכלל אינם מודעים לסגולות הרפואיות של הקנאביס ובמרבית המקרים מזלזלים בדרישתם של הפונים.

הצעות חוק

סיפורים אלו הינם תופעת לוואי של אי-הסדרים החמורים בתחום הקנאביס הרפואי ויש שיגידו – תוצאה ישירה של האיסור על צריכת קנאביס בחוק והגדרתו כסם מסוכן.

לצערינו, ניתן להניח שגם אם ירחיבו את רשימת המחלות המזכות בקנאביס רפואי ויוסיפו עוד שתי מחלות לרשימה מוזרה זו שמפרידה בין דם לדם, וגם אם יתנו לעוד 20 רופאים לספק רשיונות לקנאביס רפואי, כפי שמתכנן משרד הבריאות לעשות, בעיות ותופעות אלימות מסוג זה יימשכו כפי הנראה עד שלא יוסר הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים.

לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה דחתה ביום א’ את הצעת החוק של ח”כ תמר זנדברג שקוראת להסיר את הקנאביס מרשימת המסים המסוכנים ולהוסיפו להגדרת החומרים בעלי תועלת רפואית, נדחתה ההצעה בשנית גם על ידי חברי הכנסת ברוב של 48 מתנגדים מול 19 תומכים.

לצפייה בהצבעה וברשימת התומכים והמתנגדים לחצו כאן.

במקביל תעלה במהלך השבועות הקרובים גם הצעת החוק של ח”כ משה פייגלין להצבעה בוועדת השרים. ההצעה קוראת לתת לרופאים מומחים את הסמכות לחלק רשיונות קנאביס רפואי על סמך חוות דעתם.

כאמור, כל עוד אין תכנית ללגליזציה אמיתית של קנאביס בדומה לאלכוהול, הצעות חוק אלו הן הפתרון האמיתי היחיד לתופעות הלוואי של התנהלות תעשיית הקנאביס הרפואי. כל הקומבינות, האינטרסים והפגיעות בנפש ובגוף ייפסקו כאשר המדינה תשכיל להבין סוף סוף כי זהו הפתרון היחיד וכל נסיון להילחם, סופו כשלון חרוץ.

ראו עוד: קנאביס רפואי בישראל – בלאגן אחד גדול
ראו עוד: קנאביס רפואי – כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר