קנאביס מסובסד: אורוגוואי תייצר 6-10 טון מריחואנה בחודש

באיחור קל צפויה אורוגוואי להתחיל את מודל הלגליזציה הייחודי שלה – הראשון מסוגו בעולם – במסגרתו הפכה המדינה את הקנאביס לחוקי ואף מסבסדת את מחירו כדי לשבור את מחירי השוק השחור. על אף שבתחילה תכננו באורוגוואי למכור קנאביס ב-1$ לגרם בלבד, עלה המחיר עד ל-1.40$ בתכנית החדשה. המדינה צפויה לייצר 6 עד 10 טון קנאביס בחודש עבור 160 אלף אורוגוואים.

אורוגוואי, המדינה הראשונה בעולם שאישרה לגליזציה מלאה של קנאביס בניגוד לאמנת האו"ם, מתכוננת לייצר בין 6 עד 10 טונות של קנאביס בחודש – לשימושם של כ-160 אלף צרכני הקנאביס במדינה (כ-9% מהאוכלוסיה הבוגרת באורוגוואי), כך על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

נשיא אורוגוואי לשעבר חוסה מוחיקה
חוסה מוחיקה, נשיא אורוגוואי לשעבר והאיש שהביא לגליזציה

תכנית הלגליזציה של אורוגוואי אושרה כזכור בממשלה עוד בחודש דצמבר 2013, אז חתם הנשיא לשעבר חוסה מוחיקה על הצעת החוק שהוא עצמו יזם ואושרה בסנאט מספר שבועות קודם לכן.

מוחיקה סיים את תפקידו בשנת 2014 ובמערכת הבחירות המותחת עלה חשש שמא מועמד המפלגה היריבה ינצח וישנה את החוקים מחדש. בסופו של דבר ניצח ממשיכו של מוחיקה ומשם דרכה של הלגליזציה כבר היתה בטוחה. טבארה ואסקז, הנשיא החדש, המשיך את דרכו של מוחיקה וקידם את הטמעת הרפורמה החדשנית.

קנאביס ממשלתי בסבסוד

בעוד שלפי התכנית המקורית תכננה הממשלה למכור גרם קנאביס בדולר אחד בלבד – זאת כמובן כדי לשבור את מחירי השוק השחור – אומר כעת מילטון רומני, מנהל אגף הסמים הלאומי של אורוגוואי, שהמחיר יעלה במעט ויעמוד ככל הנראה על 1.40$ לגרם, לכל תושב מבוגר במדינה, הן למטרות רפואיות והן למטרות פנאי.

"כמעט הכל כבר מוכן לתחילת המכירות," הוא אומר בראיון ומפרט עוד כי נותר להם רק לבחור מי תהיינה החברות שיספקו את הקנאביס וכן להשלים כמה שיפורים אחרונים בתוכנה ממשלתית חדשה שפותחה עבור מחשבים בבתי המרקחת שיספקו את הקנאביס ויאפשרו כמובן לגורמים רשמיים לפקח אחר נתוני המכירות.

40 גרם בחודש לכל תושב

על פי החוק החדש, שאושר כאמור עוד בדצמבר 2013, יכולים כל אזרחי אורוגוואי הבוגרים לרכוש עד 40 גרם קנאביס בחודש מבתי מרקחת, וכן לגדל קנאביס בעצמם בבית, או להצטרף למועדוני קנאביס בהם ניתן להנות מפירות גידולים של חברי המועדון.

בעוד שהחברות שתספקנה את הקנאביס טרם נבחרו סופית, בתחילת החודש (אוק') כבר פורסמו שמותיהן של החברות שזכו באחריות על גידול וייצור הקנאביס.

על פי הערכות הממשלה ישנם באורוגוואי כ-160 אלף צרכני קנאביס, המהווים כ-9% מהאוכלוסיה הבוגרת במדינה (סה"כ אזרים באורוגוואי: 3.3 מיליון). "על פי נתונים אלו אנחנו מדברים על שש, שמונה, עשר טונות של קנאביס בחודש," מסביר רומני. יש לציין כי מדובר בחישוב שאינו כולל ייצוא של קנאביס למדינות אחרות.

רומני ציין עוד כי ישנם כבר 3,100 אזרחים שנרשמו כמגדלים עצמאיים בבית וכן 15 מועדוני קנאביס שנמצאים בשלבי הרשמה ו-2 נוספים שכבר נרשמו.

על פי חוקי הלגליזציה באורוגוואי תיאסר מכירת קנאביס חוקי לתיירים. עם זאת, לא סביר שמי שיחפוץ בכך יתקשה למצוא את שחיפש.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט