קנאביס הוא החומר הכי פחות מזיק מבין שלל חומרים נפוצים – מחקר חדש

ב-24 ביוני פירסם מגזין הבריאות האנגלי את תוצאות המחקר המקיף שנערך לאחרונה ובדק את הנזקים הנגרמים עקב שימוש בחומרים המוגדרים כסמים. המחקר בדק את הנזק האישי ואת הנזק הנגרם לסביבה כתוצאה מהשימוש באותם חומרים.

המחקר, אשר פורסם במגזין BMJ כחלק מעבודה שנערכה בשיתוף של 6 גופי מחקר שונים, חמישה מבריטניה ואחד מניו-זילנד, נערך בעזרת 292 מומחים קליניים, בו בחנו המומחים כ-19 סוגים שונים של סמים נפוצים, כאלה שחוקיים וכאלה שלא, ומצא כי הרואין הוא הסם המזיק והמסוכן ביותר. אלכוהול הגיע למקום הרביעי ברשימה. קנאביס הופיע הרחק מאחור בתחתית הרשימה כחומר הכי פחות מזיק לצרכן ולסביבה.

קנאביס - זה טבעי
קנאביס – זה טבעי

אך אין זו הפעם הראשונה שמחקר מסוג זה נערך. פרופסור דייויד נאט כבר מצא במחקר שערך כי אלכוהול מסוכן ומזיק עשרות מונים יותר מקנאביס ואף מאקסטזי. המחקר התפרסם בעיקר בגלל הטענה הפרובוקטיבית של נאט שאמר כי “שימוש בקנאביס מסוכן פחות מרכיבה על סוסים”.

מטרת המחקר ברורה ונהירה: “הפקה מקצועית של ההיררכיה של הנזקים למשתמש ולסביבתו משימוש בחומרים חוקיים ובלתי-חוקיים”. מסקנות המחקר גם כן אין מוטלות בספק.

תוצאות: “במחקר לא נעשתה אבחנה בין חוקיות החומרים שנבדקו. בדקנו מהו הנזק שגורם שימוש באותם חומרים לאדם המשתמש בהם ולסביבתו. הרואין נמצא כחומר המזיק ביותר וקנאביס נמצא כחומר המזיק הכי פחות מכל החומרים אותם בדקנו. אלכוהול דורג במקום הרביעי מלמעלה כאחד החומרים המזיקים ביותר אחרי קראק וקריסטל-מת’ כאשר ממש מתחתיו נמצאו הקוקאין והניקוטין.”

גרף המציג נזק אישי משימוש בסמים
גרף המציג את הנזק האישי הנגרם עקב שימוש בחומרים הנ”ל

אלכוהול, סם חוקי ונפוץ במיוחד, אשר יש טוענים שמפורסם יתר על המידה ובמיוחד בעבור בני נוער וצעירים, הנו אחד החומרים המזיקים ביותר הן לאדם המשתמש והן לסביבתו. בדוח שפורסם ע”י ממשלת ארה”ב בשנת 2008 ונקרא “מגפת האלכוהול”, אישר הממסד הרשמי כי אלכוהול הינו סם מסוכן ביותר לשימוש אך טען כי מאחר והשימוש בו הוא “מסורתי”, אין המלצה להוציאו מהחוק.

מסקנות: דירוג הנזקים הנגרמים מ-19 החומרים שבדקנו, לא תואם את הדירוג בו משתמשות הרשויות (A,B,C) במסגרת “פקודת הסמים המסוכנים”. חוקיות החומרים אינה עומדת בקנה אחד עם הנזק להם הם גורמים.

גרף הנזק לסביבה משימוש בחומרים
גרף המציג את הנזק הסביבתי הנגרם עקב שימוש בחומרים הנ”ל

מה עוד צריך לקרות כדי שהם יבינו?

קנאביס הוא החומר הכי פחות מזיק מבין 19 חומרים אחרים הנמצאים בשימוש חוקי ולא-חוקי בכל העולם כולל תרופות ללא-מרשם, תרופות מרשם וסמים הניטלים כתחביב. קנאביס גם בטוח יותר לשימוש לילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ADD, ADHD, אוטיזם ואפילו אפילפסיה ופרקינסון, ולהם נותנים הרופאים חומרים שונים כגון ריטלין ודומיו. אין זה מפתיע אם כן, שבשנים האחרונות מורגשת עלייה באחוזי הפניות לרופאים שיאשרו קנאביס רפואי למגוון טיפולים. יותר ויותר אנשים לומדים לזרוק את התרופות הכימיות והכדורים לפח ובמקום זאת להשתמש בתחליף טבעי ובריא הרבה יותר.

קנאביס עוזר בהקלה על תופעות מחלת הפרקינסון:

גרף המציג את הנזק האישי והסביבתי הנגרם עקב שימוש בחומרים
גרף המציג את הנזק האישי והסביבתי הנגרם עקב שימוש בחומרים

מתוך 19 החומרים, שניים הם חומרים הנצרכים בדרך כלל בצורת עישון – קנאביס וסיגריות. למרבה ההפתעה – או לא – החומר המסוכן מביניהם הוא זה שנפוץ בכל פינת רחוב, מפורסם בשלטי חוצות ובסרטי קולנוע, זה שאיתו אפשר להסתובב בכל מקום מבלי לפחד לבלות את הלילה במעצר, מבלי לסבול מאיסורים ורדיפות עקב השימוש בו, כזה שלא מוביל לסטיגמה שלילית בציבור הרחב וכזה שלא יוביל לתיק פלילי ולהרס הקריירה והלימודים. דווקא מי שייתפס עם החומר הפחות מסוכן – מסתכן בכל הנ”ל. בנוסף אלכוהול עולה עשרות מיליונים של שקלים למשלם המיסים בכל שנה המתבטאים באכיפה של כוחות משטרה, בתי משפט, תיקונים, נזק סביבתי ועוד, כשבמקביל, ההוצאות הנועדות לרדיפת צרכני הקנאביס בישראל נאמדות במעל למיליארד ש”ח בשנה כפי שפורסם במאמר של דקל-דוד עוזר ב-Ynet: רדיפת צרכני הקנאביס עולה לנו ביוקר.

קיראו עוד: אז למה בעצם קנאביס לא חוקי?

קיראו עוד: אלכוהול או קנאביס – אולי כדאי להחליף תחביב?

דירוג סיכון בשימוש בחומרים שונים
מחקר קודם שנערך בעבר והציג תוצאות דומות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר