טוען...

“קנאביס לחולי טורט זה כמו אדוויל לסובלים ממיגרנה” / אסף שלונסקי

חולים כותבים לשרת הבריאות – בסטטוס מרגש שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו, מתאר אסף שלונסקי, חולה טורט, עד כמה הקנאביס עוזר לסובלים מהתסמונת.

ברשותכם, כמה מילים על “הרפורמה” בקנאביס הרפואי. בעוונותי, כבר מילדות אני חולה בטורט סינדרום. תסמונת הגורמת בין השאר לטיקים בלתי רצוניים ושלל בעיות קטנות נלוות. לעולם לא הייתי מהחולים המקללים, ואם לומר את האמת, הטורט שלי לא הפריע לי באופן רציני בתפקוד.

אבל טורט אינה מחלה פשוטה. חולים רבים אינם מצליחים להתחבר אל העולם, בין אם חברתית או תעסוקתית. יש חולים שפשוט הופכים טיפוסים מבודדים, אחרים נכנסים לדכאונות או מאבדים את הביטחון העצמי עד רמה חריגה.

קשה לתאר את הקושי של חולה טורט להתמודד עם המחלה. נסו לדמיין את עצמכם במשרד, כל היום, עם שני האגרופים קמוצים, עם השרירים מתוחים בכל הגוף. עובדים, מקשיבים, מתפקדים. אבל הגוף על טורבו. הראש עף לצדדים, הידיים נוגעות באובססיביות בכל מיני מקומות. חוסר מנוחה ברמות הקיצוניות ביותר שאפשר לדמיין.

עד לפני כמה שנים עישנתי קנאביס (הפסקתי בדיוק ברגע שנכנסה ההתיישנות על שימוש בסמים קלים…). אני יכול לומר זאת חד משמעית: הקנאביס עושה לחולי הטורט מה שאדוויל עושה למיגרנה, מה שאינסולין עושה לחולי סכרת.

מתח השריר שחולה הטורט חי איתו כל היום, הלחץ איתו הוא נאלץ להתמודד, פוחתים ממשית בזכות הקנאביס. פתאום השריר משוחרר, פתאום אתה יושב בנוחות על הכיסא במשרד. ברגע אחד אתה הופך לאיש רגיל. אין תחליף לתחושה הזו, גם אם היא זמנית.

ההחלטה של משרד הבריאות על הקנאביס הרפואי אינה חמורה כמו גזירות אחרות, לא משמעותית מספיק כדי שאנשים ייצאו בעתיה לרחובות הערים. חולי הטורט יכולים להמשיך בחייהם גם ללא הקנאביס. הם ינהגו, יעבדו, ידברו. אבל אלו יהיו חיים אחרים. הרבה פחות נעימים.

יעל גרמן באה ממפלגה קפיטליסטית שדיברה רבות על האדם העובד, על האדם המפיק מעצמו. גם לשיטתה ולשיטת קפיטליסטים כמוה, עדיף שחולה הטורט יתפקד כאחד האדם. הוא יוכל להכניס כסף, להוציא כסף, להמשיך את גלגלי השיטה שגרמן וחבריה כה גאים בה.

שלושה גו’ינטים ביום. חולה טורט לא צריך יותר מזה כדי להפוך (ברוב המקרים) לאדם כמעט נורמטיבי. בעלות מול תועלת, אפילו כלכלית זה שווה. כי את הבעיות הפסיכולוגיות, את הקשיים שעלולים להיווצר לחולים, תשלם לבסוף החברה שלנו, שלא בדיוק מצטיינת בכך.

בעולם הקדום חולי טורט נחשבו מצורעים. סקילה באבנים ובידוד היו עונשם של החולים, במחלה שבכלל קשורה למערכת העצבים, ולא לעניינים פסיכיאטריים. לא ידעו להתמודד איתם, לא הבינו מה לא בסדר עם האנשים המוזרים האלה. אז נכון, הרפורמה של משרד הבריאות אינה שקולה לסקילה באבנים בכיכר העיר, אבל כמה אלפים מבין חולי הטורט בישראל כבר לא יוכלו לשבת בשקט על הספסלים באותה כיכר.

צפו: נפגעי תסמונת טורט נרפאים בעזרת מריחואנה – אבל לא מקבלים אישור

ראו עוד:

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר