מגלגל...

מחקר חדש: CBG מעודד תיאבון – ללא תופעות לוואי

התרופה המושלמת לאנורקסיה? גילוי חדש יאפשר הגברת תיאבון בעזרת קנאביס וללא תופעות לוואי בכלל: מחקר חדש מצא כי הקנבינואיד CBG, שאינו בעל השפעה פסיכואקטיבית, מעודד תיאבון בדומה ל-THC ויכול להוות פתרון לחולים הסובלים מבעיות אכילה. שיפור של 100% בצריכת מזון נמצא אחרי שימוש ברכיב.

אחד היתרונות הגדולים של הקנאביס לחולים הסובלים מחוסר תיאבון (חולי סרטן, חולי אנורקסיה) הוא ההשפעה החיובית של THC כמעודד תיאבון – תופעה המכונה “מאנצ’יז”. אך לצד יתרון זה יש ל-THC השפעה פסיכואקטיבית שעלולה להיות חסרון עבור חולים.

כעת, מחקר חדש שפורסם השבוע (ג’) על ידי ארגון הבריאות האמריקני (NIH), מגלה שהקנבינואיד CBG (קנאביגרול) יכול לשמש כפתרון יעיל לעידוד תיאבון וכזה שיחליף את הטיפול ב-THC שניתן היום לסובלים מהפרעות אכילה.

הקנאביגרול הוא קנבינואיד לא פסיכואקטיבי הנוצר בצמח הקנאביס בהיותו בשלבים הראשוניים של מחזור הצמיחה, ומהווה את “המקור” להתפתחותם של שאר הקנבינואידים כולל THC. עובדה זו היא בעלת משמעות לחולים שזקוקים לעידוד תיאבון אך לא מעוניינים בהשפעה הפסיכואקטיבית של ה-THC.

מעודד תיאבון ללא פסיכואקטיביות

צוות חוקרים מאוניברסיטת ‘רדינג’ שבקליפורניה בחן את השפעת ה-CBG על רמת התיאבון, המשיכה למזון ו”תבניות האכילה” (שילוב של מדדי זמן והתנהגות) של עכברי מעבדה, שעברו סדרה של מבחנים תחת השפעת הקנבינואיד או השפעת פלצבו (תרופת דמה, משמשת כקבוצת ביקורת).

לפני כל מבחן קיבלו העכברים בקבוצת הבדיקה מנות שונות של תמצית CBG שנעו בין 30 מ”ג לכל ק”ג משקל גוף ועד ל-240 מ”ג לכל ק”ג. מטרת המחקר הייתה לבחון האם CBG משפיע באופן חיובי על רמת התיאבון (Hyperphagia) ללא תופעות לוואי פסיכואקטיביות.

בסיום הבדיקה נמצא שהשפעת CBG על רמת התיאבון הייתה יוצאת דופן, עם שיפור של יותר מ-100% בכמות המזון שנצרכה בקרב העכברים שצרכו בין 120 מ”ג ל-240 מ”ג של CBG לכל ק”ג משקל גוף.

במקביל, מבחני השפעה נוירומוטורית שנועדו לבדוק את הנזק הפוטנציאלי של הקנבינואיד על הגוף והיכולות המוטוריות מצאו כי ה-CBG אינו גורם לכל השפעה שלילית מדידה, כלומר לא נמצאו תופעות לוואי שעלולות להיגרם מצריכה מתונה של CBG.

פוטנציאל לטיפול עתידי

מחקרים שנערכו בעבר ובחנו את סגולותיו של הקנאביס כמעודד תיאבון העריכו כי תחושה זו היא ברובה תוצר לוואי של ההשפעה הפסיכואקטיבית. לפיכך היה נהוג עד כה לחשוב כי הדרך היעילה ביותר שבה חולים הסובלים מהפרעות אכילה – כמו חולי אנורקסיה, קרוהן או סרטן העוברים טיפולי כימותרפיה – יקבלו את הטיפול הדרוש להם, היא באמצעות צריכת קנאביס עשיר בקנבינואיד הפסיכואקטיבי THC.

“תוצאות המחקר מראות לראשונה כי CBG יוצר אפקט של תיאבון מוגבר, על ידי הגדלת תכיפות הארוחות וללא תופעות לוואי נוירומוטוריות,” נכתב בשלב סיכום המחקר. “השאיפה העתידית היא לבצע מחקר שיבדוק את הפוטנציאל של CBG בטיפול בהפרעות משקל ואכילה כדוגמאת כחישות.”

ראו עוד:
קנאביס לטיפול באנורקסיה
למה מריחואנה עושה מאנצ’יז

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר