קנאביס טֶרוּאָר: האם הגיע הזמן לאפיין קנאביס כמו יין?

בשנים האחרונות ישנה מגמה של מגדלים המבקשים להטמיע את המושג טֶרוּאָר (Terroir), המוכר בעיקר מתעשיית היין, לתעשיית הקנאביס המתפתחת. על משמעות המונח וכיצד הוא עשוי להשפיע על תעשיית הקנאביס העולמית

לא צריך להיות חקלאי רב ניסיון או פרופסור מדופלם בשביל להבין שלגורמים שונים בסביבת הגידול של צמח תהיה השפעה מכרעת על אופיו של התוצר הסופי.

במשך אלפי שנים זכו אזורים ברחבי העולם במוניטין רב בעקבות גידול חקלאי מסוים המאופיין בתכונות ייחודיות המתקבלות בסביבת הגידול המקומית בלבד. דוגמה טובה לכך היא יין, וספציפית יותר, שמפניה למשל, המיוצרת במחוז שמפיין (Champagne) בצרפת ובו בלבד.

בימים אלה מתרבים אנשי המקצוע המבקשים לאמץ את התפיסה הזו, הנקראת טֶרוּאָר (Terroir), גם לתעשיית הקנאביס ולאבחן זנים או “טיפוסים” של קנאביס לפי האזורים הגיאוגרפיים המסוימים בהם הם צמחו.

אז האם בקרוב נתחיל לעשות שימוש במונחים של מחוזות או חבלי ארץ כדי לתאר זני קנאביס מודרניים? ומה הם הגורמים הסביבתיים המשפיעים ביותר על הפרופיל הכימי של הקנאביס?

חוכמה עתיקה מקדמת דנא

המונח ‘טרואר’ מגיע מן השפה הצרפתית ומשמעותו ‘אדמה’. המונח המלא נקרא Goût de Terroir שמשמעותו “טעם האדמה” והוא מתאר את מכלול הגורמים הסביבתיים המשפיעים על הפנוטיפ (אופן הביטוי של תכונות גנטיות מסוימות) של גידול חקלאי.

המונח נמצא כאמור בשימוש בעיקר בתעשיית גידול הענבים והפקת היין, אך כיום ניתן למצוא התייחסויות שונות ל’טרואר’ גם בגידול והפקה של תוצרים חקלאיים אחרים כגון קפה, תה, ויסקי, מייפל, שמן זית ועוד.

נהוג לייחס את מקור המונח לאזור בורגון בצרפת, שם החל מהמאה ה-12 לערך הנזירים המקומיים, חברי המסדרים הבנדיקטינים והציסטרציאנים אשר החזיקו שטחים חקלאיים נרחבים, נהגו לבצע הבחנות בקנה מידה גדול בנוגע להשפעות של סוגי קרקע שונים על היין המיוצר. חלק מהאגדות אף ידעו לספר כיצד היו נזירים שנהגו לטעום את הקרקע עצמה.

כך במשך מאות שנים התפתח הרעיון באמצעות הבחנה של מאפיינים שונים ביינות שגדלו והופקו במחוזות שונים במדינה, או בכרמים שונים באותו המחוז ולעתים אף באזורים שונים באותו הכרם.

יקב יין טרואר
כרם יין Bolgheri באיטליה

למרות שהמושג טרואר מיוחס כאמור לצרפתים מתחילת האלף הקודם, יצרני יין בעולם העתיק כבר זיהו את העובדה שכל אזור גיאוגרפי הינו בעל פוטנציאל להפיק יין בעל מאפיינים ייחודיים, גם במקרים שבהם משתמשים בענבים מאותו הזן. לכן ביוון העתיקה נהגו למשל לחתום את כדי היין עם חותמת המציינת את אזור הגידול והייצור שלו, ובמשך הזמן אזורים שונים קיבלו מוניטין המעיד איכות היין.

כיום המושג טרואר הוא הבסיס למערכת שמות היין הצרפתית שבפועל מהווה דוגמה למערכות בקרת שמות היין בעולם כולו.

הבדלים משמעותיים בהרכב הטרפנים

ראוי לציין כי עדיין ישנה מחלוקת בקהילה המדעית בנוגע להתייחסות למושג ולשאלה אילו אלמנטים בדיוק נכנסים תחת ההגדרה המעט מעורפלת שלו, אך ניתן לומר כי ישנה הסכמה כללית על כך שגורמים סביבתיים שונים עשויים להשפיע לא רק על כמות היבול, אלא גם על הפרופיל הכימי והמטבוליטים המשנייים (כגון טרפנים ופלבנואידים) של התוצר החקלאי.

כך למשל מחקר שנערך בשנת 2015 באוניברסיטת סוקורובה בעיר אדנה, טורקיה, בחן את השפעת הטרואר על גידול של ענבים לבנים מזן “מוסקט בורונובה” בשלוש סביבות גידול שונות. תוצאות המחקר הציגו הבדלים משמעותיים בהרכב הטרפנים שהתקבל ביינות בהתאם לסביבות הגידול שלהם.

בדומה לכך, מחקר אמריקאי-סיני משותף שפורסם בכתב העת Frontiers in Plant Science בשנת 2019, הראה כיצד גידול של אותו צמח תה במוקדים גיאוגרפים שונים השפיע באופן משמעותי על רמת הטרפנים בצמחים, כאשר באזורים מסוימים צמחי התה הפיקו 50% יותר טרפנים מאותם הצמחים בדיוק באזורים אחרים.

הטרואר הקליפורני המפורסם

לאור הממצאים הללו, כמו גם לאור הניסיון רב השנים במגוון גידולים חקלאיים נוספים, יהיה אך סביר להניח כי גם לסביבת הגידול של צמח הקנאביס תהיה השפעה מכרעת על התוצר הסופי.

אחד המטיפים המרכזיים לאימוץ תפיסת הטרואר בגידול קנאביס היה אגדת החשיש פרנצ’י קנולי (Frenchy Cannoli) שהלך לעולמו בשנה שעברה. קנולי קידם את הגישה הגורסת כי מכלול הגורמים הסביבתיים מהווה חלק אינטגרלי מאפיון הקנאביס.

מתוך מחקר אודות השפעת סוגי אדמה שונים באוניברסיטת אורוגון (צילום: פרופסור ג’ון ברשואו)

תומך נוסף בתפיסת הטרואר הוא הפרופסור ג’ון ברשו (John Bershaw) מאוניברסיטת אורגון בארצות הברית, שערך מחקר ראשוני בו הוא גידל ייחורים של שני זני קנאביס בחמישה סוגי אדמה שונים שנאספו מאזורי גידול שונים באורגון. ברשו טוען כי נדרש עוד מחקר מעמיק בנושא, אולם הממצאים הראשוניים שלו מצביעים על כך שבהחלט יש הבדל בהרכב הכימי של הצמחים בהתאם לסוג האדמה שבה הם גדלו.

בשנים האחרונות אף קמה יוזמה בנושא זה מצד מגדלי קנאביס מצפון קליפורניה, בירת גידול הקנאביס העולמית. במסגרת היוזמה, הנושאת את השם “פרויקט התארים של מנדוסינו” (The Mendocino Appellations Project), המגדלים פנו אל משרד החקלאות במדינה בבקשה להטמיע מערכת של תיוג רשמי של הקנאביס על-פי אזור הגידול המסוים שלו.

מפה של מחוז מנדוסינו בצפון קליפורניה, המחולקת ל-11 אזורי גידול (מקור: The Mendocino Appellations Project)

לדברי היוזמים, לצד היתרון האינפורמטיבי עבור הצרכן, היוזמה יכולה לסייע גם לחקלאים בקנה מידה קטן ובינוני המתקשים להתמודד עם הקצב והיקף היצור של חברות הקנאביס הגדולות (המייצרות כמויות גדולות של קנאביס אחיד יחסית), כך שהחקלאים הקטנים יוכלו למתג את הסחורה כסוג של גידול קראפט או בוטיק בעל מאפיינים ייחודיים לאזור מסוים ועל-ידי כך לשפר את אפשרויות התמחור.

מה מרכיב טרואר של קנאביס?

כאמור, ההגדרה המדויקת של המושג טרואר עדיין שנויה במחלוקת, אך אם צריך לאפיין את האלמנטים הבולטים ביותר בתפיסה עבור גידול חקלאי כדוגמת קנאביס, אפשר יהיה להזכיר את הגורמים הבאים:

  • אקלים: טווחי טמפרטורות ולחות, גשמים, רוחות, עננות וכדומה.
  • אדמה: גודל והרכב החלקיקים בקרקע, רמת החומציות, ההרכב המינרלי ומכלול האורגניזמים המצויים בקרקע.
  • קו הגובה: גובה הגידול עשוי להשפיע על רמת החשיפה לשמש, על רמת צריכת המים וזמינות המזינים לצמח. בנוסף לחשיפה לקרני UV יש השפעה על תפוקת הטריכומות בקנאביס.
  • טופוגרפיה: מלבד קו הגובה של הגידול ישנם מאפיינים טופוגרפיים נוספים בעלי השפעה כדוגמת גידול בהרים, בעמק, במדרון בקרבת מקווה מים טבעי וכו’.
  • אורגניזמים בסביבה: בעלי חיים שונים כגון בהמות, מכרסמים, חרקים ועופות הנמצאים בקרבת סביבת הגידול ועושים את צרכיהם בקרקע יביאו אף הם לתמורות מסוימות באדמה ובסביבה.
  • מסורות ופרקטיקות מקומיות: רבים נוהגים לייחס למושג טרואר גם שיטות עבודה מסורתיות שהתפתחו במשך שנים, דורות על גבי דורות, עבור הגידול החקלאי המסוים. כלומר, יש המחשיבים גם חלק מההשפעה האנושית הישירה על חלק ממאפייני הטרואר’.

במאמר העוסק בטרואר של קנאביס טוען החוקר הצרפתי ד”ר פייר-ארנו שובי (Pierre-Arnaud Chouvy) כי ניתן להגדיר “קיף” (“Kief”) מרוקאי שהופק בשיטה המסורתית כחלק מהטרואר של רכס הריף המפורסם של מרוקו, אולם לא יהיה נכון להתייחס כך למיצויים החדשים המופקים שם בשנים האחרונות באמצעות טכניקות מודרניות.

כפי שבודאי הבנתם, מכיוון שאת הטרואר מאפיינים באמצעות אקלים, סוג קרקע, טופוגרפיה וכיוצ”ב, לא ניתן לקבוע טרואר למה שנקרא “קנאביס רפואי” שעל פי הנהלים חייב להיות מגודל במצע מנותק תוך שחל איסור על גידולו ישירות באדמה. מכיוון שכך, טרואר של קנאביס ניתן לאפיון רק במה שנקרא “גידול חוץ” או “גידול חממה” בלבד ולא ב”גידול אינדור”, כלומר בכל מקרה כל עוד הגידול נעשה בקרקע.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר