מגלגל...

לגליזציה בניו מקסיקו: עד 56 גרם קנאביס ו-6 צמחים לשימוש עצמי

גל הלגליזציה שוטף את ארצות הברית: מדינה נוספת - הרביעית תוך חודשיים - מאשרת לגליזציה של קנאביס ומצטרפת בכך ל-16 מדינות אחרות שכבר עשו זאת בשנים האחרונות. השימוש והגידול הביתי יהיו חוקיים מיד והמסחר יחל באפריל שנה הבאה

ניו מקסיקו הפכה לפני שעה קלה למדינה ה-18 שמאשרת לגליזציה בארה”ב (17 בפועל לאחר שביהמ”ש ביטל את תוצאות משאל העם בדקוטה הדרומית) – זאת לאחר שהצעת החוק שאושרה בשבועות האחרונים בהצבעות בסנאט אושרה היום (ב’) סופית עם חתימת מושלת המדינה מישל לוחאן גרישם.

ניו מקסיקו, שאישרה אי הפללה בדיוק לפני שנתיים באפריל 2019, היא המדינה הרביעית בארה”ב שמאשרת לגליזציה בתוך החודשיים האחרונים בלבד, מאז פברואר 21, אז אושרה לגליזציה בניו ג’רזי ובוירג’יניה, ואחריהן עשתה זאת בחודש שעבר גם מדינת ניו יורק.

על פי החוק החדש תושבי ניו מקסיקו מגיל 21 ומעלה יהיו רשאים לרכוש ולהחזיק עד 56 גרם פרחי קנאביס לשימוש עצמי, עד 16 גרם מיצוי קנאביס ועד 800 מיליגרם אדיבלס (מוצרי מזון מועשרי THC). הייצור, הבקרה והשיווק המסחרי יעשו על ידי גופים פרטיים בכפוף לרשיונות והיתרים מהמדינה.

גידול ביתי של עד 6 צמחי קנאביס יהיה מותר על פי החוק החדש לשימוש עצמי לכל אדם בוגר במדינה. במידה וגרים בבית יותר מאדם אחד מותר יהיה לגדל עד 12 צמחי קנאביס לכל היותר בסך הכל. מסחר בתוצרת מגידול ביתי תהיה אסורה ותיחשב לעבירה פלילית.

עם זאת, מכירות קנאביס בחנויות יעודיות יחלו רק בעוד כשנה כשתאריך היעד שנקבע הוא 1 באפריל 2022, אך ייתכן שהתאריך עוד יוקדם.

מיסים בגובה 20% יוטלו על מכירות קנאביס (מתוכם 12% מס בלו ו-8% מס מכירות רגיל) מרגע פתיחת השוק בעוד כשנה ועד שנת 2025. משנת 2025 יעלה גובה המס בלו (Excise Tax) ב-1% מדי שנה עד שיגיע לגובה 18%, כלומר משנת 2031 ואילך המס הכולל יהיה בגובה 26% ועליו יתווספו מיסים מקומיים קטנים יותר. מוצרי קנאביס רפואי הנמכרים למטופלים בעלי מרשם מרופא לא יהיו כפופים למס זה.

בכירים בממשל בניו מקסיקו צוטטו בתקשורת המקומית כמעריכים ששוק הקנאביס החוקי יביא ליצירת 11,000 מקומות עבודה ויניב למדינה 28.6 מיליון דולר רווחים ממיסים כבר בשנה הראשונה למכירות שיחלו כאמור ב-1 באפריל, כך לפי התכנית.

פרסום קנאביס לגילאים צעירים (מתחת ל-21) יהיה אסור, וכן יחול איסור להשתמש בדמויות מאוירות או כל ציור או תמונה שיהיו מושכים עבור ילדים. פרסום חוצות יהיה אסור בטווח של עד 100 מטר מבתי ספר, מעונות או כנסיות, וכל מוצר יישא מדבקת אזהרה רשמית.

גידול וייצור מסחרי של מעל 200 צמחי קנאביס יתאפשר רק לעסקים בהפרדה מבנית אך בכמות נמוכה יותר ניתן יהיה להחזיק ברישיון אחד לכל החוליות בשרשרת הייצור.

כדי לשמור על שוק הקנאביס הרפואי המדינה תוכל לחייב את יצרני הקנאביס להקצות עד 10% ממוצריהן עבור מטופלים, זאת על מנת למנוע מקרה של מחסור.

בניגוד לחוקי הלגליזציה במדינות רבות אחרות בארה”ב הרשויות המקומיות בניו מקסיקו לא יורשו לאסור על פתיחת עסקי קנאביס בשטחן, אם כי כן יוכלו לקבוע נהלים נקודתיים הנוגעים למשל להגבלת מספר עסקי הקנאביס שיכולים לפעול בטווח מסויים מבתי ספר וכד’.

לצורך ניהול הענף החדש יוקם גוף מפקח חדש, “מחלקת הבקרה על קנאביס”, שתהיה חלק ממחלקת רישוי ועסקים של המדינה. גם ענף הקנאביס הרפואי יעבור לידי מחלקת הקנאביס אך כל נושא רישום המטופלים ישאר בידי משרד הבריאות.

בניו מקסיקו, השוכנת דרומית לקולורדו, אחוז התושבים ממוצא היספני הגדול ביותר מבין מדינות ארצות הברית. החוק החדש הופך אותה לשלישית מתוך ארבע מדינות ארה”ב הגובלות עם מקסיקו שאישרו לגליזציה, אחרי קליפורניה שעשתה זאת ב-2016 ואריזונה שעשתה זאת ב-2020.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר