קנאביס חוקי – זה יותר קרוב ממה שנדמה לנו

הציבור יודע מה הוא רוצהמריחואנה רפואית מחולקת היום ב-16 מדינות בארה”ב ובעוד מדינות רבות ברחבי העולם כולל בישראל – עובדה אחת המצביעה על אפשרות שלגליזציה של קנאביס הינה ממש מעבר לפינה.

מריחים שינוי באוויר

המאבק למען לגליזציה של מריחואנה, חשיש ושאר תוצריו של צמח הקנאביס נתפס בקרב הציבור ומשוייך לרוב לקבוצות ליברליות למיניהן ו/או לצעירים “סטלנים” אך כעת נראה שהמאבק הולך ומתקרב למרכז המיינסטרים ובגדול!

בבחירות אשר יתקיימו בנובמבר 2012 בוושינגטון, סביר כי התוצאות יפתיעו את קובעי המדיניות וכי וושינגטון תהפוך להיות המדינה הראשונה בארה”ב אשר מאשרת שימוש בקנאביס לצרכים אישיים, תרבותיים וכו’. או במילים אחרות – לגליזציה.
במידה וזה יהיה מהלך העניינים – ו/או במידה ומצביעים במדינות אחרות יצטרפו – ייתכן וזו תהיה שנת המהפך בכל הנוגע ליחס הממשלות לקנאביס.

הלגליזציה מעבר לפינה

הרעיון לפיו רוב של מצביעים יתמוך בלגליזציה של קנאביס אולי נראה לא-הגיוני לאדם הממוצע אשר צורך את המידע מהטלוויזיה והעיתונים הרגילים אך סקרים אחרונים בכל רחבי העולם מוכיחים אחרת.

במרבית המדינות, היחס בין התומכים בלגליזציה למתנגדים ללגליזציה הוא מאוזן.
בסקר שנערך בין מצביעים בוושינגטון בחודש שעבר עולה כי 48% תומכים בלגליזציה וממול – 45% מתנגדים.

יתרה מכך, וושינגטון כנראה לא תהיה המדינה היחידה שמקיימת הצבעה בנוגע ללגליזציה השנה. תומכי הלגליזציה בקולורדו שבארה”ב הגישו עצומה עם מעל ל-3,000 חתימות בעד לגליזציה. מהלך דומה קורה במדינות בכל רחבי ארה”ב כולל קליפורניה, מישיגן ומונטנה.

סקר גאלופ קובע: ארה"ב סעד ליגאליזציה של קנאביס
התפלחות ההצבעות בעד ונגד ליגאליזציה מ1970 ועד היום
עוד בנושא לגליזציה ופוליטיקה

האינטרנט לוחץ על ממשלות לתת תשובות בנוגע ללגליזציה של קנאביס.
סקר “גאלופ” קובע: ארה”ב מצביעה בעד מריחואנה בפעם הראשונה.

מה יקרה אם תהיה לגליזציה?

הדיון בנוגע ללגליזציה הולך ומתפשט

במהלך השנים האחרונות, הדיון בנוגע לקנאביס התמקד בשאלה צרה מדי: מריחואנה רפואית.
הטיעונים החזקים והמרגשים בנוגע לחולי-סרטן, גלאוקומה, כאבים כרוניים ועוד ועוד קידמו את עניין הקנאביס הרפואי במדינות רבות בעולם וב-16 מדינות בארה”ב ישנה לגליזציה מוחלטת של קנאביס רפואי.

לאחרונה נראה כי מהלך העניינים הולך וחוזר להתמקדות בנושא הלגליזציה של קנאביס לצרכים אישיים, תרבותיים וכתחביב, בדומה לכל תחביב או הרגל אחר – קפה, אלכוהול, סיגריות, צפייה בטלוויזיה או אכילת דגני-בוקר.

התכנית בוושינגטון הינה לאשר את השימוש בקנאביס ממש כמו השימוש באלכוהול, כך שמריחואנה תימכר אך ורק לבני 21 ומעלה.
החוק החדש יסמיך את הרשות האחראית על אלכוהול לאשר ולספק רשיונות עבור חוות לגידול מריחואנה וכן על רכישת מוצרי קנאביס יוטלו מיסים שיופנו ישירות עבור תכניות להסברה ולחינוך להימנעות משימוש שלילי בחומרים.

במדינות אחרות כמו קולורדו, תומכי הלגליזציה הולכים עוד יותר רחוק בתכניתם או כפי שמציגים זאת התומכים עצמם: “קנאביס יהיה חוקי ומפוקח ממש כמו ענבים, עגבניות, נענע או כל צמח ו/או ירק אחר שאינו מזיק לבריאות האדם”.
במונטנה דורשים דה-קרימינליזציה ומשאירים את ההחלטות הפרוצדורליות למקבלי ההחלטות.

אלכוהול, סיגריות וקנאביסתומכי הלגליזציה טוענים שקנאביס איננו מסוכן או מזיק יותר מאלכוהול או טבק ושאזרחים במדינה הקוראת לעצמה “מדינה דמוקרטית” יכולים וצריכים להיות אחראים בעצמם על החומרים אותם הם צורכים.
בנוסף מדגישים התומכים כי עצם האיסור על קנאביס הוא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לפריחת ארגוני הפשע ממש כמו שקרה בעקבות האיסור על אלכוהול בארה”ב בעבר.
לגליזציה – כך הם מדגישים – תפחית את כמות האסירים בבתי-הסוהר וכן תוסיף הון עתק לאוצר המדינה.

עוד בנושא לגליזציה ופוליטיקה

גם בארץ: הדרישה הציבורית הפופולרית ביותר מטרכטנברג: מריחואנה חוקית.
אובמה מצנזר את השאלה הכי פופולרית בנוגע ללגליזציה של קנאביס.

טענות המתנגדים ללגליזציה

אין זה מפתיע כמובן שהצד השני, המתנגד ללגליזציה, משמיע את קולו גם-כן.
המבקרים טוענים שמריחואנה הינה חומר מסוכן וממכר וכן שהקנאביס הינו “סם-מעבר” לצריכת סמים קשים וחזקים יותר כגון קוקאין או הרואין.
הם טוענים כי התרת השימוש במריחואנה תגרום לעלייה באחוזי השימוש בצמח, לבלאגן בכבישים וכן יוביל לתאונות דרכים רבות.
כמו-כן, מדגישים המתנגדים – המריחואנה של היום הינה חזקה ומרוכזת הרבה יותר ולכן גם מסוכנת.

חוק מדינה מול החוק הפדראלי

גם אם יתירו שימוש בקנאביס בוושינגטון או במדינה אחרת בארה”ב, העניין לא יהיה סגור וחתום. החוק הפדראלי בארה”ב עדיין קובע שמריחואנה היא סם מסוכן והחוקה האמריקאית קובעת כי בעת “התנגשות” בין חוק מדינה לחוק פדראלי – ידו של החוק הפדראלי על העליונה.
עם זאת, בפועל, לממשל הפדראלי אין את המשאבים הנדרשים בכדי לאכוף שימוש יומיומי במריחואנה בקרב אזרחים בארה”ב ובמידה ויאושר השימוש בקנאביס במדינות רבות, ייאלץ הממשל הפדראלי להצדיק את התמקדותו בחיפוש “עברייני קנאביס” שתבוא על חשבון התמקדות בפשעים אמיתיים.

זה לא סמים, זה רק עשב

בדרך לעתיד ירוק יותר

קשה להעריך את אחוזי ההצבעה בסוף השנה בוושינגטון וקולורדו אך נראה כי התרת השימוש בקנאביס לצרכים אישיים הינה מהלך בלתי-נמנע שכן התמיכה בלגליזציה מתגברת ונפוצה יותר ויותר ככל שהשנים חולפות.
מ-12% תמיכה ב-1970 ל-31% תמיכה ב-2001 ועד ל-50% היום ב-2012, נראה כי הגרף ימשיך לעלות בעתיד הקרוב.
העובדה שצעירים הושפעו פחות מהקמפיינים השקריים שנפוצו במהלך השנים וש-62% מהם בעד לגליזציה, מוסיפה אף היא לסיכוי ללגליזציה בעתיד הקרוב.

הפוליטיקה לא תוכל להמשיך להתעלם מהעובדות

במונחים פוליטיים זהו שילוב משפיע ביותר: תמיכה רחבה שגדלה במהירות ורוב מוחלט בקרב האוכלוסיות הצעירות אשר בעוד כמה שנים יהיו בעלי אפשרות הצבעה.
נראה כי בתוך שנים בודדות, עובדות אלו ישנו את אופי הדיון מהשאלה “האם לאשר לגליזציה” לשאלה “כיצד נאשר לגליזציה”.

דור האמת

לגליזציה גם בישראל?

גם בישראל ישנן התפתחויות בנושא המאבק ללגליזציה. אחרי שמפלגת “עלה-ירוק” נכשלו פעם אחר פעם בנסיונם להיכנס לכנסת ולשנות את חוקי הסמים, תנועה חדשה בשם “דור האמת” קוראת לאזרחים התומכים בשינוי החוקים והפסקת ההפללה לרכוש זכות השפעה בשתי המפלגות הגדולות – הליכוד והעבודה – ולהביא את בשורת הלגליזציה לישראל ע”י שינוי דעת הקהל בקרב המצביעים במפלגות עצמן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר