קנאביס ושינה: למה חולמים יותר כשמפסיקים לעשן

אם אי פעם לקחתם הפסקה מקנאביס לאחר צריכה ממושכת ייתכן ושמתם לב שהחלומות מגיעים לעתים תכופות יותר ונהיים מוחשיים וצלולים. אם כן, אתם לא לבד. אז מדוע בעצם זה קורה, כיצד הקנאביס משפיע על החלומות שלנו ומהי תופעת ה’ריבאונד’?

מאת: מיתר דרור

זה לא סוד שקנאביס יכול לשמש כעזר שינה יעיל במיוחד. הרבה אנשים שמתקשים להירדם או לישון שינה ממושכת נעזרים בקנאביס על מנת להשיג את מנוחתם. עישון של קנאביס מזן אינדיקה למשל בדרך כלל יעיל מאוד בהתמודדות עם בעיות שינה.

אבל, אם אתם צורכים קנאביס במשך זמן ארוך, ייתכן ושמתם לב לתופעה מוזרה שנלווית לשינה העמוקה שנהניתם ממנה – אתם חולמים פחות.

על מנת להבין מדוע ה קורה, עלינו קודם כל להבין מה הם שלבי השינה ובאיזה חלק מהשינה שלנו אנו חולמים – וכך נבין כיצד הקנאביס משפיע על מחזור השינה שלנו.

שלבי השינה

את מחזור השינה ניתן לחלק לשני חלקים עיקריים, שנת ‘NREM’ (‘שינה ללא תנועת עיניים מהירה’, או באנגלית: No Rapid Eye Movement) ושנת ‘REM’ (שינה עם תנועות עיניים מהירות, ובאנגלית: Rapid Eye Movement).

שנת NREM מורכבת משלושה שלבים:

  • השלב הראשון הוא שלב ‘ההירדמות’ בו אנו עוברים ממצב של עוררות לשינה, גלי המוח שלנו מאטים והשרירים שלנו נרפים.
  • השלב השני הוא שלב של ‘שינה קלה’. בשלב זה גלי המוח מאטים אף יותר, הגוף מתנתק מהסביבה וחום הגוף שלנו יורד.
  • השלב השלישי הוא שלב של ‘שינה עמוקה’, בו קצב הנשימה ולחץ הדם יורדים, השרירים רפויים, טמפרטורת הגוף יורדת אף יותר ולדם מופרשים מוליכים עצביים והורמונים.

לעתים מחלקים את שלב השינה העמוקה לשני חלקים, אך כיום יותר מקובל לסווג את שנת ה-NREM לשלושה שלבים בלבד במקום ארבעה.

שנת REM, המכונה גם ‘שנת החלום’, מתרחשת לאחר שלבי שנת ה-NREM.

  • בשלב זה גלי המוח מתגברים לרמה דומה לזו של אדם ער, קצב הלב מתגבר והנשימות שלנו מהירות ולא סדירות, העיניים מרצדות בקצב מהיר (ומכאן השם של השינה) והגוף שלנו נכנס למצב של שיתוק זמני על מנת למנוע תנועה לא רצונית של הגוף בזמן החלום. בשלב זה של השינה מתרחשים כל החלומות.

צרכני קנאביס חולמים פחות

לאחר שהבנו מה הם שלבי השינה, נוכל להבין טוב יותר את ההשפעה של הקנאביס ולמה אנשים שצורכים אותו חולמים פחות.

מחקר שנערך ב-1972 על ידי רודולף טרי פיוויק, בדק את ההשפעה של THC (המרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס) וכן של חומר סינטטי אחר בעל הרכב דומה, על מחזור השינה בקרב נבדקים. הניסוי נעשה על ידי מדידה של גלי המוח בזמן השינה באמצעות בדיקת אא”ג (רישום הפעילות החשמלית במוח). קבוצת הביקורת הייתה מורכבת ממתנדבים שלא צרכו THC.

התוצאות הראו כי בקרב הנבדקים שצרכו THC ואת התרכובת הסינטטית, שלב ‘השינה העמוקה’ (NREM) התארך ואילו שנת ה-REM (שנת החלום) הייתה קצרה לעומת הנבדקים בקבוצת הביקורת. המחקר הצליח להסביר, בין היתר, מדוע אנשים שצורכים קנאביס מדווחים כי הם חולמים פחות מאשר בעבר.

תוצאות המחקר אומתו שוב במחקרים שנערכו בשנת 1975 וב-2008.

בשני המחקרים תועדה גם תופעת ה’ריבאונד’, אשר מתרחשת כאשר משתמשי קנאביס מפסיקים את השימוש. אז מה היא בעצם תופעת ה’ריבאונד’?

תופעת ה’ריבאונד’

כאשר אדם שצורך קנאביס באופן קבוע במשך תקופה ממושכת לוקח הפסקה או מפסיק שימוש, הוא עלול לחוות את מה שנקרא אפקט ה’ריבאונד’, כלומר חזרה של חלומות באופן מוגבר לתקופה מסוימת, בה החלומות מוחשיים יותר ומופיעים בתכיפות גבוהה יותר. ניתן אפילו להגיע (ביתר קלות) למצב של חלימה מודעת (Lucid dreaming), בה האדם מודע לכך שהוא חולם ואף יכול לשלוט במה שמתרחש ב’מרחב החלום’.

האפקט מתרחש בעקבות התארכותה של שנת ה-REM באופן פתאומי לאחר שדוכאה במשך תקופה ארוכה.

נדודי שינה ופוסט-טראומה

למרות שצריכה של קנאביס גורמת לקיצור של שנת REM, אשר נחשבת חשובה לעיבוד רגשות ולשימור מידע, תופעת הפיחות בחלומות יכולה להוות דבר חיובי עבור אנשים הסובלים מפוסט-טראומה (PTSD). על ידי צריכת קנאביס ניתן להפחית באופן משמעותי את כמות היקיצות בעקבות סיוטים ולהשיג את המנוחה הדרושה.

גם אנשים הסובלים מנדודי שינה יכולים כמובן להיעזר בקנאביס, להירדם בקלות ולהרוויח שנת לילה מלאה – התורמת לתפקוד ביום שלמחרת.

מה ההשפעה של שנת REM מופחתת?

למרות שקיימות מספר תיאוריות לגבי חשיבותה של שנת ה-REM לתהליכים של עיבוד מידע ורגשות, למחסור בשנת REM ככל הנראה יש השפעה מועטה בלבד על ההתנהגות שלנו. מחקרים הראו באמצעות בדיקות אא”ג שגם עם שנת REM מינימלית, נבדקים לא דיווחו על השפעה שלילית בהתנהלות היום יומית שלהם. דבר זה אינו נכון לגבי שלבי שנת ה-NREM אשר חיוניים בהרבה לבריאות הגוף וליכולת התפקוד שלנו.

עם זאת למחזור השינה יש השפעה על הבריאות שלנו ועל כן לא ניתן לומר שלחוסר בשנת REM לא תהיה השפעה כלל. מחקרים הראו כי כן קיים קשר בין שנת ה-REM לבין תהליכים קוגניטיביים כמו היכולת לשמר מידע וכישורים, לכן הפחתה בשנת ה-REM עלולה גם לגרום להפחתה ביכולות אלה בטווח הארוך, בעיקר במוחות מתפתחים צעירים.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר