מגלגל...

קנאביס וסמים אחרים: מה מותר לערבב – ומה עדיף שלא

האם מותר לערבב קנאביס עם LSD, מה יקרה למי שישאף קוקאין אחרי שעישן חשיש ומדוע גראס ואקסטזי כל כך מתאימים – מדריך קצר לצרכן הסמים המתחיל.

מאת: מתן טמיר

הקנאביס תמיד היה חלק בלתי נפרד ממרבית התרבויות במהלך ההיסטוריה וגם היום – למרות חוקי האיסור והרדיפה – הוא מוצר נפוץ ביותר. למעשה המריחואנה והחשיש הם החומרים הבלתי חוקיים הנפוצים ביותר בעולם ובהתאם גם כאן בישראל. למרות שנים של תעמולה שקרית שהפכה את הצמח למוקצה ולכזה שרבים רואים בו סם מסוכן, מדובר למעשה באחד החומרים הכי פחות רעילים בטבע. איש מעולם לא מת משימוש בקנאביס ו”מנת יתר” משימוש בו תגרום במקרה הגרוע ביותר לחרדה שתפוג מיד לאחר ארוחה נאותה ושנת ישרים.

עם זאת, למרות שהוא אינו מסוכן במיוחד לשימוש ועל אף נפיצותו בכל מדינה בכדור הארץ, הסכנה הגדולה שלו היא חוסר הידע הקיים בנוגע לשימוש נכון בו. למעשה דווקא חוקי האיסור וההפללה הם אלו שמגבירים את הסכנות שבצריכת סמים בלתי מבוקרת עד לתופעה המכונה באנגלית Abuse – שימוש לא נכון ומזיק בחומרים שאחרת היו יכולים להיות בלתי מזיקים ואף מועילים. עקב כך ישנה חשיבות יתרה בהפצת מידע הנוגע לשימוש נכון בקנאביס ובסמים בכלל – שרובם ככולם יכולים להשתלב בחייהם של אנשים נורמטיביים לחלוטין – אם נלקחים באופן אחראי ובוגר.

מלבד מדריכים קודמים שפרסמנו בנושא, כמו המדריך לעישון קנאביס בפעם הראשונה, או המדריך להתמודדות עם “סאטלה רעה”, חשוב גם להכיר היטב את הסיכונים שישנם בשילוב של קנאביס עם סמים וחומרים אחרים הנפוצים בשימוש בלתי חוקי כזה או אחר.

שילוב של קנאביס ואלכוהול

מלבד מסיגריות וקפה, השילוב הנפוץ ביותר של קנאביס הוא עם אלכוהול. במינונים גבוהים ההשפעות עשויות להיות חזקות וליצור תגובות בלתי צפויות. לעומת זאת במינון נמוך של השניים יחדיו, אין דיווחים על תגובות קיצוניות.

אלכוהול וקנאביס
חלק מהצרכנים דווקא אוהבים את השילוב

ישנן עדויות לכך שאלכוהול בדם גורם לספיגה מהירה יותר של THC. מה שיכול להוביל להשפעה חזקה אפילו עד פי 2 (שנחשבת לחיובית אצל חלק מהמשתמשים), ובהתאם הגוף עלול להגיב פיזית בבחילות, סחרחורת והקאות, או נפשית בחרדה, פרנויה, רעב מוגבר וצחוק בלתי נשלט., אמנם גם אלכוהול לבדו עשוי לגרום לתופעות אלו, אבל לבעלי רקע של הפרעות נפשיות השילוב עלול להגביר את הסיכון עד כדי תסמינים פסיכוטיים והתקפי חרדה.

שילוב של קנאביס וקוקאין

קנאביס יכול לווסת את עוצמת ההשפעה של הקוק מאחר ומדובר בחומר מדכא מצד אחד וממריץ מהצד השני. עם זאת צריכת קנאביס עלולה להביא לצריכה מוגברת של קוקאין וכן להגביר את חילוף החומרים בגוף, אם כי מנגנון הפעולה המדויק של תהליך זה אינו ברור.

קוקאין וקנאביס

שילוב של קנאביס ואמפטמינים (ספידים)

אמפטמין הוא סם פסיכואקטיבי ממריץ המשמש בעיקר את תעשיית התרופות ליצור מדכאי תיאבון, לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD), ולטיפול בנרקולפסיה (התקפי עייפות). השילוב שלו עם קנאביס מוביל להתפוגגות מהירה של השפעת החומר הממריץ ולתפוגת השפעתו.

שילוב של קנאביס ואקסטזי (MDMA)

מחקרים מראים כי בשילוב עם MDMA ישנו איזון מבחינה ביולוגית בין החומרים. החוקרים מצאו שה-THC בגוף מנטרל באמצעות ההפעלה של הקולטן CB1 את הרעלים ותופעות הלוואי של האקסטזי, למשל היפותרמיה (צניחת פתאומית של חום גוף), הנגרמות לעתים בעקבות נטילה של MDMA.

עם זאת חשוב להקפיד על משטר שתיית נוזלים נכון, שכן שני החומרים גורמים להתייבשות מסויימת, וכן לזכור שאסור לשתות יותר מדי, כדי לא לגרום להרעלת מים – שהרי ידוע שקל יותר למות משתיית מים מאשר מעישון מריחואנה.

אקסטזי וקנאביס
מבט מקרוב על גביש MDMA

בסה”כ השילוב של קנאביס עם אקסטזי מרחיב את החוויה ועשוי בהחלט לשפר את ההשפעה הפסיכדלית של הסם. עם זאת, הדבר משפיע על תחושת המרץ ומרכך את ההשפעה שלה כמובן, תוך הדגשה של הצד הפסיכדלי (MDMA).

שילוב של קנאביס וקטמין

אין עדויות משמעותיות על השפעות שליליות ספציפיות של שילוב בין קנאביס לקטמין, אך מדיווחים של משתמשים עולה כי השילוב מגביר את התרחבות האישונים אפילו יותר, ועלול לגרום לתחושת פרנויה ו”תודעה מורחבת” לזמן קצר.

שילוב של קנאביס ו-LSD (אסיד)

לשילוב בין קנאביס ל-LSD יש השפעות רבות, ביניהן האצת זמן תחילת ההשפעה ושמירה על תחושת השיא לאורך זמן רב יותר. הקנאביס גם “מקהה” את ה”ירידה” מהטריפ של האסיד וכן ישנם דיווחים של משתמשים על העצמת “התודעה המורחבת” והגברת התחושות של תנועות, צבעים, צלילים ומגע.

קנאביס וLSD
בקבוקון של LSD נוזלי כפי שהוצג באתר “סילק רואד”

השילוב עלול עם זאת לגרום לחרדה מסויימת לבלתי מנוסים ולסחרחורות ותחושת אובדן מרחב אצל אנשים המשתמשים בקנאביס לעתים רחוקות. כן ישנם רבים שנהנים מאוד מהשילוב של השניים, בעיקר אלו המנוסים בשני החומרים גם יחד לאורך זמן.

שילוב של קנאביס ופטריות קסם (פסילוסיבין)

שילוב של קנאביס ופטריות קסם הוא דומה לשילוב של קנאביס עם LSD. התחושה וההתמודדות עם החוויה מושפעות בעיקר מתדירות השימוש בקנאביס והנסיון הקודם עם פסיכדליה.

שילוב של קנאביס ותרופות מרשם

מעט מחקרים נעשו על הקשר והשילוב בין קנאביס לתרופות אנטי פסיכוטיות ותרופות נוגדות דיכאון וחרדה, אך בשנה שעברה פירסם ארגון הרוקחות הישראלי נייר עמדה מיוחד ובו שורת אזהרות ברורה על שילובים בין תרופות לקנאביס שאינם מומלצים ואף עלולים להיות מסוכנים ביותר. חלק מהתרופות בשילוב עם עישון קנאביס עלולות לעודד התפרצות של הסימפטומים ותופעות הלוואי של הפרעות נפשיות שונות.

קנאביס ותרופות

תרופות אנטי-פסיכוטיות ניתנות כמובן בדרך כלל לאנשים שיש להם הפרעות פסיכוטיות או אובחנו עם סכיזופרניה או הפרעה אחרת. שימוש בקנאביס עבורם אינו מומלץ כלל ובכל מקרה כדאי תמיד להכיר היטב את אופן ההשפעה והערבוב בין החומרים ולעדכן את הרופא על כלל החומרים הנצרכים.

אנו לא ממליצים על שימוש בסמים או שילוב ביניהם בשום צורה ואופן אך חשיבות הפצת מידע זה לאנשים שכן עושים זאת היא חיונית ביותר.

ראו עוד:
אילו תרופות לא לערבב עם קנאביס
עכבישים על סמים: קורי עכביש תחת השפעה
העירייה חילקה מדריך לילדים: כך תעשו סמים נכון
סמים – מה הם עושים לנו (כל העובדות)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר