קנאביס בשוק ההון: למה כדאי להשקיע ו-5 מניות חזקות

אחד המנועים של תעשיית הקנאביס העולמית, כמו כל תעשייה, הוא המנוע הכלכלי. יותר חברות קנאביס פעילות בבורסה, יותר מהן רושמות הישגים יפים, ורובן ככולן מנפקות למשקיעים בהן רווחים נאים. האם כדאי לקפוץ לבריכה? דעה

מאת: שחר לוטן, סטודנט לכלכלה ועסקים

ביטקוין? הצחקתם את סבתא שלי, היא בדיוק קיבלה מרשם לקנאביס רפואי.

בשנים האחרונות ישראלים רבים ואני ביניהם נוהרים אחר הזהב הירוק וההזדמנויות העסקיות החד פעמיות שמציעה תעשיית הקנאביס הצומחת. היתרונות בלקיחת חלק בתעשיית הקנאביס החדשה ברורים אני מנחש. אם הייתה לכם האפשרות להיות בעלי מניות בתעשיית התרופות או בתעשיית הסלולר, רגע לפני שנהיו תעשיות ענק, לא הייתם לוקחים? זו בדיוק התחושה המניעה אותי ואותנו, המשקיעים, בשנים האחרונות. וזו לא סתם תחושה, אלא כזו שמגובה ביתרון מחקרי, חקלאי וטכנולוגי משמעותי הקיים בישראל.

“יצא שבגיל 23, במהלך השנה הראשונה של לימודי הכלכלה שלי באוניברסיטת בן גוריון, הרווחתי וחסכתי סכום שהיה לוקח לי שנים רבות לחסוך בעבודה יום יומית”

יחד עם זאת, כפי שאתם ודאי יכולים לשער, החיים אינם גן של שושנים. עם הזדמנויות אדירות וחדשניות לרוב באים קשיים אדירים גם כן. המערכת הביורוקרטית והפוליטית הישראלית הוכיחו וממשיכות להוכיח את חוסר יעילותן בנושא (ובאופן כללי). במקום לקדם את הנושא ולהשתמש ביתרון התחרותי העצום הקיים כאן בכדי למצב את ישראל כחוד החנית של המחקר, הפיתוח והייצוא של הקנאביס בעולם, ההזדמנות נדחית ונרמסת בחסות פוליטיקאים כגון גלעד ארדן ובעלי אינטרס כאלו ואחרים.

חלון ההזדמנויות הולך וקטן והקושי המקומי מביא רבים למיקור חוץ של הפעילות, או במקרים קיצוניים לנטישה.

מדד מניות הקנאביס עולה

אבל, עם כל הצער והכאב שבדבר, אל תתנו לרעשי הרקע בישראל להפריע לכם לשמוע את השיר המתנגן בעולם. תעשיית הקנאביס, שעד לפני 10 שנים נראתה כפנטזיה השמורה לבודדים, קורמת בשנים האחרונות עור וגידים. היא צומחת בקצב מסחרר וסוחפת אחריה המונים. מדינות מכובדות מובילות את הדרך הזו, בראשן קנדה, מדינות בארה”ב כמו קליפורניה וקולורדו, אוסטרליה, גרמניה ועוד.

מניות קנאביס קנדה
מניות הקנאביס בקנדה בשנה האחרונה – זינוק לשיא של כל הזמנים לקראת הלגליזציה ביולי 2018.

שווי השוק של חברות הקנאביס הנסחרות בשוק ההון הכפיל את עצמו פי 5 בשלוש השנים האחרונות בלבד והגיע לשווי 35 מיליארד דולר כיום (חברות אלו הן חברות מכלל התחומים הקשורים בקנאביס, מגידול והפצה דרך פיתוחים טכנולוגיים, רפואת קנאביס, חקלאות ועוד).

פעולות גלובליות אלו שעיקרן נובע מהכרה בינלאומית ביכולותיו הרפואיות האדירות של הקנאביס ושינוי הגישה כלפי השימוש בקנאביס למטרות פנאי, הן הסיבה שמשקיעים וגופים תאגידיים רבים ברחבי העולם מתחילים בשנים האחרונות להשקיע בתעשיית הקנאביס בכלל ובמניות של חברות קנאביס בפרט.

בשנת 2017 בלבד עלה ביותר מ-200% מדד מניות הקנאביס, המודד את פעילות כלל חברות הקנאביס הנסחרות בבורסה העולמית. משקיעים ברחבי העולם נהפכו בתוך מספר חודשים לעשירים.

לשם ההשוואה – מדד ת”א הישראלי עלה בשנת 2017 בכ-2.65% בלבד. קרנות הגמל הישראליות עשו בממוצע 5% בלבד.

ביטקוין? עדיף קנאביס!

אפשר להניח בבטחה שלולא גנב הביטקוין את מירב תשומת הלב בעת האחרונה, היו מניות הקנאביס מככבות בקדמת הבמה הכלכלית העולמית בימים אלו, אך גם בצלו הן קיבלו לא מעט סיקור עולמי.

לעומת הביטקוין הספקולטיבי, מניות הקנאביס מבוססות על נתונים ומוצר אמיתיים והן בעלות פוטנציאל צמיחה מבוסס ומיידי. אנו, משקיעי הקנאביס, רואים בהצלחתו ודאית, אך גם נשענים על נתונים בכדי להעריך מהם המימדים המציאותיים אליהם תגיע התעשייה וכיצד ניתן להשקיע בתבונה ולמזער סיכון.

מאז שהתחלתי להשקיע בעצמי במניות קנאביס ועד היום, חלפה קצת יותר משנה. במהלך השנה המניות שקניתי שילשו את שוויין. כך יצא שבגיל 23, במהלך השנה הראשונה של לימודי הכלכלה שלי באוניברסיטת בן גוריון, הרווחתי וחסכתי סכום שהיה לוקח לי שנים רבות לחסוך בעבודה יום יומית – סכום שישמש אותי להתחלת חיי. זאת בעוד רבים בשכבת גילי עסוקים בהתמודדות מייאשת מול הביורוקרטיה המקומית בניסיונות להצליח בעסקים בישראל, ומפספסים את התמונה הגדולה.

רוצים כמה דוגמאות?

  • חברות אמריקאיות כמו Kush Bottels ,Solis Tek ו-MPX הכפילו את שווין ואף יותר.
  • החברה האוסטרלית Auscann שילשה את שווייה.
  • ‘אורורה’ (Aurura) ו’קנופי’ (Canopy) הקנדיות הגדולות רשמו רווח של 500% ו-660% בהתאמה, עד צמיחה לשווי של שוק של כ-6 מיליארד דולר קנדי כל אחת.
  • אפילו החברות הישראליות הצליחו לא רע. ‘קנאביקס’ (Cannabics) הישראלית למשל עלתה בכמעט 300% במהלך השנה לשווי שוק של רבע מיליארד דולר.

למעשה, אם בוחנים את המספרים באובייקטיביות, ניתן לומר בודאות שכמעט כל מי שהשקיע במניות קנאביס, ולא משנה באילו, הרוויח בשנת 2017 כסף והרבה.

2018 – שנת הקנאביס

החדשות הטובות הן שהטוב ביותר עוד לפנינו. עם התנועות הגלובליות שהתרחשו וצפויות להתרחש במהלך שנת 2018, בראשן הלגליזציה שהחלה בראשון לינואר בקליפורניה והלגליזציה הצפויה ביולי בקנדה, צפויה כניסה של כסף רב לבורסת מניות הקנאביס.

מומחים טוענים כי שנת 2018 תהיה ה-שנה של מניות הקנאביס והאמת היא שכבר בימים הראשונים של 2018 החל הזינוק הצפוי. מדד הקנאביס זינק בכ-25% בתוך פחות משבוע, זאת כתוצאה מכניסת הון חדש לתעשייה לקראת השנה החדשה.

על אף ירידה חדה ומהירה בשווי מניות הקנאביס בארה”ב בעקבות דיווח של שר המשפטים והתובע הכללי האמריקאי ג’ף סשנס על ביטול מדיניות הקנאביס המתירנית יחסית של עידן אובמה, לא נראה שמניות הקנאביס עוצרות.

אינדקס מניות מריחואנה ארצות הברית
אינדקס מניות הקנאביס בארה”ב בשנה האחרונה – ירידה זמנית ב-4.1.18 עם הדיווח על המהלך של התובע הכללי ג’ף סשנס

דיווח זה אכן הראה אותותיו ומשך את המדד 5% כלפי מטה משיא של 30%, אך זה היה זמני בלבד ובפועל הביא ליציאת כסף מהשוק האמריקאי וכניסתו לשוק הקנדי כתחליף, שכן השוק הקנדי מוסדר ואינו מתמודד עם אותם קשיים ביורוקרטיים איתם מתמודד השוק האמריקאי ועל כן מושך יותר בעיני המשקיעים. הוא זינק לשמיים במקביל לצניחה בארה”ב.

מרוצפת אירועים משמעותיים, שנת 2018 צפויה להיות שנת הקנאביס והשנה שבה מניות הקנאביס ישלטו בכותרות מדורי הכלכלה. רכישת מניות זה הדרך הזמינה והנוחה ביותר לכל אחד להרוויח מתעשיית הקנאביס כבר היום, הסיכון אומנם קיים בטווחים קצרים, אך בטווח הארוך נראה כי צמיחתה של תעשייה זה בלתי נמנעת.

הבהלה לזהב הירוק כבר החלה וזה הזמן לעלות מהר למטוס לפני שממריאים.

אך כדאי גם להיזהר! הנה כמה דוגמאות כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר