טוען...

טקסס: בית הנבחרים אישר אי הפללה במדינה השמרנית הגדולה בארה”ב

בית הנבחרים של טקסס אישר ברוב גדול הצעת חוק להחלפת הענישה הפלילית על החזקת קנאביס לשימוש עצמי בקנסות. החוק החדש צפוי למנוע את מעצרם של 75,000 תושבי טקסס בכל שנה, ולחסוך למשלם המיסים מאות מיליוני דולרים.

טקסס תהפוך כנראה בקרוב למדינה ה-25 בארה”ב שמבטלת את הענישה הפלילית על החזקת קנאביס לשימוש עצמי, כך לפי הצעת חוק שאושרה בבית הנבחרים אתמול (29.4).

הצעת החוק, שתעניש את מי שנתפס עם עד 28 גרם של קנאביס בקנס של 500 דולר במקום במעצר, תיק פלילי, ואפילו כליאה, עברה בהצבעה ברוב של 98 בעד מול 43 מתנגדים.

ההצעה צפויה לעבור בקריאה שלישית כבר השבוע, ואז היא תעבור להצבעה בסנאט. אם הסנאט יאשר אותה גם הוא, היא תגיע לשולחנו של המושל הרפובליקני גרג אבוט (Greg Abbott), שאמנם מתנגד ללגליזציה אך הביע בעבר תמיכה באי-הפללה של צרכני קנאביס.

“אני לא רוצה לראות בתי מעצר שמלאים באנשים שהחזיקו כמות קטנה של מריחואנה”, אמר אז. “אני פתוח לדיונים עם המחוקק לגבי הפחתת הענישה על החזקת פחות מ-56 גרם”.

חבר בית הנבחרים שיזם את הצעת החוק, הדמוקרט ג’וזף מודי, שינה אותה ברגע האחרון כדי לקבל יותר תמיכה מהרפובליקנים שהתנגדו לה ולהבטיח רוב שיצביע בעדה. הצעת החוק המקורית הייתה אמורה לכלול קנס נמוך יותר, של 250$.

“למרות שהפשרה הזאת לא מספקת אותי לחלוטין, אני לא אקריב משהו טוב בשביל לנסות להשיג משהו מושלם,” אמר מודי. “אם זה מה שאנחנו יכולים להשיג, אז זה מה שאנחנו צריכים לעשות”.

למרות הקנס הגבוה, מדובר עדיין בצעד גדול עבור המדינה השמרנית, שבה נעצרים כל שנה כ-75 אלף איש על החזקת קנאביס לשימוש עצמי, ולחלק גדול מהם נפתח תיק פלילי.

תחת החוק החדש הרשויות המקומיות במדינה צפויות לחסוך ביחד 735 מיליון דולר בשנה בהוצאות – לא כולל הרווחים מהקנסות.

יש לציין גם שבניגוד ל”אי-הפללה” בישראל, החוק בטקסס לא יפליל משתמשים בקנאביס – לא משנה כמה פעמים הם נתפסו.

גם גובה הקנס שיוטל עליהם לא יעלה, ויישאר 500 דולר לא משנה כמה פעמים הם נתפסו – סכום נמוך יותר מהקנס שמוטל בישראל החל מהפעם השניה.

הצעת החוק תאפשר גם למי שנפתח לו בעבר תיק פלילי על החזקת קנאביס לשימוש עצמי למחוק את הרישום הפלילי שלו, וכך לשפר את סיכוייו להשיג אפשרויות תעסוקה, השכלה, ודיור.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר