קנאביס בארה”ב: 7 מדינות נוספות בדרך ללגליזציה

היבחרו של דונלד טראמפ לנשיא ארה”ב לא הורידה את הרוח במפרשי המאבק ללגליזציה של קנאביס ואחרי 8 מדינות שכבר אישרו לגליזציה מלאה, כדור השלג צפוי להמשיך להתגלגל. ב-7 מדינות נוספות פועלים בימים אלו לקראת הגשת הצעות חוק להסדרת שוק הקנאביס באופן מלא.

מאת: מיתר דרור

הקנאביס עדיין אינו חוקי בארה”ב ברמה הפדרלית ועל פי חוקי המדינה הרשמיים. עם זאת, ממשל אובמה נהג במדיניות של אי אכיפת החוק הפדרלי, זאת בתנאי שהמדינות (States) שתושביהן הצביעו במשאלי עם בעד חוקי לגליזציה, יקימו מערכת רגולציה לכלל ההיבטים השונים בשוק הקנאביס, ובעיקר ימנעו את הגישה והמכירה לקטינים, הברחות מחוץ לגבולות המדינה ומעורבות של גורמי פשע. השינוי בגישת הממשל הפדרלי נעשה תחת מסגרת “מזכר קול” (Cole Memo) שנכתב על ידי ג’יימס קול (סגן שר המשפטים לשעבר) בשנת 2013.

מדינות ארה”ב בהן הקנאביס חוקי היום

בשנת 2012 היו המדינות וושינגטון וקולורדו הראשונות לאשר הצעות חוק ללגליזציה של מריחואנה למטרות פנאי. מאז הצטרפו גם המדינות אורגון ואלסקה (2014), מיין, מסצ’וסטס, קליפורניה ונבדה (2016), שהצביעו גם הן בעד פתיחת חנויות קנאביס חוקיות, כך שכיום יש לגליזציה ב-8 מדינות בארה”ב + מחוז קולומביה, הוא וושינגטון די.סי, הבירה.

בסך הכל בארה”ב מתוך 50 מדינות ארה”ב יש כבר 28 בהן קיימת מידה מסוימת של הסדרה של ענף הקנאביס, 8 עם לגליזציה ו-20 עם קנאביס רפואי (אוהיו, אילינוי, אריזונה, ארקנסו, דלאוור, הוואי, ורמונט, מונטנה, מישיגן, מינסוטה, מרילנד, ניו ג’רזי, ניו המפשיר, ניו יורק, ניו מקסיקו, פלורידה, פנסילבניה, צפון דקוטה, קונטיקט, רוד איילנד). ב-12 מתוכן יש גם חוקי אי הפללה (אוהיו, אילינוי, דלאוור, ורמונט, מינסוטה, מיסיסיפי, מרילנד, נברסקה, ניו יורק, צפון קרוליינה, קונטיקט, רוד איילנד).

למרות חששותיהם של רבים מכניסתו של דונלד טראמפ לתפקיד נשיא ארה”ב, לצד מפלגתו השמרנית ובראשה מי שמונה כשר המשפטים החדש וידוע כמתנגד מריחואנה ותיק ג’ף סשנס, ישנה הסכמה כי הכיוון אליו הולך נושא הקנאביס הוא אחד – הסדרה של השוק מדינה אחרי מדינה, זאת לאור הצלחת ה’ניסוי’ בוושינגטון וקולורדו.

7 מדינות שצפויות להצטרף לחגיגה

ורמונט
המדינה הליברלית היא גם ביתו של ברני סנדרס, המכהן כסנאטור מטעם ורמונט ואף התמודד על ראשות המפלגה הדמוקרטית מול הילרי קלינטון בבחירות האחרונות, אותן הפסידה לטראמפ. סנדרס, תומך לגליזציה ידוע ומוכר, היה עשוי לנצח את טראמפ על פי הערכות מומחים, אך הפסיד בקרב המקדים לקלינטון. “הסרת האיסור הפדרלי על מריחואנה כבר הייתה צריכה להתרחש מזמן,” אמר בעבר.

ורמונט אישרה כבר בשנת 2004 חוק למכירת  קנאביס רפואי. בשנת 2013 אושר גם חוק אי הפללה הקובע כי החזקה של עד 28 גרם אינה מהווה עבירה פלילית. משנת 2014 היו מספר ניסיונות להעביר חוקי לגליזציה למטרות פנאי שלא צלחו.

אך בחודש שעבר חלה תפנית נוספת עם הגשת הצעת חוק חדשה שעברה את השלב הראשון בדרכה לסנאט. אם תאושר הצעת החוק, מלבד השימוש העצמי גם גידול והחזקה שלא למטרות סחר לא יהוו עוד עבירה פלילית. הגידול יהיה מוגבל לשני צמחים והכמות המותרת להחזקה (לשימוש עצמי) תעלה מ-28 ל-60 גרם. הצעת חוק זו מהווה עוד שלב בתהליך ללגליזציה מלאה של קנאביס במדינת ורמונט.

ניו ג’רזי
בניו ג’רזי המצב די מעניין. הקנאביס הרפואי אושר בשנת 2010, ובשנת 2016 המושל כריס כריסטי, באופן מפתיע, הרחיב את החוק והוסיף לרשימת המחלות הניתנות לטיפול במריחואנה רפואית גם את הפוסט-טראומה (PTSD). הסיבה לאישור החוק הייתה לחץ מצד יוצאי צבא המהווים 20% מכלל הסובלים מפוסט טראומה, שדרשו לקבל את הטיפול הטבעי. אבל, מאחר והמושל כריסטי הוא אחד הפוליטיקאים הבולטים בהתנגדותו ללגליזציה, מה שהפך אותו גם לאחד המושלים הכי פחות פופולריים בכל הזמנים (18% מאשרים את התנהלותו), הדברים מתקדמים בקושי רב.

כאשר נאמר לכריסטי שהוא מהווה את המחסום האחרון לאישור הלגליזציה, אמר: “ללא ספק אני המחסום האחרון ואני אשאר המחסום האחרון עד ינואר 2018” – הצהרה שהובילה לביקורות קשות מהתקשורת והציבור שטענו על נתק מוחלט של כריסטי מדעת הקהל. הפוליטיקאים בניו ג’רזי הבינו את המסר: אם הדעה של כריסטי אינה פופולרית, אז נעשה את ההפך בדיוק ונזכה לפופולריות.

המחוקקים במדינה החלו בטיולים תכופים למדינת קולורדו (המדינה הראשונה שאישרה לגליזציה למטרות פנאי) על מנת להבין כיצד הקימו את מערכת הפיקוח והרגולציה של הקנאביס. בקרוב הם מתכוונים להגיש הצעת חוק חדשה לאחר שכריסטי יעזוב את תפקידו בשנת 2018.

רוד איילנד
בדרך כלל מה שקורה במסצ’וסטס, מגיע בסופו של דבר לשכנתה רוד איילנד. ב-8.11.16 אושר במשאל עם חוק הלגליזציה במסצ’וסטס ועל כן מעריכים מומחים כי רוד איילנד תאשר בקרוב חוק דומה. השימוש הרפואי בקנאביס במדינה אושר כבר בשנת 2006. למרות התנגדות מסוימת מהתובע הכללי במדינה, פיטר קילמרטין, המחוקקים ברוד איילנד עובדים במרץ על העברת הצעות חוק. ב-6 השנים האחרונות הוצעה הצעת חוק ללגליזציה מדי שנה בשנה.

דלאוור
קנאביס רפואי במרשם רופא אושר במדינת דלאוור בשנת 2011 .חוק אי הפללה, המתיר החזקה של עד 28 גרם, אושר בשנת 2015. כעת, לאחר שנים של התנגדות ללגליזציה למטרות פנאי, הצעת חוק חדשה שהוצגה על ידי הסנאטורית מרגרט רוז הנרי, עשויה להביא לרגולציה ומיסוי של הקנאביס אם תאושר.

בדלאוור, בניגוד לשאר המדינות בהן עברה הלגליזציה למטרות פנאי, החוק אינו מתיר משאל עם על ידי יוזמת בוחרים (העמדת נושא להצבעה בעקבות עצומה – Voter Initiative), על כן התהליך הופך לקשה יותר היות והסנאטורית תצטרך להשיג מספיק תמיכה מהפוליטיקאים במדינה ולא תוכל להסתמך על הציבור, אשר ברובו תומך (61% תמיכה בסקר אחרון).

אילינוי
בשנת 2013 אושרה הצעת חוק אשר התירה את השימוש במריחואנה רפואית במדינה ובשנת 2016 חתם המושל ברוס ראונר על חוק אי-הפללה אשר הפך את ההחזקה של עד 10 גרם ל”הפרה אזרחית” ולא עבירה פלילית, עם עונש מקסימלי של עד 200$ קנס.

בחודש שעבר (22.3.17) הוגשה הצעת חוק ללגליזציה, אשר בנוסף להתרת השימוש למטרות פנאי תעלה את הכמות המותרת להחזקה ל-28 גרם, וכן יותר גידול ביתי של עד חמישה צמחים. הערכות מוקדמות צופות מכירות שנתיות בסך 400-700 מיליון דולר במדינת אילינוי לבדה. סקר חדש מראה על כמעט 70% תמיכה מהציבור בלגליזציה למטרות פנאי באילינוי.

מישיגן
במישיגן המריחואנה הרפואית אושרה בשנת 2008 ובחלק מהערים במדינה קיימים חוקי אי הפללה. בשנת 2012 הערים דטרויט ופלינט העבירו חוק אי הפללה אשר מתיר החזקה של עד 28 גרם לאנשים מגיל 21 ומעלה. עם זאת מכירה ושידול לשימוש בקנאביס עלולים לשאת עונש כבד מאוד – 4-15 שנה בכלא וקנסות בגובה של 20 אלף דולר ועד 10 מיליון דולר (תלוי בהיקף הסחר).

בימים אלו מתחילה קבוצת פעילים התומכת בלגליזציה (מהקבוצות הגדולות בארה”ב) להציב את היסודות להצעת חוק שתועמד להצבעה כנראה כבר בשנת 2018, זאת לאחר שנחלה כישלון בהעמדת ההצעה להצבעה בשנת 2016. לפי חלק מהסקרים 57% מהציבור במישיגן תומכים בלגליזציה למטרות פנאי.

אריזונה
השימוש בקנאביס רפואי אושר במדינה בשנת 2010. בבחירות האחרונות בשנת 2016 הייתה לאריזונה הזדמנות להעביר את “הצעה 205”, אשר הייתה מתירה שימוש במריחואנה למטרות פנאי. אבל, לאחר מרוץ צמוד (48% בעד ו-52% נגד) ההצעה אינה התקבלה – והפכה להצעה היחידה מתוך 5 הצעות דומות במדינות אחרות, שלא אושרה.

הסיבה לכשלון הצעת החוק היא ככל הנראה קמפיין אנטי-לגליזציה אגרסיבי אשר חלק נכבד ממנו מומן על ידי חברת התרופות ‘אינסיס תרפיוטיקס’, יצרנית משכך הכאבים המסוכן שנחשב לחזק יותר מהרואין והרג בין השאר רק לאחרונה, כך לפי החשדות, את האמן המפורסם ‘פרינס’.

אינסיס טענה בפרסומות שמימנה כי “קנאביס מסוכן לציבור”, ולאחרונה לצד הצלחתה בהפלת הצעת החוק ללגליזציה, קיבלה אישור ראשוני מה-DEA (מנהל אכיפת הסמים האמריקני) לתרופה המבוססת על קנאביס סינתטי.

כעת, קבוצת פעילים שאפתנית מאריזונה, מנסה להעמיד להצבעה בבחירות 2018 (בחירות הסנאט האמריקאי ובית הנבחרים), הצעה לאי הפללה של כל החומרים האסורים בשימוש במדינה, ממריחואנה ועד LSD.

למקרה שאריזונה “איננה מוכנה” עדיין לקפיצה כה גדולה במדיניותה, הקבוצה גם מכינה הצעה לאישור מריחואנה למטרות פנאי בלבד (בדומה להצעה משנת 2016). אם תאושר ההצעה הקבוצה תצטרך לאסוף 150,642 חתימות על מנת שתועמד להצבעה (משאל עם) בבחירות 2018.

התמיכה בלגליזציה בארה”ב בשיאה
לפי סקרים מהעת האחרונה קרוב ל-60% מהציבור האמריקאי תומך בלגליזציה מלאה של קנאביס. סקר שנערך על ידי אוניברסיטת קוויניפיאק הראה כי 71% מאזרחי ארה”ב מתנגדים לאכיפה של החוק הפדרלי, 93% תומכים בלגליזציה של קנאביס רפואי ו- 59% תומכים בלגליזציה מלאה. למרות אחוזי התמיכה הגבוהים, לא ניתן לדעת כיצד ינהג ממשל טראמפ החדש, שחלק מראשיו הם מתנגדי לגליזציה מוצהרים כאמור.

מה שבטוח זה שהתמיכה הציבורית בלגליזציה מלאה הולכת וגוברת והנושא צובר תאוצה ככל שעובר הזמן. כיום, עישון מריחואנה והשימוש בסגולות הצמח למטרות רפואיות וזכות הפרט להשתמש בקנאביס למטרות פנאי, הינו נושא שנמצא במיינסטרים האמריקאי ולפי רוב התחזיות יישאר כזה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר